Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiadanie gruntu

red.

Nierównomierne osiadanie gruntu to najczęstszy powód zarysowania lub pękania domu.

osiadanie gruntu
Rysy w środkowej części ściany mogą być skutkiem posadowienia domu na częściowo niezagęszczonym gruncie
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Częstą przyczyną uszkodzeń jest posadowienie domów zbyt płytko - to znaczy w strefie przemarzania - zwłaszcza w gruntach wysadzinowych, czyli takich, które zimą zamarzając zwiększają swoją objętość. Na wiosnę grunt taki szybciej rozmarza od strony południowej i wtedy może dojść do przełamania niewłaściwie posadowionego domu.

Nierównomierne osiadanie zagraża głównie domom budowanym w niedostatecznie rozpoznanych warunkach gruntowo-wodnych, a także takim, których fundamenty źle zaprojektowano lub wykonano.

Pod ciężarem budynku osiada każdy grunt:

- sypki (piaski) - odkształca się nie dłużej niż kilka miesięcy po wybudowaniu domu;

- spoisty (gliny, iły) - odkształca się wyraźnie przez pięć lat, ale dalsze osiadanie może trwać nawet kilka dziesięcioleci.

Ponieważ nie ma żadnego prostego przepisu, który pozwoliłby rozróżnić niebezpieczne rysy w budynku od "bezpiecznych", jeśli się pojawią, trzeba przede wszystkim rozpoznać ich przyczynę. Należy także obserwować, jak rysa zachowuje się w czasie - czy zwiększa się jej długość i szerokość, a także czy pojawiają się obok niej nowe rysy.

Przebieg rys i pęknięć

Pozwala się zorientować, która część budynku osiada. Oto charakterystyczne przykłady pęknięć w domach posadowionych:

- częściowo na skarpie - jeśli fragment takiego domu zacznie się zsuwać, awarię poprzedzą biegnące od dachu po fundament pęknięcia w ścianach prostopadłych do skarpy;

- na ławach nad wielkim kamieniem - osiadanie gruntu nad dużym kamieniem jest znacznie mniejsze niż pod pozostałą częścią budynku, który się "przewiesza" i dochodzi do zarysowania jego ścian. Takie rysy mają największą szerokość przy gzymsie i znikają w pobliżu fundamentu;

- na ławach nad źle zagęszczonym dołem - środkowy fragment ławy osiada bardziej niż jej części narożne, więc powstające rysy w ścianie z oknami są największe przy fundamencie. Jeśli ściana nie ma okien, może pojawić się jedynie rysa pozioma (część ściany poniżej rysy obsuwa się wraz z fundamentem).

Jeśli dom się rysuje, musi go obejrzeć doświadczony konstruktor, ponieważ rysy i pęknięcia mogą być zapowiedzią poważnej katastrofy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Osiadanie gruntu