Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narzędzia ogrodnicze - jesienne prace konserwacyjne

Tekst: Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna

Praca w ogrodzie jest dla wielu osób przyjemnością i metodą na odprężenie. Zadbana zieleń jest powodem do dumy i jednocześnie wizytówką domu. Warto jednak pamiętać, że dobre efekty pracy dają sprawne narzędzia. Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu sprzętu ogrodniczego.

grabienie,grabie,trawnik,pielęgnacja ogrodu,ogród
Grabie po jesiennym sprzątaniu liści trzeba oczyścić i umyć przed zimą
Fot. Gardena
Odpowiednia pielęgnacja sprzętu ogrodniczego zapewnia właściwe jego działanie. Wiele narzędzi ogrodniczych eksploatowanych jest przez kilka miesięcy w roku, a intensywność ich użytkowania w tym czasie jest duża. Jednak wraz z nastaniem chłodniejszych dni - pilarki, nożyce czy kosiarki trafiają do garażu, oczekując nadejścia wiosennych porządków. Aby w kolejnym roku mogły spełnić swoją funkcję, warto poddać je kilku zabiegom serwisowym.

Jak właściwie dokonać konserwacji narzędzi ogrodniczych

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych warto się upewnić czy jest to ostatnia czynność wykonywana tą maszyną przed odłożeniem jej na dłuższy czas. Miejsce przechowywania powinno być suche, co zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na metalowych częściach oraz wystąpieniu korozji. Wykonujący samodzielnie czynności serwisowo-konserwacyjne powinni pamiętać, by przeprowadzać je w sposób bezpieczny, przy użyciu rękawic ochronnych. Ważne również jest zabezpieczenie urządzeń tak, aby nie dopuścić do ich niekontrolowanego włączenia. Maszyny elektryczne powinny zostać odłączone od źródła zasilania, a w sprzęcie spalinowym należy odłączyć przewód elektryczny od świec zapłonowych.

Na wstępie warto oczyścić maszynę z zewnętrzach zabrudzeń, a po zdjęciu osłon, także elementy znajdujące się pod nimi. Narzędzia po sezonowych pracach są pełne resztek trawy czy ziemi, dlatego konieczne jest ich staranne umycie wodą. Trzeba przy tym pamiętać, aby strumień nie został skierowany na przewody, wlewy paliwa i oleju, łożyska czytuleje. Miejsca te są punktami newralgicznymi, podobnie jak części z uszczelniaczami - w związku z tym nie należy ich myć przy użyciu myjek ciśnieniowych.

Częścią właściwą prac konserwacyjnych jest przegląd techniczny:

- należy sprawdzić stan: cylindra, filtru powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy silnika,

- warto przyjrzeć się wszelkie połączenia, dokręcić i zlikwidować powstałe luzy,

- pęknięte lub zużyte elementy zagrażają bezpieczeństwu pracy, dlatego trzeba je wymienić lub udać się do punktu serwisowego,

- dobrym rozwiązaniem jest zużycie paliwa do końca (nie wylewając go), a także wymiana oleju,

- kolejnymi czynnościami są oczyszczenie lub wymiana filtru powietrza,

- kontrola stanu świecy,

- nasmarowanie specjalnym lubrykantem osi kół jezdnych (koła bez łożyskowania),

- przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju,

- noże tnące w kosiarkach warto naostrzyć i wywarzyć. Zaś w wypadku, gdy korzystaliśmy ze sprzętu często, a nóż był kilkukrotnie ostrzony, zachodzi konieczność jego wymiany. Utracił on bowiem swoje właściwości tnące,

- pilarki także wymagają ostrzenia łańcucha oraz sprawdzenia stanu prowadnicy. Przy normalnej eksploatacji najbardziej zużywa się ona tylko z jednej strony - należy ją obrócić o 180°.Następnie usunąć pilnikiem z brzegu bieżni prowadnicy "drut", oraz wyczyścić jej rowek i otwór smarujący. Łańcuch prowadnicy wymaga również kontroli (rozciągnięcie, pęknięcia ogniw, braki ogniw tnących), a po jego naostrzeniu możemy włożyć go do pojemnika z czystym olejem (czynność zwana kiedyś "kąpiele olejowe").

Jeżeli decydujemy się na wymianę zużytych części, najlepiej zastąpić je oryginalnymi elementami. Podrabiane komponenty mogą nie spełniać standardów technicznych i wymogów bezpieczeństwa. Poważniejsze czynności serwisowe trzeba przekazać profesjonalnym warsztatom naprawczym.

Mniejsze narzędzia pazurki, grabie, motyki i łopaty można umyć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy włożyć je na kilka minut do wrzątku lub przetrzeć spirytusem. Ten prosty zabieg wypleni grzyby, baterie czy nicienie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Narzędzia ogrodnicze - jesienne prace konserwacyjne