Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Myjki ciśnieniowe - do czego służą?

Odpowiada Iwona Dąbrowska

Do czego można używać myjki ciśnieniowej? Jakie są jej zalety? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Ważnym elementem wyposażenia myjki ciśnieniowej jest kabel zasilający, który powinien być na tyle długi, aby zapewnić duży zasięg i swobodę poruszania się po naszym ogrodzie
Ważnym elementem wyposażenia myjki ciśnieniowej jest kabel zasilający, który powinien być na tyle długi, aby zapewnić duży zasięg i swobodę poruszania się po naszym ogrodzie
Fot. Skil/Bosch
1. Zastosowania myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa to jeden z tych sprzętów, które wydają się zbędne w przeciętnym gospodarstwie domowym. Sądzi się, że wystarczy, jeśli mamy wąż z bieżącą wodą i szczotkę. Kiedy jednak raz z niej skorzystamy, szybko przekonamy się, jak bardzo może się nam przydać.

Elewacja budynku. Ściany zewnętrzne brudzą się dosyć szybko, i to nie tylko w mieście. Znad dróg i pól wiatr niesie pył - także tam, gdzie nie ma dużego ruchu samochodowego. Zamiast mieć w perspektywie odnawianie elewacji, znacznie lepiej jest sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Można w ten sposób umyć ściany wykończone różnymi materiałami: tynkiem, cegłą, deskami czy sidingiem.

Ogrodzenia. Zwłaszcza te postawione blisko drogi są często bardzo zanieczyszczone przez błoto rozchlapywane pod kołami samochodów. Tutaj myjka ciśnieniowa jest niezastąpiona.

Podjazdy i ścieżki. Wodą pod ciśnieniem usuwamy z nawierzchni wszelkie zabrudzenia, zarówno te nadające się do łatwego zamiecenia, na przykład liście czy piasek, jak również wszystko to, co wymaga solidnego szorowania: porosty, tłuste plamy albo wbite w szczeliny błoto.

Samochód. Stosując myjkę ciśnieniową, można umyć samochód błyskawicznie i bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Trzeba tylko ustawić odpowiednie ciśnienie wody.

Rower, basen, elementy ogrodowej architektury. Zamiast je ręcznie szorować, i to z miernymi efektami, myjką na pewno usuniemy brud z każdej, nawet najmniejszej szczeliny.

2. Zalety mycia wodą pod ciśnieniem

Główna zaleta myjki to szybkie i niemal bez wysiłku usuwanie brudu. Nie wykorzystujemy siły naszych rąk, lecz energię strumienia wody. Ciśnienie wody w myjce (takiej zalecanej na potrzeby gospodarstwa domowego) wynosi 50-130 barów. To bardzo dużo w porównaniu z typowym ciśnieniem w instalacji domowej (3 bary). Poza tym korzystając z myjki, nie musimy się schylać, gdy trzeba wyczyścić nawierzchnię, ani też wdrapywać się na drabinę, by umyć ścianę powyżej naszego wzrostu. Tak wygodną pracę zapewnia lanca o regulowanej długości.

Warto podkreślić, że stosując myjkę ciśnieniową, działamy bardziej proekologicznie, niż gdy szorujemy coś ręcznie. Po pierwsze dlatego, że zużywamy wielokrotnie mniej wody, niż korzystając z węża podłączonego do domowej sieci. Po drugie, możemy ograniczyć ilość detergentów - woda pod ciśnieniem nawet z niewielkim dodatkiem środków chemicznych świetnie radzi sobie z brudem.

3. Wygodne użytkowanie

Z myślą o wygodzie użytkowników myjki wyposażone są w rozmaite udogodnienia. Na przykład dzięki kółkom i specjalnym uchwytom nie trzeba ich dźwigać. Poza tym długi wąż pozwala umyć nawierzchnie lub ściany w dużej odległości od źródła wody.

Wysokość ciśnienia wody w myjce zależy od mocy zainstalowanej w niej pompy. Jednak siłę strumienia wody można też regulować dzięki wielofunkcyjnym końcówkom lancy. Jeśli chcemy umyć samochód, ustawiamy strumień rozproszony oraz napowietrzony - możemy być wówczas pewni, że lakier nie zostanie uszkodzony. Natomiast, kiedy trzeba wyczyścić powierzchnię porowatą i bardzo zabrudzoną, korzystamy z silnego strumienia rotacyjnego. Dodatkowo można zamontować na końcówce lancy odpowiednią szczotkę.

Niektóre modele mogą czyścić szczególnie zabrudzone powierzchnie. Używana jest wtedy mieszanina wody i piasku lub woda podgrzewana powyżej 60°C.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Myjki ciśnieniowe - do czego służą?