Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piwonia - chińska królowa

Jolanta Zdanowska, redaktor naczelna miesięcznika ?Ogrody, Ogródki, Zieleńce?

U nas królową kwiatów jest róża, ale w Chinach i Japonii ten tytuł należy do piwonii krzewiastej. Znakiem rozpoznawczym tej rośliny są urzekająco piękne kwiaty.

piwonie, peonie, długowieczne byliny
Piwonie, inaczej peonie (Paeonia)
Shutterstock/Imageman
Piwonie znane są w polskich ogrodach od dawna, ale dotyczy to przede wszystkim odmian bylinowych. W pierwszej połowie czerwca czerwone, różowe lub białe kwiaty tych roślin zdobią w naszym kraju nawet wiejskie ogródki. Ciemnozielone, błyszczące kępy liści piwonii bylinowych pozostają w ogrodzie do końca sezonu, ale na zimę całkowicie zamierają. Roślina odradza się w kolejnym sezonie, na wiosnę, z części podziemnej.

Krzewy piwonii

Piwonie krzewiaste, zwane też drzewiastymi, są - jak sama nazwa wskazuje - krzewami. Nie zamierają na zimę, lecz tylko gubią liście. Kwitną w maju - wcześniej niż piwonie bylinowe. Ich kwiaty są zachwycające! Mogą mieć średnicę nawet 25 cm. Są odmiany pojedyncze, półpełne lub pełne, niektóre delikatnie pachną. Mają białą, różową lub purpurową barwę, często z ciemniejszym kleksem na dnie kwiatu. Wyhodowano również rarytasy w kolorze żółtym, pomarańczowym, lawendowym, a nawet niebieskawym.

Piwonie krzewiaste nie są u nas jeszcze tak popularne jak piwonie bylinowe, ale na pewno wkrótce się to zmieni, ponieważ roślina ta bardzo dobrze daje sobie radę w polskich warunkach, choć pochodzi z północno-zachodnich Chin. Krzewy są długowieczne i z każdym rokiem zyskują na urodzie. Nie boją się mrozów ani suszy. Wykazują też dużą odporność na szkodniki i choroby. odmian tej pięknej rośliny.

Wymagania

Warto starannie wybrać stanowisko dla piwonii w ogrodzie, ponieważ roślina ta nie lubi przesadzania (potem przez 2-3 lata nie kwitnie). Najlepiej, by miejsce to było lekko ocienione i osłonięte od silnych wiatrów - wystarczą 3 lub 4 godziny pełnego słońca dziennie.

Krzewy lubią glebę lekko wilgotną, przepuszczalną. Bardzo źle znoszą stanowiska podmokłe. Dlatego ciężką gliniastą ziemię pod piwonię trzeba ulepszyć, dodając do niej trochę piasku. Piwonie krzewiaste sadzi się głęboko, w taki sposób, by miejsce szczepienia - znajdujące się tuż nad grubym korzeniem - znalazło się około 15 cm pod ziemią. Wokół świeżo posadzonego krzewu rozkładamy warstwę przekompostowanej kory, która sprawi, że woda z ziemi nie wyparuje tak szybko. Krzewy w zasadzie nie wymagają nawożenia. Przenawożone stają się słabsze i słabiej kwitną. Tylko na wyjątkowo nieurodzajnych glebach zalecane jest nawożenie mieszanką dla roślin kwitnących. W czasie długotrwałej suszy piwonie trzeba podlewać, ale od spodu, by nie zmoczyć liści.

Krzewy te nie lubią cięcia. Ograniczmy się zatem do wycinania jedynie uschniętych i połamanych pędów.

Roślina na szczęście

Piwonie krzewiaste zawsze były niezwykle popularne i często sadzone w ogrodach Chińczyków, ponieważ uważane są tam za symbol bogactwa, dobrobytu i szczęścia. Urodę ich pięknych kwiatów doceniano w sztuce, opiewając je w wierszach i opowiadaniach. Motywy kwiatów piwonii przewijały się bardzo często (i nadal przewijają) w dekoracjach tkanin, porcelany, malowideł i obrazów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Piwonia - chińska królowa