Jak urządzić otwartą kuchnię z jadalnią na 68 m kw.?

Red.

Weronika z mężem urządzają pierwsze mieszkanie. Marzy im się kuchnia otwarta na salon, nie wiedzą jednak jak ją urządzić. Nasi architekci zaproponowali dwa rozwiązania. Która aranżacja jest lepsza?

1 z 4Plan mieszkania
red.
2 z 4
Red.
3 z 4
Red.
4 z 4
Red.

Urządzamy nasze pierwsze mieszkanie. Przede wszystkim zastanawiamy się, jak zaaranżować kuchnię - z kątem jadalnym w bliskim sąsiedztwie. Chcemy, by była przynajmniej częściowo otwarta, bo bardzo nam odpowiada możliwość kontaktu z osobami przebywającymi w salonie. Mieszkanie jest przeznaczone dla rodziny "dwa plus jeden", choć to się może w przyszłości zmienić... Weronika

Rozwiązanie 1: między dwiema strefami

Justyna Burdow-Gołoś

POKÓJ DZIENNY jest otwarty również na przedpokój, co dodaje przestronności tej części mieszkania oraz pozwala nieco doświetlić ciemny korytarz naturalnym światłem. Funkcjonalna zabudowa w KUCHNI ma kształt litery U, nie brakuje więc ani miejsca do pracy, ani szafek; w ciągu roboczym proponuję zainstalować również pralkę. W części wypoczynkowej jedną ze ścian bez okna zajmują zbudowane na wymiar wąskie wnękowe regały.

ŁAZIENKA na planie wyjściowym jest wąska i długa, a więc bardzo nieustawna. Dlatego proponuję ją przebudować - skrócić oraz połączyć z malutką toaletą. Dzięki tej zmianie w PRZEDPOKOJU mogła powstać niewielka praktyczna garderoba. W nowej łazience bez problemu mieści się i wanna (150 x 70 cm), i narożna kabina prysznicowa (80 x 80 cm). Jest też podwieszony sedes oraz umywalka.

Po drugiej stronie mieszkania znajduje się SYPIALNIA rodziców i pokój dziecięcy, który umeblowałam, biorąc pod uwagę dwoje dzieci. Na razie wystarczy wstawić do niego jedno łóżko i ewentualnie mniejsze biurko.

Rozwiązanie 2: wersja z przyszłością

Krzysztof Radzanowski

Strefa dzienna jest przedzielona ścianką, przy której od strony części wypoczynkowej stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny, natomiast od strony KUCHNI - dodatkowa płytka szafka. Z kuchenną zabudową w kształcie litery L sąsiaduje aneks jadalny z kwadratowym stołem (w razie potrzeby można wybrać rozkładany model).

Długa ŁAZIENKA, tak jak w poprzedniej wersji, została skrócona i połączona z toaletą. To pozwoliło wydzielić przy drzwiach wejściowych do mieszkania garderobę; w SYPIALNI rodziców i pokojach dzieci są niewielkie szafy, miejsca na przechowywanie odzieży nie powinno więc brakować. W łazience proponuję zainstalować wannę (150 x 70 cm), narożną kabinę prysznicową (80 x 80 cm), umywalkę i podwieszony sedes. Przy wannie wydzieliłem wnękę na otwieraną od góry wąską pralkę (40 x 60 cm).

Skomentuj:

Jak urządzić otwartą kuchnię z jadalnią na 68 m kw.?