Zrób to sam: montaż taśmy ledowej czyli światło z metra

Drobne i oszczędne lampki LED stają się coraz popularniejsze. Dają dość mocne światło o barwie zbliżonej do naturalnej, znajdują więc w domach wiele zastosowań. Ich zaletą jest niska cena, łatwy montaż i bardzo bezpieczne użytkowanie.

Sposób na oświetlenie blatu roboczego w kuchni

Samoprzylepne taśmy ledowe na elastycznym podkładzie kupuje się na metry; można je ciąć w oznaczonych miejscach. Są zasilane prądem o niskim napięciu, wymagają więc transformatora. Sklepy oferują gotowe do montażu zestawy, będzie jednak taniej, gdy kupimy odpowiedni odcinek taśmy ledowej (od ok. 10 zł/m) i dobierzemy transformator ? jego moc nie może być mniejsza niż łączna moc lampek na taśmie (każda pobiera ok. 0,2 W). Jeśli transformator podłączymy bezpośrednio kablem z wtyczką, warto skorzystać z tanich, sterowanych pilotem gniazd pośrednich (umieszcza się je między wtyczką a gniazdkiem elektrycznym). W miejscach narażonych na wilgoć wszystkie elementy muszą spełniać normy IP44 lub IP68.

Krok 1

Do końca taśmy ledowej w oznaczonych miejscach przylutowujemy końcówki przewodu, którym połączymy ją z transformatorem (wcześniej usuwamy izolację).

Krok 2

Jeden bok lekkiego aluminiowego kątownika, który będzie pełnił funkcję osłony (żeby światło nie raziło w oczy), oklejamy taśmą dwustronnie klejącą.

Krok 3

Przyklejamy kątownik do spodu szafki. Transformator umieszczamy w szafce i w niewidocznym miejscu wiercimy otwór, przez który przełożymy taśmę ledową.

Krok 4

Zdejmujemy osłonę z taśmy ledowej i przyklejamy ją, dokładnie dociskając palcem. Nadmiar taśmy chowamy w szafce.

Krok 5

Z transformatora odkręcamy osłony. Po stronie niższego napięcia (jest oznaczone na obudowie) mocujemy przewody od taśmy ledowej (uwaga na bieguny!).

Krok 6

W zaciskach transformatora po stronie wysokiego napięcia osadzamy przewód zasilający ? na przykład zwykły kabel zakończony wtyczką.

Więcej o: