Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach

Tekst: Włodzimierz Krupa

Drewno - naturalny i odnawialny surowiec - jest sprawdzonym od stuleci materiałem budowlanym. Nowoczesne technologie umożliwiają jego stosowanie zgodnie z wymogami racjonalnego budowania, umiejętnie łącząc zalety systemów ociepleniowych z efektownym wyglądem drewnianych elewacji.

Przykładowe rozwiązanie mocowania elewacji z desek do ocieplonej ściany (przy cokole)
Przykładowe rozwiązanie mocowania elewacji z desek do ocieplonej ściany (przy cokole)
Rys. Krzysztof Mizgalski
Łączenie tynku i drewna oferuje nieograniczone możliwości kreatywnego kształtowania atrakcyjnych i różnorodnych fasad.Wiele rodzajów profili i różne ich szerokości oraz sposoby łączenia (na pióro i wpust, ażurowo na zakładkę) zapewniają możliwość realizacji dowolnej koncepcji architektonicznej.

Jako materiał ocieplający można stosować styropian lub wełnę mineralną. Po zamocowaniu płyt do podłoża, robi się na niej warstwę zbrojoną - tak jak w standardowych ociepleniach wykończonych tynkiem. Następnie w rozstawie co ok. 50 cm, za pomocą specjalnej techniki zamocowań, przykręca się do elewacji zaimpregnowany ruszt drewniany.

Ruszt umieszcza się prostopadle do kierunku przyszłego mocowania desek elewacyjnych; można także zastosować podwójny ruszt krzyżowy. Podstawową zasadą jest zapewnienie wentylacji każdego pola konstrukcji, podobnie jak w innych wentylowanych fasadach podwieszonych. Z reguły wystarcza szczelina wentylacyjna grubości 20 mm.

Trzeba też pamiętać o zapewnieniu możliwości wlotu powietrza dołem i jego wylotu górą. Otwory wlotowe i wylotowe osłania się nierdzewnymi siatkami, które zabezpieczają przed dostaniem się pod drewniane okładziny owadów i gryzoni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach