Tynki i sucha zabudowa
Stiuk - jak wykonać dekoracyjny tynk wenecki?
Stiuk jest to szlachetny tynk, który przez odpowiednią technikę barwienia i zacierania nadaje ścianom wygląd naturalnego kamienia, najczęściej marmuru, a ostatnio nawet surowego betonu.
Sucha zabudowa: 11 najczęściej popełnianych błędów
Podczas montażu okładziny z płyt gipsowo-kartonowych można popełnić sporo błędów. Choć nie wpłyną one na bezpieczeństwo, z pewnością będą szpecić wnętrza.
Jak kłaść tynki gipsowe? Wady i zalety tynku gipsowego
Wyprawy tynkarskie to najpopularniejszy sposób wykończenia ścian i sufitów. Mają wiele zalet: kryją instalacje elektryczne i hydrauliczne, wyrównują mury, a gipsowe - wygłuszają też pomieszczenia oraz nadają im klimat i są dobrym podłożem do kolejnych warstw dekoracyjnych.
Tynki wewnętrzne: ile kosztuje tynkowanie
Gotowe zaprawy tynkarskie są dostępne w dwóch wersjach: do nakładania maszynowo lub ręcznie. Różnica pomiędzy sposobem ich aplikacji na ściany i sufit wpływa na koszt tynkowania i wybór odpowiedniej ekipy.
Tynki wewnętrzne i podkłady podłogowe
Ułożenie tynków i podkładów podłogowych wewnątrz budynku jest ostatnim etapem robót budowlanych. Zaliczane są one do prac wykończeniowych.
Czy i jak wykonywać tynki i wylewki zimą?
Decydując się na budowę domu staramy się jak największą część prac wykonać latem, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Marzeniem wielu osób jest dojście do stanu surowego zamkniętego, który umożliwia wykańczanie wnętrz. Niestety, nie każdy wie, że wykonywanie mokrych prac zimą nie jest polecane, choć czasami bywa konieczne. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?
Oryginalne płytki na ściany
Przywykliśmy do regularnych kształtów, dość spokojnych wzorów i stonowanej kolorystyki. Tymczasem w świecie ceramicznych płytek znaleźć można outsiderów, którzy powyższe reguły mają za nic. Są wśród nich kafelki, które nie dość, że nie mają tradycyjnego kształtu prostokąta czy kwadratu (a heksagonalny), to jeszcze przypominają otwarty parasol, na który patrzymy z góry. Z takich "czapeczek" układa się lśniący wzór typu plaster miodu. Są też płytki pokryte metaliczną powłoką (w kilku odcieniach - od stali po miedź). A także kafelki, które na ścianie wyglądają jak kawałek luksusowej tkaniny, niedbale porzuconej mimochodem.
Panele 3D. W sam raz na ściany
W kategorii paneli 3D panuje największa chyba dowolność w doborze wzorów i materiałów nadających się na ściany. Projektanci właściwie wciąż szukają, czego można by użyć do produkcji dekoracyjnych paneli. Mamy więc odlewy gipsowe, rzeźbione i ozdabiane nadrukiem płyty MDF, piankę poliuretanową poddawaną barwieniu lakierami. Wybór materiału to nie tylko kwestia gustu, ale i nośności ścian. Gips jest dość ciężki - płytka o wymiarach 30 x 30 cm waży ok. 1 kg. Drugie w kolejności są płyty drewnopochodne, a konkurencję na najlżejszy materiał wygrywa pianka. Warto też wiedzieć, że panele z MDF-u i pianki wykańczane są fabrycznie, gipsowe maluje się samodzielnie - dowolną farbą dyspersyjną.
Jak zamontować panele ścienne [KROK PO KROKU]
Panele ścienne montuje się szybko i łatwo, a co najważniejsze - nie wymaga to większych prac remontowych.
Panele ścienne 3D
Panele ścienne 3D szybko stały się sposobem na nowoczesną aranżację. Ekologiczne i oryginalne, są ciekawą opcją dla tych, którym znudziło się tapetowanie i malowanie ścian.
Tynki z gipsu
Wyprawy tynkarskie to najpopularniejszy sposób wykończenia ścian i sufitów. Mają wiele zalet: kryją instalacje elektryczne i hydrauliczne, wyrównują mury, a gipsowe - wygłuszają też pomieszczenia oraz nadają im klimat i są dobrym podłożem do kolejnych warstw dekoracyjnych.
Rodzaje płyt i ich zastosowanie: od płyt gipsowo-kartonowych do OSB
Nie ma chyba współczesnego domu, który powstałby bez udziału płyt. Służą one jako materiały budowlane i wykończeniowe oraz najrozmaitsze okładziny. Płyty te wykonywane są z różnych surowców, mają wiele odmian, w tym przeznaczonych do zadań specjalnych - oto krótki przewodnik.
Problemy z zabudową poddasza: mokre płyty gipsowo-kartonowe
Mokre plamy na powierzchni płyt gipsowo-kartonowych mogą, ale wcale nie muszą, pojawiać się po deszczu czy gwałtownych roztopach. W takich sytuacjach "winowajców" zwykle jest kilku. Może to być też wilgoć zawarta w powietrzu wewnątrz budynku.
Zabudowa poddasza: pękające i zniszczone płyty gipsowo-kartonowe
Na poddaszu użytkowym wyraźnie widać jakość wykonania obudowy z płyt gipsowo-kartonowych, pęknięcia zdarzają się tu bowiem bardzo często. Powodem są zazwyczaj drgania konstrukcji ocieplonego dachu. Czasem też, na przykład po ulewnym deszczu czy śnieżycy, pojawiają się przecieki. Nie wszystkie jednak uszkodzenia zabudowy poddasza wymagają generalnego remontu.
Systemy suchej zabudowy do ścian działowych: montaż krok po kroku
Systemy suchej zabudowy wnętrz stosowane są w Polsce od ponad 20 lat. To powszechny, tani i szybki sposób wykończenia nie tylko poddaszy domów jednorodzinnych, ale też wnętrz w budynkach wielokondygnacyjnych.
System suchej zabudowy do sufitów podwieszanych
Sufity podwieszane wykonuje się zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie pod stropami poprowadzone są instalacje elektryczne, wentylacyjne, klimatyzacyjne itp. Można je ukryć dzięki podwieszeniu płyt gipsowo-kartonowych.
Ściany działowe - lekka zabudowa z płyt gipsowych
Mogą nie tylko być proste, ale mieć też fantazyjne kształty. Łatwo w nich ukryć nieestetyczne kable i rury, a także dzielić nimi pomieszczenia ?mokre? i suche. Na dodatek wznoszenie ściany z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje zaledwie kilka dni.
Odpadający tynk wewnętrzny
Kupiliśmy kilkunastoletni dom, którego wnętrza jedynie odmalowaliśmy. Niedawno, tuż nad listwą przypodłogową odpadł duży kawałek tynku. Co zrobić z uszkodzoną ścianą? Agnieszka E.
Czy oszczędzać na tynkach wewnętrznych
Koszt wykończenia ścian oraz sufitów tynkami gipsowymi i cementowo-wapiennymi jest podobny. Sporo jednak możemy stracić, przeprowadzając prace na niewłaściwym etapie budowy albo przy niekorzystnej wilgotności powietrza i temperaturze.
Sztablatura
Sztablatura jest to wygładzające wykończenie z gładzi gipsowej, które układa się na położonym wcześniej tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym.
Tynk zewnętrzny do remontu
Po latach eksploatacji na tynkach tradycyjnych pojawiają się pęknięcia, odspojenia, zawilgocenia i zabrudzenia. Sposób naprawy powierzchni zależy od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia wyprawy.
Układanie tynków cementowo-wapiennych
Tynki cementowo-wapienne są obecnie mniej popularne niż gipsowe, głównie dlatego, że długo schną i są bardziej pracochłonne. Układa się je w trzech warstwach.
Rodzaje tynków zewnętrznych
Gotowe tynki to suche mieszanki składników mineralnych i odpowiednich dodatków uszlachetniających - ich zadaniem jest zapewnienie materiałowi dużej plastyczności i odpowiedniej przyczepności do podłoża.
Układanie tynków gipsowych
Tynki gipsowe wykonuje się coraz częściej, bo kładzie się je w jednej warstwie, która jest gładka i szybko wysycha.
Tynki wewnętrzne układane na mokro
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków wewnętrznych. Przed decyzją, który z nich zastosować, warto wziąć pod uwagę właściwości, sposób i szybkość układania oraz grubość warstwy, jaką tynk będzie tworzył.
Montaż płyt gipsowych na klej - krok po kroku
Mocowanie do ściany za pomocą kleju gipsowego to najczęściej wybierany sposób układania płyt gipsowo-kartonowych. Nie jest on wprawdzie skomplikowany, ale wymaga równego podłoża. Przed montażem na ścianach warto zaznaczyć układ płyt. Ułatwi to takie ich rozmieszczenie, aby nie trzeba było wiele docinać. Na podłodze dobrze też zaznaczyć linią lico płyty. Dzięki temu można kontrolować płaszczyznę płyt podczas przyklejania.
Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi
Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe to dobry sposób na wykończenie ścian, gdy chcemy uniknąć prac mokrych. To właśnie dlatego nazywa się je suchymi tynkami.
Dekoracyjne wykończenie ścian wewnętrznych
Dobrze dobraną barwą farby możemy zmieniać klimat otaczającej nas przestrzeni. Niektórym jednak sama farba nie wystarczy. Chcą mieć ściany pokryte specjalnymi produktami dekoracyjnymi, które nadają całości niepowtarzalny charakter.
Jak naprawić uszkodzone płyty gipsowo-kartonowe
Takie uszkodzenia nie są częste, ale wgniecenia zdarzają się na przykład, gdy niezbyt uważnie wnosimy meble czy inne elementy wyposażenia. Dziury natomiast bywają utrapieniem dziecięcych pokoi.
Odbiór prac budowlanych - tynki zewnętrzne
Tynki to najpopularniejszy sposób wykończenia elewacji; tradycyjne, cementowo-wapienne wykonuje się u nas już od stu lat, cienkowarstwowe - od ponad czterdziestu. Do ich poprawnego ułożenia potrzebni są nie tylko doświadczeni fachowcy, ale i... dobra pogoda.