Łazienka: miejsce na pralkę

To masywne zwykle urządzenie nie musi dominować w łazience i zaburzać estetycznego ładu. Pralkę można przecież ukryć w zabudowie albo przynajmniej ustawić tak, by jak najmniej rzucała się w oczy.
łazienka, pralka, schowki łazienka, pralka, schowki MONIKA FILIPIUK - OBALEK

Pralka pod blatem

W szafce pod umywalką z przedłużonym blatem zmieściła się pralka, kosz na pranie oraz półki na środki czystości. Niewielka odległość od sedesu spowodowała, że w szafce trzeba było zamontować łamane drzwiczki.

 Łazienka ze schowkiem na pralkę Łazienka ze schowkiem na pralkę Fot. Bernard Białorucki

W szafie - tajemniczy ogród

Pralka wraz z suszarką została ukryta w dużej szafie wnękowej. Spora zabudowa nie przytłacza wnętrza, a nawet wręcz przeciwnie - naklejona na fronty fototapeta z perspektywicznym ujęciem ogrodu dodaje łazience głębi.

 Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Pralka lekko wsunięta

Ścianę z podwieszonym sedesem zabudowano szafkami o głębokości ścianki instalacyjnej (20 cm), tak by wraz z nią tworzyły równą powierzchnię. W zabudowie pozostawiono wnękę, w którą wsunięto płytką pralkę.

 Fot. Arkadiusz Ścichocki

Wtopiona w tło

W tej łazience dominują dwie barwy: czerń i biel. W tę kolorystykę idealnie wpisuje się pralka, toteż gospodarze nie odczuwali potrzeby jej chowania. Ustawiono ją w regale z półkami na łazienkowe akcesoria.

 Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Piętrowa minipralnia

W wysokiej łazienkowej szafce zamykanej drzwiami znalazło się miejsce i na pralkę, i na suszarkę. Nad urządzeniami zmieściła się jeszcze półka, na której stoi koszyk z proszkami, płynami do prania itp.

 Fot. Sylwester Rejmer

Pralka za żaluzją

Kiedy ukryta w zabudowie pralka nie jest akurat używana, zasłania ją opuszczana żaluzja. Podciągnięta chowa się w szafce nad urządzeniem i - co ważne w niewielkiej łazience - nie przeszkadza w poruszaniu się po pomieszczeniu.

 Fot. Radosław Wojnar

Pralka całkowicie niewidoczna

W zabudowie zajmującej prawie całą ścianę jedną z szafek zajęła pralka. Ponieważ schowki mają głębokość 48 cm, gospodarze zrezygnowali z urządzenia o standardowych wymiarach - wybrali płytszy model (40 cm).

 Fot. Sylwester Rejmer

Podwójna korzyść

W wąskiej wnęce ukryto nie tylko pralkę, ale także mało estetyczny piecyk gazowy. Ze względu na to urządzenie konieczne były ażurowe drzwi, umożliwiające wymianę powietrza między schowkiem a resztą pomieszczenia.

 Fot. Rafał Lipski

Odpowiednia wnęka

Urządzenie wstawiono do wnęki o szerokości około 60 cm, w której miał być zainstalowany prysznic (właścicielka słusznie jednak uznała, że tak wąska przestrzeń nie zapewni wygody). Miejsce nad pralką wykorzystano na półki.

Więcej o: