Wiertarka elektryczna. Porady dla kupujących - czyli nie pożyczaj od sąsiada

Adam Zawrot, Agnieszka Cal-Hubska

Wiertarka to jeden z podstawowych elementów domowego warsztatu. Na rynku są zarówno najprostsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, przeznaczone do prostych prac domowych, uniwersalne wiertarki udarowe dla majsterkowiczów, jak i te bardziej wytrzymałe - dla profesjonalistów. Znajdziemy też urządzenia z udarem pneumatycznym, przeznaczone do wiercenia w najtwardszych materiałach.

wiertarka,wiertarka elektryczna,narzędzia warsztatowe
Wiertło dobiera się z zależności od materiału, w którym zamierzamy wiercić
Fot. Black&Decker
Użytkownicy, którzy korzystają z wiertarki sporadycznie (kilka razy w roku) po to tylko, by zawiesić obrazek lub połączyć elementy pergoli w ogrodzie, mogą kupić urządzenie z niższej półki cenowej. Przy takim, uniwersalnym z założenia, sprzęcie celowo nie podaje się informacji, co do rodzaju materiału, w którym można wiercić.

Osoby mające w planach remont, powinny kupić sprzęt droższy, przystosowany do intensywnej pracy, której tanie "domowe" urządzenia mogą nie sprostać. Warto nawet pokusić się o ułatwiającą pracę w betonie i ceramice młotowiertarkę z udarem pneumatycznym.

Wiertarka dopasowana do potrzeb

Dla przeciętnego użytkownika wystarczający będzie sprzęt wielofunkcyjny z opcją udaru mechanicznego, o mocy silnika około 600 W. Po dokupieniu dodatkowych narzędzi, można go też używać do mieszania klejów i lakierów, czyszczenia, szlifowania itp. Nie warto kupować urządzenia o dużej mocy, które będzie dla nas za "mocne" i przy okazji ciężkie. Nie wykorzystamy jego możliwości i niepotrzebnie wydamy pieniądze.

Uwaga! Zakup najtańszych wyrobów grozi kłopotami ich z trwałością i serwisem.

Wiertarka z kablem czy bez

Bezprzewodowe wiertarki zapewniają bardzo dużą mobilność. Przydają się do skręcania mebli, wiercenia w drewnie, metalu. Problem pojawia się przy wierceniu w betonie i cegle. Urządzenia zasilane przez akumulator z udarem mechanicznym bądź pneumatycznym, są drogie i krótko pracują. Profesjonalne sprzęty z tej grupy kosztują zwykle grubo powyżej 1000 zł. Za te pieniądze można kupić kilka wiertarek udarowych zasilanych z sieci. Warto więc dobrze rozważyć wybór.

Rodzaj udaru

Większość nowych modeli wiertarek dostępnych na rynku wyposażona jest w udar mechaniczny. Przydaje się on, jeśli mamy zamiar wywiercić kilka otworów. Gdy jednak w planach jest samodzielne skuwanie glazury i terakoty, ocieplanie domu, czy wykonanie sufitu podwieszanego, to powinniśmy skorzystać z bardziej profesjonalnej młotowiertarki z udarem pneumatycznym (w zależności od średnicy oraz długości wiertła - od 5 do 10 razy wydajniejszym od mechanicznego).

Moc z sieci

Im większa jest efektywna moc wiertarki, tym wydajniej ona pracuje. Ale ze wzrostem mocy, wzrasta też najczęściej jej waga oraz cena. Do wiercenia w trudnym materiale przeznaczone są urządzenia o mocy ponad 650 W, a nawet 800-1000 W.

Uwaga! Moc pobierana przez wiertarkę z sieci jest zwykle o 40-50% większa niż moc efektywna. Producenci podają zazwyczaj jeden z tych dwóch parametrów. Warto sprawdzać, który znalazł się w opisie wybranego urządzenia.

Siła z akumulatora

Przy urządzeniach bezprzewodowych możliwości wiertarki pozwoli nam ocenić woltaż akumulatorów.

Zwykle napięcie akumulatorów stosowanych w wiertarkach i wiertarko- -wrętarkach mieści się w przedziale od 9 do 24 V. Im jest ono wyższe - tym większe będą możliwości wiertarki (a tym samym - maksymalna średnica wiercenia w różnych materiałach. Aby wiercić w cegle czy betonie, prócz odpowiedniego napięcia potrzebny jest oczywiście udar.

Inne ważne parametry wiertarki

- Maksymalna średnica wiercenia - podawana dla poszczególnych materiałów; informuje, jak duży otwór można wykonać.

- Regulacja obrotów - pozwala dostosować prędkość obracania się wiertła do jego średnicy i materiału, ułatwiając pracę.

- Liczba biegów - jeśli są dwa, niższy - służy do wiercenia dużych otworów.

- Ciężar - lżejszą łatwiej operować.

- Uchwyt - może być samozaciskowy, kluczykowy, lub - w urządzeniach z udarem pneumatycznym - SDS.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wiertarka elektryczna. Porady dla kupujących - czyli nie pożyczaj od sąsiada