Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przygotowanie podłoża pod płytki ścienne

Paweł Królikowski

Płytki ścienne są okładzinami uniwersalnymi, można je układać na różnego typu podłożach - tynkach tradycyjnych, suchych, a nawet metodą płytki na płytki.

płytki ścienne
Dobra hydroizolacja podłoży w pomieszczeniach wilgotnych (w połączeniu ze skuteczną wentylacją) chroni przed ich zagrzybieniem
Fot. Baumit
Trwałość montażu okładzin zależy w dużej mierze od właściwości podłoża oraz sposobu jego przygotowania. Preparaty gruntujące mają kilka podstawowych zadań do spełnienia. Przede wszystkim zmniejszają chłonność podłoży mineralnych. Zaprawy klejowe do płytek najczęściej produkowane są na bazie cementu, więc do związania potrzebują wody zarobowej. Tymczasem chłonne podłoża odciągają wodę z warstwy kleju, co wpływa na wiązanie cementu i znacznie obniża przyczepność okładziny.

Kolejnym zadaniem gruntu jest "sklejenie" warstwy pyłu i kurzu, obecnego na każdej budowie. Pył ten również negatywnie wpływa na zdolność klejącą zapraw.

Preparat gruntujący spełnia również funkcję rozdzielającą. Jeśli podłożem pod płytki jest tynk gipsowy, to cement zawarty w kleju reaguje chemicznie z podłożem, powodując odspojenie okładziny.

Hydroizolacja

Okładzina z płytek ceramicznych często jest mylnie traktowana jako bariera dla wody. Faktem jest, że same płytki nie przepuszczają wody, jednak spoiny wypełnione cementową fugą są chłonne. Ponadto, podejścia wodociągowe i kanalizacyjne przechodzą przez okładzinę ceramiczną. To są drogi, którymi woda może się dostać pod płytki.

W pomieszczeniach wilgotnych - takich jak łazienki, pralnie, pomieszczenia natryskowe - stosowanie izolacji podpłytkowych jest konieczne. System hydroizolacji to nie tylko powłoka z preparatu popularnie zwanego folią w płynie, lecz również taśmy do naroży i dylatacji, mankiety uszczelniające połączenia izolacji z podejściami wodno-kanalizacyjnymi, tulejami przepustów i wpustami odwodnieniowymi.

Do systemu zaliczyć należy również kleje przeznaczone do montażu płytek na hydroizolacji powłokowej, zaprawy do fugowania posiadające właściwości hydrofobowe i antygrzybiczne oraz trwale elastyczne uszczelniacze. Pominięcie któregokolwiek elementu systemu spowoduje, że ochrona przeciw wnikaniu wilgoci będzie nieskuteczna.

Czy hydroizolacja jest konieczna

I zolacja przeciwwodna pomieszczeń wilgotnych ma na celu ochronę "zdrowia" zarówno budynku, jak i jego mieszkańców. Wilgoć bowiem obniża parametry techniczne elementów domu, bywa też przyczyną zaburzeń zdrowia osób przebywających w zawilgoconych pomieszczeniach.

Długotrwałe zawilgocenie w sprzyjającej temperaturze skutkuje namnażaniem się pleśni. Grzyby pleśniowe to najpoważniejszy szkodnik materiałów budowlanych. Najczęściej atakują drewno i materiały drewnopochodne, organiczne składniki farb i tapet, ale gnieżdżą się również w cegle, betonie i klejach. Produkty metabolizmu grzybów pleśniowych są silnie działającymi toksynami. Mogą powodować złe samopoczucie, schorzenia stawów, anemię, zaburzenia żołądkowe, alergie, astmę, a nawet choroby nowotworowe.

Zobacz także:

Jak układać płytki - krok po kroku



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Przygotowanie podłoża pod płytki ścienne