Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże

Podczas budowy albo remontu okazuje się, że powinniśmy zdobyć wiedzę z rozmaitych dziedzin - od murarki przez hydraulikę, po parkieciarstwo. Przygotowaliśmy więc 10 pytań o stelaże sanitarne, które fachowcy 'znający się na wszystkim' mogą uznać za głupie, ale my uważamy, że takich pytań nie ma. Zadaliśmy je więc przedstawicielom trzech firm produkujących stelaże. A dla dociekliwych mamy trochę uzupełniających informacji.
10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy podwieszany sedes może się urwać?

TAK. Sedes w wersji podwieszanej jest konstrukcją stabilną wytrzymuje obciążenie nawet do 400 kg. Potwierdzeniem tego jest test obciążenia statycznego na 400 kg, który musi przejść pozytywnie każdy produkt, który ma zostać dopuszczony do obrotu handlowego.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy na stelażu można podwiesić tylko sedes?

NIE. Stelaże pozwalają podwieszać różne łazienkowe sprzęty, ale na tych przeznaczonych do WC można zamocować tylko standardową miskę ustępową lub (na specjalnych modelach) toaletę myjącą.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy jest tylko jeden typ stelaża do wszystkiego?

NIE. Stelaże podtynkowe dzielą się na dwa rodzaje: do zabudowy lekkiej do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych i do zabudowy ciężkiej do montażu w ścianach murowanych. Na obu rodzajach stelaży można montować wszystkie urządzenia: miski WC, bidety, umywalki, uchwyty dla osób niepełnosprawnych.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy toaletę podwieszaną można umieścić w rogu łazienki?

TAK. Tak, jak najbardziej. Istnieje kilka rozwiązań na rynku umożliwiających montaż toalety podwieszanej w rogu łazienki. Przede wszystkim występują specjalne elementy montażowe do zabudowy narożnej, które służą do zamontowania wiszącej muszli w ten konkretny sposób - wtedy zaoszczędzamy sporo miejsca w łazience, ponieważ taki specjalny element montażowy można maksymalnie dosunąć do ściany. Po drugie na rynku są dostępne specjalne wsporniki dystansowe, które umożliwiają zamontowanie prawie dowolnego stelaża w rogu łazienki.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy na każdym stelażu można zawiesić dowolną miskę podwieszaną?

TAK. Tak. Należy jedynie zwrócić uwagę na rozstaw śrub montażowych. Większość dostępnych na rynku misek wiszących ma rozstaw 18 cm, ale występują również modele z 23-centymetrowym rozstawem. Wszystkie stelaże renomowanych marek są jednak dostosowane do każdego z tych wariantów.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy do każdego stelaża pasują wszystkie przyciski?

TAK/NIE. Przyciski danego producenta będą kompatybilne tylko z jego stelażami. Dodatkowo zdarza się, że nawet u jednego producenta, model stelaża determinuje wybór przycisku. Dlatego często wybór przycisku może okazać się istotny jeszcze przed zakupem stelaża. W większości przypadków do każdego ze stelaży montowane są wyłącznie przyciski z odpowiadających im serii. Na rynku jest duży wybór stelaży podtynkowych do zabudowy wiszących misek: stelaże standardowe, tzw. niskie, z odciągiem zanieczyszczonego powietrza (przycisk ze specjalnym filtrem), stelaże z cieńszą spłuczką (np. 8 cm zamiast 12 cm). Do każdego z tych typów przeznaczone są innego rodzaju przyciski spłukujące.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy sedes podwieszany może się zapchać?

TAK. Tak jak każdy inny, ale nie jest to związane z zastosowaniem stelaża.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy do spłuczki w stelażu można wkładać kostki toaletowe?

NIE/TAK. Wrzucenie kostki bezpośrednio do spłuczki może powodować zawieszanie się zaworu spłukującego. Dlatego zaleca się specjalne urządzenie, które umieszcza się w ukrytym w ścianie zbiorniku spłukującym (zarówno w wersji lekkiej, jak i ciężkiej). Jego montaż i późniejsza obsługa nie są trudne - wystarczy odchylić zamontowany na zawiasach przycisk spłukujący i umieścić kostkę.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy awarię spłuczki można naprawić bez kucia?

TAK. W znakomitej większości przypadków tak - wyjątek stanowią uszkodzenia spowodowane wadami montażowymi (np. przewiercenie spłuczki). Zawory (spłukujący i napełniający) są dostępne od zewnątrz.

10 pytań o stelaże 10 pytań o stelaże fot. Pixabay

Czy sedes podwieszany jest głośniejszy niż zwykły?

NIE. Wręcz przeciwnie, spłuczka zabudowana w ścianie gwarantuje niższy poziom hałasu niż miska kompaktowa. Głośność spłukiwania zależy jednak od ceramiki i jest różna dla każdego modelu.

Joanna Dec-Galuk, dyrektor Marketingu, Roca Polska
Iwona Białobrzeska, doradca Techniczny Geberit
Barbara Kowalczyk, Marketing Manager Grohe Polska

Komentarze (2)
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże
Zaloguj się
  • 0

    Mi łazienkę pomgła urządzać firma DD projekt bo mąż nie radził sobie najlepiej... Teraz aż przyjemnie brać kąpiel bo tak ładnie jest :)

  • malwinamacek

    0

    fajny artykuł :) Ja sama urządzam łazienkę, z firmy IdealStandard korzystam i jestem bardzo zadowolona. Super wykończone akcesoria. Szczególnie lubię od nich baterie natryskowe . Ogólnie polecam samemu urządzać. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczony dostęp do różnych firm, można przeczytać opinie, ja właśnie tak natrafiłam na IdealStandard i jestem zachwycona :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX