Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?

opracowanie Iwona Szczepaniak, Olgierd Kędzierski

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Sprawdza się ona w niekorzystnych warunkach gruntowych i przy wysokich wymaganiach stawianych domom energooszczędnym. Czy jednak opłaca się ją wybrać także wtedy, gdy warunki są korzystne?

22106863 https bi
Fot. Danwood

Tradycyjny fundament murowany z bloczków na żelbetowych ławach fundamentowych, zasypywany piaskiem i ocieplany dość cienką warstwą styropianu nie odpowiada dzisiejszym wymaganiom technicznym i dlatego coraz częściej jest zastępowany płytą fundamentową. Jest to rozwiązanie stosowane za granicą od wielu lat, dużo tańsze, łatwiejsze i szybsze w wykonaniu (pozwala skrócić prace do 4-5 dni).

Pierwsze płyty fundamentowe powstały w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Szwecji. Obecnie ten rodzaj fundamentów stosuje się powszechnie w Skandynawii, Kanadzie i Japonii, gdzie skrajne warunki klimatyczne, uwarunkowania terenowe i ryzyko występowania wstrząsów sejsmicznych wymagają posadowienia budynków na fundamencie odpornym na różne, często bardzo ekstremalne warunki. Jest to możliwe ze względu na to, że płyta fundamentowa ma dużą nośność - obciążenie rozkładane jest na znacznie większą powierzchnię niż przy tradycyjnych ławach. Zapobiega to osiadaniu budynku i ogranicza odkształcenia fundamentu oraz eliminuje pękanie ścian i niszczenie struktury domu. Płyta może być więc wykonana niemal w każdych warunkach, zarówno na gruntach o dobrej, jak i słabej nośności, niejednorodnych, wysadzinowych, jak i podmokłych oraz na terenach szkód górniczych.

Bardzo dużą zaletą tego fundamentu jest dokładność wykonania górnej powierzchni. Może być ona od razu wykorzystana jako podłoże pod warstwę wykończeniową, na przykład z płytek ceramicznych.

Z tych wszystkich powodów płyta fundamentowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Rodzaje płyt fundamentowych

Głównym zadaniem płyty fundamentowej jest przenoszenie obciążeń, a wszelkie elementy grzewcze należy traktować jako opcjonalne. Tymczasem płyta fundamentowa może - ale nie musi! - być wyposażona w różnego rodzaju systemy grzewcze, wykorzystujące jako nośnik ciepłą wodę albo powietrze. Cała instalacja może być ułożona w płycie, jak i na niej - w dodatkowej warstwie przewodzącej (rysunek). Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a jego zastosowanie powinno być indywidualnie przeanalizowane i dobrane dla konkretnej inwestycji.

Błędne wyobrażenia na ten temat ze strony potencjalnych inwestorów biorą się z tego, że pierwsze nowoczesne płyty wykonywane jako fundament domów jednorodzinnych były płytami grzewczymi. W pewnym sensie spowodowało to powstanie stereotypu, że płyta fundamentowa jest tylko płytą grzewczą.

Płyta fundamentowa to zestaw odpowiednio dobranych materiałów budowlanych układanych w warstwach, które nadają kształt odpowiednio przygotowanej mieszance betonu. Taka płyta fundamentowa odpowiednio zaprojektowana i dodatkowo wyposażona w system grzewczy tworzy zintegrowany system fundamentowej płyty grzewczej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest też to, że w uformowanej płycie fundamentowej rozprowadzone są już wszystkie niezbędne podłączenia i instalacje. Unika się więc dodatkowego wykonywania prac instalacyjnych, izolacyjnych i posadzkowych.

Izolacyjność termiczna płyty fundamentowej

Czasem mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące tego, czy płyta fundamentowa jest cieplejsza od najlepiej nawet izolowanej podłogi na gruncie. Otóż, ta technologia jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, uwzględniającym właściwą izolację termiczną (brak mostków cieplnych) i przeciwwilgociową (brak problemów związanych z przenikaniem wilgoci). Poza tym, płyta fundamentowa bardzo dobrze akumuluje ciepło. Ze względów technologicznych fundamenty "tradycyjne" nie są w ogóle przygotowane do takiej funkcji. Współczynnik przewodzenia ciepła U płyt jest lepszy niż 0,20 W/m˛K, w zależności od zastosowanych warstw izolacji. Zatem z powodzeniem można wykorzystać je do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Uwaga! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) opracował projekt pierwszego realizowanego ze środków publicznych ogólnopolskiego programu dopłat do budowy takich domów. Ma on za zadanie wspieranie i rozwój tej technologii w Polsce. Jest to związane z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie tym dokumentem, od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami "o niemal zerowym zużyciu energii".

Z informacji przekazywanych inwestorom przez NFOŚiGW wynika między innymi to, że aby uzyskać dofinansowanie kosztów planowanej inwestycji, należy posadowić budynek właśnie na płycie fundamentowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?