Dom z bali i z kamienia

Najpierw właściciele kupili drewniane bale, dopiero potem wymyślili, jak ma wyglądać i funkcjonować ich dom - dom z bali i z kamienia. Na końcu znaleźli architektów, którzy zgodzili się go zaprojektować. Co było dalej, zobaczmy sami.
Metryczka projektu

Powierzchnia użytkowa: 223,5 m2

Powierzchnia zabudowy: 325 m2

Wymiary działki: 32,9×18,2 m

Autorzy projektu: architekci Leszek Kalandyk, Anna Chudzicka-Matusiak

Kontakt: biuro@lk-projekt.pl, tel. +48 12 412 42 71, 12 411 88 45

Dom z bali i z kamienia: nowoczesny i komfortowy

Z prośbą o zaprojektowanie tego domu zwróciło się małżeństwo z dwójką dzieci. Inwestorzy mieli sprecyzowaną wizję formy i sposobu wykończenia domu. Podkreślali, że - ceniąc sobie estetykę tradycyjnej architektury - chcą mieć dom pasujący do dzisiejszych czasów: nowoczesny w formie i komfortowy.

Dosyć wąska parcela wymagała stworzenia budynku o wyraźnie wydłużonym kształcie. Między innymi z tego powodu, jej właściciele zdecydowali się zamówić projekt indywidualny. Współpraca z pracownią architektoniczną zaowocowała powstaniem domu idealne dopasowanego do kształtu działki i jej orientacji.Założenia projektowe

Zgodnie z życzeniem inwestorów, powstał budynek o nowoczesnej architekturze, ale zainspirowany polską tradycją. Ciekawym wyzwaniem była konieczność uwzględnienia w konstrukcji budynku pięknych drewnianych bali, zakupionych przez inwestorów jeszcze przed zamówieniem projektu.

Ważne było zachowanie spójności wszystkich rozwiązań oraz prostego, czytelnego układu całości założenia.

Dom miał mieć wyrazistą kompozycję, tak by współgranie materiałów, faktur (tekstur) i barw dawało się zauważyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Wygląd budynku

Kiedy patrzy się na wydłużoną bryłę budynku, w jej strukturze łatwo daje się zauważyć trzy charakterystyczne bryły. Najwyższa została pokryta w całości elewacyjnymi i dachowymi płytkami włókno-cementowymi, dwukondygnacyjna, środkowa - wykończona jest okładziną z kamienia. Z kolei najniższą - ze spadzistym dachem - wykonano z drewnianych bali. Przedłużeniem tej ostatniej części budynku jest duży i zadaszony taras, z którego rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jezioro. Mimo sporego zróżnicowania, wszystkie elementy budynku subtelnie ze sobą współgrają.

Wnętrza i ich funkcje

Przestrzeń wewnętrzna domu została zaprojektowana ściśle według wytycznych przyszłych domowników. Warto podkreślić z jednej strony ich konsekwencję w egzekwowaniu własnych koncepcji, a z drugiej - otwartość na nowoczesne rozwiązania architektoniczne, instalacyjne i materiałowe. Taka postawa zaowocowała powstaniem oryginalnego projektu, który teraz cieszy się sporym zainteresowaniem innych klientów pracowni.

Podział na bryły odpowiada funkcjonalnym podziałom przestrzeni wewnętrznej domu. W części zbudowanej z drewnianych bali znalazła się strefa dzienna. Przestrzenny, wysoki salon z jadalnią i kuchnią, zdobi duże przeszklenie, łączące tę strefę z obszernym tarasem.

Kamienna "wieża" w centralnej części domu mieści hol wejściowy i schody.

Dalej - w części z poddaszem - na dwóch poziomach ulokowano strefę prywatną. Sypialniom towarzyszy dosyć duże zaplecze sanitarno-gospodarcze. Na parterze mieści się apartament rodziców, na który składają się: sypialnia z przylegającą do niej łazienką i garderobą oraz gabinet. Pokoje dla dzieci zaplanowano natomiast na poddaszu. W ich sąsiedztwie znalazły się łazienka i garderoba.

Parter - sień: 10,7 m2; hol: 13 m2; pokój dzienny: 32,7 m2; korytarz: 5 m2; wc: 2 m2; pralnia, kotłownia: 11,5 m2; łazienka: 9 m2; garderoba: 8,7 m2; sypialnia: 22,7 m2; gabinet: 12,9 m2

Poddasze - antresola: 16 m2; korytarz: 7,7 m2; sypialnia: 14,4 m2; sypialnia: 13,6 m2; łazienka: 8,5 m2; garderoba: 3,2 m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁADWięcej o:
Komentarze (14)
Dom z bali i z kamienia
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 23 razy 21

  chciałem zobaczyć zdjecia ale mi reklama torebek, której nie da się wyłaczyć, zaczęła zaslaniać, wiec was piehdolę, nie klikam

 • parazyd

  Oceniono 5 razy 5

  "Najpierw właściciele kupili drewniane bale, dopiero potem wymyślili, jak ma wyglądać ich dom"
  Zwozili bale maluchem do swojego m3 i składowali na balkonie, w piwnicy i u teściowej.
  A potem czekali na natchnienie.

 • art141

  Oceniono 7 razy 5

  pie...a się ze swoimi reklamami

 • misio1942

  Oceniono 5 razy 3

  Ja tylko chcę skomentować ten kicz. to tylko mogą wymyśleć młodzi architekci bez wyobraźni.

 • Janko Muzykant

  Oceniono 3 razy 3

  Ten artykuł to jakieś nieporozumienie.
  Projekt tego domu już dawno (ok. 2 lata temu) widziałem na stronie LK-projekt a nosi on numer LK&739.
  Tak więcto żadna nowość a osoby obeznane z ofertą dostępnych projektów mogą jeszcze wskazać kilka innych ciekawych projektów.

 • aqua

  Oceniono 1 raz 1

  o ile część z bali jest ekskluzywna, to o pozostałej części nic nie można powiedzieć, ale te klitki nie wyglądają ciekawie.

 • grzegorzsrx

  Oceniono 1 raz 1

  powierzchnia zabudowy 325m" , pokoj dzienny 32m" , wszystko na temat , wszystko na wyrost , jak to w polsce ,piekne zdjecia w sloncu , ale solara nie zobaczycz. kolega powiedzial ze do solara dotacji nie ma , ja mu na to - czy do jego kutego plotu za 100tys dotacja byla ?? , ech polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX