Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrze kupić wkrętarkę akumulatorową

Adam Zawrot

W domu trzeba mieć podstawowe narzędzia i urządzenia pomocne w wykańczaniu wnętrza, przy usuwaniu drobnych awarii oraz w trakcie pielęgnacji ogrodu i otoczenia budynku. Przeczytajcie jak wybrać i kupić najlepiej dopasowaną do potrzeb wkrętarkę akumulatorową.

wiertarka
Wkrętarka przydaje się w domu dosyć często, dlatego warto zadbać o to, by posiadane urządzenie było możliwie funkcjonalne
Fot. Black&Decker
Żeby kupić porządną wkrętarkę, dobrze jest zawczasu trafnie zidentyfikować potrzeby, a także poznać podstawowe parametry dostępnych na rynku urządzeń. Prócz szukania odpowiedzi na pytania o rodzaj zastosowanego akumulatora, jego napięcie, ciężar i prędkość obrotową, warto też zainteresować się ułatwiającymi prace rozwiązaniami, takimi jak możliwość oświetlenia obszaru pracy lampką zainstalowaną w urządzeniu, uchwytem do mocowania przy pasku, magnesem na wkręty, czy ułatwiającym dotarcie w trudno dostępne miejsca nieosiowym mocowaniem uchwytu na końcówki.

Zaawansowani majsterkowicze powinni też sprawdzić jakość główki do mocowania końcówek oraz wyważenie urządzenia. Walizka z akcesoriami ułatwi przechowywanie, a dodatkowe akcesoria - oszczędzą późniejszych wydatków.

Uwaga: Aż 95% użytkowników nie czyta instrukcji obsługi nowo kupionych urządzeń. Owszem, warto ufać własnemu doświadczeniu, a od konstruktorów wymagać rozwiązań intuicyjnych, jednak w ten sposób łatwo przeoczyć ułatwiające pracę nowe rozwiązania i funkcje. Warto zmienić nasze nawyki.

Słabsza czy silniejsza

Dobór parametrów zależy od rodzaju pracy oraz jej intensywności.

- Do rozkręcenia komputera, czy drobnego sprzętu AGD oraz skręcania mebli w zupełności wystarczy wkrętarka o napięciu 3,6 V-4,8 V, zwłaszcza że większość mebli ma fabrycznie nawiercone otwory.

- Do lżejszych prac domowych, takich jak wiercenie w drewnie czy blasze metalowej, sprawdzą się urządzenia o napięciu 12 V lub 14,4 V.

- Do cięższych prac w domu, na przykład podczas remontu czy przebudowy, najlepsza będzie wkrętarka o napięciu akumulatorów wynoszącym 18 V.

- Do zastosowań profesjonalnych używa się urządzeń o napięciu 18 V lub większym.

Rodzaje akumulatora a wygoda użytkowania

Na rynku można spotkać wkrętarki wyposażone w trzy typy akumulatorów.

Akumulatory NiCd zwane niklowo-kadmowymi są najtańsze i najczęściej spotykane. Ich minusem jest efekt pamięci, co oznacza, że przy nieprawidłowym sposobie ładowania, można utracić część ich pojemności. Dosyć długo utrzymują napięcie w okresie niepracowania. Ich czas ładowania wynosi od 3 do 5 godzin, a ilość cykli wynosi około 1000; te z szybkim, jednogodzinnym ładowaniem (co skraca ich żywotność) mają mniejszą ilość cykli ładowania - od 500 do 700. Napięcie w akumulatorach NiCd wynika z szeregowego łączenia ogniw o napięciu 1,2 V.

Akumulatory Li-Jon, czyli litowo-jonowe są drugie co do popularności. Lżejsze, pozbawione efektu pamięci, powinny być często doładowywane - najlepiej od razu po rozładowaniu. Ich minusem jest wysoka cena oraz konieczność zachowania ostrożności przy pracy z nimi. Absolutnie nie wolno ich przegrzewać, bo to grozi wybuchem, a po ładowaniu trzeba odczekać 30 minut, aż sprzęt ostygnie. Czas ładowania tych akumulatorów to zazwyczaj 1 godzina, chociaż są i takie, które ładują się nawet w 15 minut. Napięcie jednego ogniwa wynosi w nich 3,6 V. Dla uzyskania wyższych napięć łączymy je szeregowo, podobnie jak ogniwa NICd.

Akumulatory NiMH - niklowo-metalowo-wodorkowe są stosowane najrzadziej. Ich właściwości są zbliżone do NiCd, ale bez toksycznych związków kadmu.

Ciężar ma znaczenie

Im wyższa będzie moc urządzenia, tym większy i cięższy musi być akumulator, który je zasila; podobnie jest z silnikiem. Wyspecjalizowane urządzenia mają też zwykle więcej rozmaitych przydatnych funkcji, a więc rozbudowany mechanizm, i co za tym idzie - większy ciężar. Stoi to w sprzeczności z dążeniem do osiągnięcia jak największego komfortu manewrowania urządzeniem, bo im jest cięższe, tym trudniej wykonywać nim precyzyjne operacje.

Jeśli wkrętarki używamy rzadko i do wkręcania pojedynczych wkrętów, ciężar nie jest tak istotny, jak wtedy, gdy planujemy długotrwałe prace, na przykład przy montażu płyt gipsowo-kartonowych. Dlatego warto dobierać urządzenie do planowanych zadań.

Waga typowej wiertarko-wkrętarki do zastosowań domowych waha się od 1,5 kg do około 2 kg. Wśród profesjonalnych urządzeń można spotkać takie o wadze 2,5 kg, a nawet cięższe. Do pracy z płytami gipsowo-kartonowymi można kupić niewielkie urządzenia o stosunkowo małej mocy, za to wysokoobrotowe - lekkie, poręczne i zaopatrzone w magazynek do seryjnego wkręcania wkrętów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrze kupić wkrętarkę akumulatorową