Drzwi zewnętrzne - tędy ciepło nie ucieknie

Drzwi wejściowe to jeden z elementów chroniących nasz dom przed zimnem. Jeśli nie zadbamy o ich izolacyjność, nic nie da budowanie bardzo ciepłych ścian i montowanie w nich bardzo ciepłych okien.
Drzwi zewnętrzne to jedna z barier chroniących dom przed ucieczką ciepła Drzwi zewnętrzne to jedna z barier chroniących dom przed ucieczką ciepła Fot. Internorm

Izolacyjność cieplna drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe - obok ścian, dachu i okien - stanowią element "bariery" oddzielającej wnętrze domu od środowiska zewnętrznego. Muszą więc w jak największym stopniu ograniczać wpływ zewnętrznych czynników (nie tylko atmosferycznych, ale też akustycznych oraz wynikających z działania ludzi) na środowisko wewnętrzne - między innymi na bezpieczeństwo i komfort mieszkania w domu.

Drzwi wejściowe - za co warto zapłacić?

Jednym z ważnych parametrów drzwi wejściowych jest ich izolacyjność cieplna. Jeśli chcemy budować dom energooszczędny, którego koszty utrzymania będą nieduże, powinniśmy wybierać bardzo dobre materiały, spełniające wyższe wymagania niż podają przepisy. I choć niedawno zostały one zaostrzone, to nadal jest tak, że oferta producentów znacznie wyprzedza ustalenia ustawodawców. Zatem, jaki współczynnik przenikania ciepła mają mieć ciepłe drzwi, z jakiego surowca powinny być wykonane, jaki wybór mamy na polskim rynku, jakie funkcje - oprócz ochrony przed zimnem - mają spełniać oraz czy opłaca się zapłacić znacznie więcej niż za zwykłe drzwi?

Podobnie jak przy oknach, także dla drzwi można wyliczyć, ile ciepła zdoła przez nie uciec na zewnątrz. Oznaczenie współczynnika przenikania ciepła U dla drzwi dookreślone jest literką "d" (jak door). Współczynnik Ud, z punktu widzenia gospodarowania ciepłem w domu, jest nie mniej ważny od tych, które charakteryzują okna i ściany.

Izolacyjność cieplna drzwi może być lepsza niż wynikająca z przepisów - najlepiej dobrać ją do parametrów okien i drzwi Izolacyjność cieplna drzwi może być lepsza niż wynikająca z przepisów - najlepiej dobrać ją do parametrów okien i drzwi Fot. Wiśniowski

Drzwi wejściowe: przepisy kontra rzeczywistość

Norma na okna i drzwi zewnętrzne wymienia aż 23 właściwości eksploatacyjne i wymagania specjalne, jakie są oceniane przy certyfikacji tych wyrobów. Jedną z najważniejszych jest przenikalność cieplna oraz związane z nią przepuszczalność powietrza i wodoszczelność - te parametry mają bowiem bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji budynku.

Współczynnik przenikania ciepła dla drzwi do domu

Od 1 stycznia 2014 roku wymagane jest, by współczynnik Ud drzwi wynosił nie więcej niż 1,7 W/(m2K). To istotna zmiana, ponieważ do końca 2013 roku dopuszczalna, maksymalna wartość wynosiła aż 2,6! W kolejnych latach przepisy będą stopniowo zaostrzane, by docelowo, w 2021 roku, osiągnąć wartość 1,3 W/(m2K).

Jeszcze kilka lat temu nie lada wyczynem było znalezienie producenta, który oferowałby drzwi zewnętrzne o Ud poniżej 1,0 (takie zalecane są do budynków energooszczędnych) albo chociaż spełniające aktualnie obowiązujące warunki. Niestety, mimo nowych przepisów, nadal jest z tym problem - chociaż zaczyna być widoczna poprawa. Więksi producenci już dostosowali swoje produkty do wymagań prawnych, a niektórym udało się nawet wytworzyć modele przeznaczone do budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego.

Różnica w cenie

Klienci coraz częściej podpytują sprzedawców o parametry cieplne, ponieważ temat ten "przerabiali" już przy wyborze okien. W dalszym ciągu jednak największą popularnością cieszą się drzwi o słabszych parametrach - powyżej 1,5 W/(m2K). Jest to spowodowane ich sporo niższą ceną; różnica między drzwiami standardowymi a "ciepłymi", przeznaczonymi do budynków energooszczędnych, może wynosić od 20 do nawet 50% wartości, zależnie od producenta. Mimo wszystko sektor ciepłych drzwi z roku na rok rośnie i prawdopodobnie ta tendencja będzie się utrzymywać.

Uwaga! Aby mieć pewność, że izolacyjność termiczna wybranych przez nas drzwi odpowiada wymaganiom budownictwa energooszczędnego, zapytajmy sprzedawcę o certyfikat potwierdzający izolacyjność cieplną dla całych drzwi. Bez certyfikatu wydanego na podstawie badań wykonanych przez niezależne od producenta laboratorium, można z góry uznać, że drzwi nie spełniają podanych standardów.

Osoby budujące dom energooszczędny, chcące ograniczyć straty ciepła w domu tradycyjnym oraz takie, które nie chcą lub nie mogą mieć wiatrołapu, powinny zastanowić się nad drzwiami, których współczynnik Ud jest niższy niż 1,0 W/(m2K).

Izolacyjność cieplna drzwi może być lepsza niż wynikająca z przepisów - najlepiej dobrać ją do parametrów ścian i okien.

Bardzo dobre parametry cieple nie wykluczają ich bezpieczeństwa - można kupić takie, które spełniają najwyższe wymagania w obu tych kwestiach Bardzo dobre parametry cieple nie wykluczają ich bezpieczeństwa - można kupić takie, które spełniają najwyższe wymagania w obu tych kwestiach Fot. Hormann

Wielofunkcyjne drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są tak różne, jak ich właściciele, dlatego też powinny spełniać rozliczne funkcje dostosowane do ich potrzeb. Z jednej strony mają chronić przed złodziejem, zimnem, wiatrem i wilgocią, a z drugiej - robić wrażenie (pierwsze!) na gościach. Równocześnie muszą więc mieć dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną, być bezusterkowe oraz po prostu nam się podobać.

Drzwi wejściowe Premium

Oczywiście, takie drzwi istnieją - postęp technologiczny, który dotarł także do sektora drzwi zewnętrznych, sprawił, że można wyprodukować superdrzwi spełniające wszystkie wymienione wyżej oczekiwania. Są to jednak wyroby z segmentu Premium, za które trzeba zapłacić nawet sporo powyżej 10 tysięcy złotych.

Skąd tak wysoka cena? Ponieważ konstrukcja takich drzwi jest inna, znacznie bardziej zaawansowana technologicznie. Większa jest głębokość profilu, inne wypełnienie skrzydła, cieplejszy próg, a standardowe wyposażenie rozszerzone o wiele innowacyjnych rozwiązań typu: czytnik linii papilarnych, automatyczne wielopunktowe ryglowanie, specjalne antywłamaniowe zamki oraz liczne elementy dekoracyjne.

Powinniśmy wiedzieć, że poszczególne funkcje mogą na siebie wzajemnie oddziaływać (na przykład nieco się wykluczając). Tak się na przykład dzieje w sytuacji, gdy klient, chcąc poprawić estetykę i doświetlenie wnętrza, zamawia przeszklenie boczne, górne lub umieszczone bezpośrednio w blacie (skrzydle) drzwiowym. Należy się wówczas liczyć z lekkim pogorszeniem parametrów termoizolacyjnych drzwi. Może to być kilka setnych, ale też kilka dziesiątych części wartości współczynnika Ud - w zależności od wielkości przeszklenia oraz materiału, z jakiego zostało zbudowane skrzydło drzwiowe i głębokości profilu.

Drzwi do domu - ciepłe i bezpieczne

Nie ma natomiast problemu z nabyciem drzwi, które są bardzo ciepłe, a zarazem wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed sforsowaniem. Osiągnięcie wysokiego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem nie pogarsza wartości izolacyjności termicznej drzwi.

Oprócz najróżniejszych przydatnych funkcji użytkowych, drzwi wejściowe do domu muszą być ładne, dobrane do elewacji i stolarki okiennej

Bardzo dobre parametry cieplne drzwi nie wykluczają ich bezpieczeństwa - można kupić takie, które spełniają najwyższe wymagania w obu tych kwestiach.

Drzwi wejściowe muszą być dobrze dobrane do elewacji i stolarki okiennej Drzwi wejściowe muszą być dobrze dobrane do elewacji i stolarki okiennej Fot. Drutex

Z czego robi się drzwi zewnętrzne

Najlepiej najpierw zdecydować, jakie cechy drzwi mają dla nas największe znaczenie, a dopiero później - z czego mają być zrobione. Parametry drzwi są bowiem ściśle związane z ich konstrukcją oraz z użytymi materiałami. Dla przykładu - metalowe, a szczególnie stalowe, charakteryzują się na ogół gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi, natomiast stosunkowo łatwo można je wykonać w wysokiej klasie odporności na włamanie.

Ocieplenie drzwi wejściowych

Jest kilka możliwości; to, jaki materiał zostanie użyty do ocieplenia drzwi, wynika z ich konstrukcji. Do izolacji skrzydeł z drewna zwykle wykorzystuje się styropian lub płytę warstwową, ze stali - piankę poliuretanową lub wełnę mineralną, z aluminium - piankę poliuretanową lub styropian, z PVC - piankę poliuretanową, a drzwi drewniano-aluminiowych - piankę poliuretanową lub polistyren ekstrudowany.

Profile drzwi zewnętrznych

Materiał, z jakiego będą robione profile, musi być solidny, by zapewnić im sztywność i stabilność wymiarową w zmiennych warunkach atmosferycznych. W naszej strefie klimatycznej największym zagrożeniem są wahania temperatury od -30 st. C do 70 st. C (dotyczy to zwłaszcza - ze względu na absorpcję promieniowania słonecznego - drzwi w ciemnych kolorach oraz montowanych od południa i południowego zachodu).

Wysoką sztywność zapewniają drewno oraz metale - stal i aluminium. Mają one jednak pewne wady. Drewno jest czułe na zmiany wilgotności powietrza ("pracuje", zmieniając swe wymiary), za to wykazuje - jak na materiał konstrukcyjny - stosunkowo dobrą izolacyjność cieplną i jest stabilne temperaturowo (czyli nie reaguje na zmiany temperatury). Natomiast profile aluminiowe i stalowe, chociaż najbardziej sztywne i najbardziej wytrzymałe mechanicznie, wykazują wysoką wartość temperaturowego współczynnika rozszerzalności liniowej, (czyli zmieniają swe wymiary pod wpływem zmian temperatury), a ponadto dobrze przewodzą ciepło, przyczyniając się do zwiększenia (a więc pogorszenia) wartości Ud.

Profile z PVC dobrze spisują się w temperaturze umiarkowanej, natomiast gorzej w bardzo niskiej (stają się kruche) i wysokiej (tracą sztywność). Z tego względu wymagają wewnętrznych wkładek usztywniających. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kompozytów na bazie tworzyw zbrojonych włóknem szklanym (kompozyt poliestrowo-szklany) - to materiał o wysokiej wytrzymałości (udarności i sztywności), także w wysokiej temperaturze i o dużej izolacyjności cieplnej.

Najcieplejsze na rynku są drzwi zewnętrzne docieplone specjalnymi piankami termicznymi. Najcieplejsze na rynku są drzwi zewnętrzne docieplone specjalnymi piankami termicznymi. Fot. Hormann

Bardzo ciepłe drzwi wejściowe

Aby drzwi osiągnęły jak najkorzystniejsze parametry cieplne, najlepiej stosować kombinację materiałów umożliwiającą optymalne wykorzystanie ich zalet i ograniczenie skutków wad. Skrzydła ciepłych drzwi wypełnione są w środku warstwą materiału termoizolacyjnego.

Najcieplejsze drzwi na rynku

Obecnie najcieplejszymi drzwiami na rynku są konstrukcje aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe, docieplone specjalnymi piankami termicznymi. Łączy się w nich materiały o wysokiej jakości, maksymalnie wykorzystując ich atuty oraz minimalizując wady. Od wewnętrznej strony wykorzystuje się drewno, od zewnątrz - aluminium, a pomiędzy nimi umieszcza się specjalną piankę termoizolacyjną, która zapewnia najbardziej efektywne ocieplenie. Dzięki zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji drzwi od strony zewnętrznej aluminiową nakładką, nie ma potrzeby stosowania większej ilości impregnatów chroniących przed czynnikami atmosferycznymi. Wyeliminowany został także najbardziej uciążliwego problem z drzwiami drewnianymi, czyli konieczność regularnego ich konserwowania.

Uszczelki. Drzwi energooszczędne powinny być wyposażone w potrójne elastyczne uszczelnienie - z uszczelką przylgową na całym obwodzie oraz uszczelką środkową i zewnętrzną.

Próg. Bardzo ważny jest sposób wykonania progu - jego wysokość (należy pamiętać, że wyższy próg utrudnia dostęp osobom niepełnosprawnym), ilość komór w profilach i ich ewentualne wypełnienie pianką termoizolacyjną.

Głębokość profilu. Istotna jest też głębokość samego profila drzwi. Sprawdza się zasada, że im profil drzwi jest głębszy, tym są one "cieplejsze". Zgodnie z nią, głębokość profilu "ciepłych" drzwi waha się od 80 mm do nawet 121 mm w porównaniu z drzwiami standardowymi, w których te wartości są znacznie mniejsze i z reguły nie przekraczają 60-70 mm.

Więcej o:
Komentarze (9)
Drzwi zewnętrzne - tędy ciepło nie ucieknie
Zaloguj się
 • tenloginjestszybki

  0

  Niezłym rozwiązaniem w zakresie izolacyjności cieplnej i bezpieczeństwa są też drzwi zewnętrzne w wersji ThermoSafe. Płyta drzwiowa o grubości 73 mm i 5-punktowy listwowy zamek ryglujący. Są na pewno tańsze niż ThermoCarbon, a współczynniki maja też przyzwoite

 • pan_kotek2

  0

  Przejrzałem dość dokładnie to co mamy aktualnie na rynku jesli chodzi o drzwi do domów pasywnych. Thermo Carbon nie jest najtanszy, ale jeśli chodzi o współczynniki, to w zasadzie trzeba powiedzieć, że dla domów pasywnych nie ma alternatywy. Piękne drzwi. I paradoks przy okazji: domy pasywne to zaawansowana zabawa w oszczędzanie - szeroko pojęte. Trzeba zainwestować, żeby potem oszczędzać.

 • 1leszczynka

  0

  jedna rzecz, skoro już mówimy o montażu. Wspominam o tym, bo inicjatywa ważna - szczególnie dla klientów. I dla ich portfeli. O tym, że produkt - nawet najbardziej udany i zaawansowany technologicznie - to jedno, wiemy wszyscy. Ale z tego, że przy - hm.. malo zaawansowanym montazu najlepszy towar moze okazać sie nie tym, za który zapłaciliśmy - nie wszyscy pewnie zdają sobie sprawę. Dlatego moim zdaniem nalezy odnotowywać takie potrzebne akcje jak chocby kampania edukacyjna "Dobry Montaż", gdzie mamy oczywiście Hormanna, o którym tu państwo piszecie

 • pan_kotek2

  0

  Thermo Carbon - bardzo bardzo dobre drzwi. Czy mogłyby być tańsze? Czy ja wiem? Jak się człowiek zastanowi ile za to kupuje, to cena przestaje dziwić

 • Joachim Pelko

  0

  ThermoCarbony Hormanna piękne. wiadomo, że moglyby być ciut tańsze, ale z drugiej strony za taką jakość trzeba zapłacić. No i takich drzwi nikt nie kupuje co miesiąc.
  Rzeczywiście klasa sama w sobie. I jeszcze w dodatku wyglądają tak, że sąsiad po nocach zgrzyta zębami z zazdrości ;P

 • krajovy

  0

  wspolczynnik przenikania ciepla (dla tych piewrszych) wynosi 0,47 W/(m²·K) – to prawie dwukrotnie więcej niż wskazuje norma dla domów pasywnych.

 • 1leszczynka

  0

  dobry montaż to podstawa! Nawet najlepsze drzwi polegną, jesli montaż poprowadzony jest po partacku. Ale też powiedzmy sobie- pomijając juz sam montaż; przy założeniu, że zostanie poprowadzony fachowo i rzetelnie - są drzwi i Drzwi. Żeby cieplo nie uciekało, warto zainwestować w drzwi, ktore to nasze domowe ciepełko chronią. Przykład? Hormanna dwa typy drzwi. Liderzy w tej chwili na rynku, jesli chodzi o energooszczędność: ThermoCarbon i Thermo Safe. ThermoCarbony, których płyta drzwiowa ma grubość 100 mm, a profil skrzydła jest wzmocniony włóknem szklanym i karbonem idealnie nadają się do domów pasywnych. To już w zasadzie najwyższa półka drzwi zewn. ThermoSafe ustepują im nieznacznie. Warto porównać współczynniki przenikania ciepła i w oparciu o nie podjąć decyzję, żeby potem nie płacić za ogrzewanie połowy ulicy ;P

 • malajkat7

  0

  Oj tak, zdecydowanie warto zadbać o dobry montaż drzwi, żeby ciepełko faktycznie nie uciekało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX