Myjki ciśnieniowe - do czego służą?
Do czego można używać myjki ciśnieniowej? Jakie są jej zalety? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Myjka ciśnieniowa to jeden z tych sprzętów, które wydają się zbędne w przeciętnym gospodarstwie domowym. Sądzi się, że wystarczy, jeśli mamy wąż z bieżącą wodą i szczotkę. Kiedy jednak raz z niej skorzystamy, szybko przekonamy się, jak bardzo może się nam przydać.
Elewacja budynku. Ściany zewnętrzne brudzą się dosyć szybko, i to nie tylko w mieście. Znad dróg i pól wiatr niesie pył - także tam, gdzie nie ma dużego ruchu samochodowego. Zamiast mieć w perspektywie odnawianie elewacji, znacznie lepiej jest sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Można w ten sposób umyć ściany wykończone różnymi materiałami: tynkiem, cegłą, deskami czy sidingiem.
Ogrodzenia. Zwłaszcza te postawione blisko drogi są często bardzo zanieczyszczone przez błoto rozchlapywane pod kołami samochodów. Tutaj myjka ciśnieniowa jest niezastąpiona.
Podjazdy i ścieżki. Wodą pod ciśnieniem usuwamy z nawierzchni wszelkie zabrudzenia, zarówno te nadające się do łatwego zamiecenia, na przykład liście czy piasek, jak również wszystko to, co wymaga solidnego szorowania: porosty, tłuste plamy albo wbite w szczeliny błoto.
Samochód. Stosując myjkę ciśnieniową, można umyć samochód błyskawicznie i bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Trzeba tylko ustawić odpowiednie ciśnienie wody.
Rower, basen, elementy ogrodowej architektury. Zamiast je ręcznie szorować, i to z miernymi efektami, myjką na pewno usuniemy brud z każdej, nawet najmniejszej szczeliny.
2. Zalety mycia wodą pod ciśnieniem
Główna zaleta myjki to szybkie i niemal bez wysiłku usuwanie brudu. Nie wykorzystujemy siły naszych rąk, lecz energię strumienia wody. Ciśnienie wody w myjce (takiej zalecanej na potrzeby gospodarstwa domowego) wynosi 50-130 barów. To bardzo dużo w porównaniu z typowym ciśnieniem w instalacji domowej (3 bary). Poza tym korzystając z myjki, nie musimy się schylać, gdy trzeba wyczyścić nawierzchnię, ani też wdrapywać się na drabinę, by umyć ścianę powyżej naszego wzrostu. Tak wygodną pracę zapewnia lanca o regulowanej długości.
Warto podkreślić, że stosując myjkę ciśnieniową, działamy bardziej proekologicznie, niż gdy szorujemy coś ręcznie. Po pierwsze dlatego, że zużywamy wielokrotnie mniej wody, niż korzystając z węża podłączonego do domowej sieci. Po drugie, możemy ograniczyć ilość detergentów - woda pod ciśnieniem nawet z niewielkim dodatkiem środków chemicznych świetnie radzi sobie z brudem.
3. Wygodne użytkowanie
Z myślą o wygodzie użytkowników myjki wyposażone są w rozmaite udogodnienia. Na przykład dzięki kółkom i specjalnym uchwytom nie trzeba ich dźwigać. Poza tym długi wąż pozwala umyć nawierzchnie lub ściany w dużej odległości od źródła wody.
Wysokość ciśnienia wody w myjce zależy od mocy zainstalowanej w niej pompy. Jednak siłę strumienia wody można też regulować dzięki wielofunkcyjnym końcówkom lancy. Jeśli chcemy umyć samochód, ustawiamy strumień rozproszony oraz napowietrzony - możemy być wówczas pewni, że lakier nie zostanie uszkodzony. Natomiast, kiedy trzeba wyczyścić powierzchnię porowatą i bardzo zabrudzoną, korzystamy z silnego strumienia rotacyjnego. Dodatkowo można zamontować na końcówce lancy odpowiednią szczotkę.
Niektóre modele mogą czyścić szczególnie zabrudzone powierzchnie. Używana jest wtedy mieszanina wody i piasku lub woda podgrzewana powyżej 60°C.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
</>- Więcej o:
Mycie kostki brukowej - szybko i skutecznie
Odkurzacze centralne - co nowego na rynku?
Konserwacja kosiarki po sezonie
Narzędzia ogrodnicze - jesienne prace konserwacyjne
Wiertarka elektryczna. Porady dla kupujących - czyli nie pożyczaj od sąsiada
Początek sezonu w ogrodzie
Narzędzia - z czym do trawnika
Automatyczne nawadnianie zamiast konewki i węża