Dom tani w budowie: jak obniżyć koszty inwestycji

Dla wielu inwestorów podstawowym kryterium, którym kierują się podczas wyboru projektu, jest możliwie niski koszt budowy. Już na etapie projektowania można sprawdzić czy dany budynek będzie ekonomiczny w realizacji. Po czym rozpoznać dom tani w budowie wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Bryła domu

Koszty wykonania domu w ogromnej mierze determinuje jego wygląd. Szukając budynku taniego w realizacji warto zdecydować się na dom o prostej bryle, osadzonej na planie prostokąta lub kwadratu, pozbawiony takich detali architektonicznych jak lukarny, balkony, wykusze, czy wieżyczki. Nie bez znaczenia jest także rodzaj domu. Wybierając między trzema typami budynków o podobnym metrażu – parterowym, piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym, najkorzystniej, pod względem ekonomicznym, jest zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. W porównaniu do budynku parterowego ma on mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, natomiast, w przeciwieństwie do domu piętrowego, nie trzeba w nim wykonywać dodatkowego stropu i pełnej kondygnacji, a te czynniki znacznie obniżają koszty budowy. Ze względu na rosnące koszty energii, warto też pomyśleć o wyborze projektu energooszczędnego, szczególnie, że przy jego budowie można skorzystać z preferencyjnych kredytów dla domów o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz programów wspierających ekologiczne budownictwo.

Rodzaj dachu


Wydatki związane z wykonaniem dachu to nie tylko pokrycie dachowe, ale także więźba i izolacja, dlatego najkorzystniej jest poszukać projektów z prostym dachem dwuspadowym, ewentualnie czterospadowym. Warto pamiętać, że mało skomplikowany dach pozwala na zastosowanie dowolnego pokrycia – zarówno droższej dachówki jak i ekonomicznej blachy, której ułożenie może być utrudnione na dachu o dużym stopniu rozrzeźbienia. Koszty budowy obniży także brak lukarn, wykuszy, loggi, wieżyczek itp., ponieważ każdy dodatkowy element konstrukcji dachu to większy wydatek.

Wielkość okien

Koszty związane z budową można ograniczyć również na etapie wyboru okien – warto zwrócić uwagę na ich wysokość i szerokość. Zdarza się, że wielkoformatowe profile muszą być wykonywane na indywidualne zlecenie, a wówczas potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Najkorzystniej jest poszukać domu ze standardowymi wymiarami stolarki okiennej, na które dodatkowo producenci dają kilkuletnią gwarancję. Ze względu na wyższe koszty, zalecana jest rezygnacja z okrągłych, narożnych, a także mocno rozbudowanych przeszkleń.

Optymalny rozkład pomieszczeń

Układ funkcjonalny domu powinien byś starannie rozplanowany, dostosowany do stron świata i zmian nasłonecznienia w ciągu dnia oraz rytmu życia rodziny. Z punktu widzenia ekonomii, istotną kwestią jest rozmieszczenie w najbliższym sąsiedztwie pomieszczeń o podobnej funkcjonalności. Szczególną uwagę warto zwrócić na zblokowanie pionów instalacyjnych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych

Ściany

Materiały zaproponowane w projekcie można zamienić na tańsze, o podobnych parametrach wytrzymałościowych. Aby zwiększyć izolacyjność ścian zewnętrznych, warto zastosować ścianę dwuwarstwową – odpowiednia grubość warstwy ocieplenia położonego na zewnątrz będzie skuteczną ochroną przed ucieczką ciepła przez nadproża, wieńce czy spoiny między bloczkami części konstrukcyjnej ściany zewnętrznej.

Instalacje

Zastosowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii początkowo wymaga zwiększonych nakładów finansowych, jest to jednak inwestycja, która zwróci się po kilku latach użytkowania – mniej zużywanej energii to niższe koszty eksploatacji, a tym samym znaczne oszczędności w domowym budżecie. Zalecanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która minimalizuje straty ciepła oraz utrzymuje optymalny mikroklimat w pomieszczeniach.

Garaż lub wiata

Inwestorzy mogą wybierać między garażem wolnostojącym lub garażem połączonym z domem, przy czym zdecydowanie tańszą opcją jest ten wkomponowany w bryłę budynku. Jeżeli garaż nie jest niezbędnym elementem domu, można z niego zrezygnować lub zdecydować się na tańszą i prostszą w realizacji wiatę samochodową.

Elewacja

Modne współcześnie elewacje często zakładają zastosowanie drogich materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem można z nich zrezygnować na rzecz tynków strukturalnych lub tańszych okładzin wykonanych, np. z drewna rodzimego pochodzenia. Ciekawy efekt, inspirowany wzornictwem skandynawskim, można uzyskać zestawiając ze sobą tynki o różnych, często kontrastujących kolorach lub fakturach.

Brak piwnicy

Wielu inwestorów nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego bez pojemnej piwnicy, w której można urządzić kotłownię, spiżarnię lub garaż. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te pomieszczenia można ulokować na parterze. Jeżeli piwnica nie jest niezbędnym elementem domu, korzystnie będzie z niej zrezygnować – budowa podpiwniczenia jest zdecydowanie droższa, niż budowa podobnej powierzchni na poziomie terenu.

Gdzie zaoszczędzić podczas budowy domu?

Wydatki związane z budową domu można ograniczyć na każdym etapie, ale nie za wszelką cenę, gdyż nie zawsze wybór tańszych materiałów i technologii przyniesie korzyści. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać oszczędności. Pierwszym krokiem jest projekt – odpowiednio dobrany do możliwości finansowych inwestorów, gwarantuje sprawną i szybką budowę. Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w szczegółowy kosztorys, który dokładnie określi ceny i pomoże zaplanować wydatki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

 

 

 

Więcej o:
Komentarze (3)
Dom tani w budowie: jak obniżyć koszty inwestycji
Zaloguj się
 • igasonia1

  0

  Witam
  Mam pytanie, dużo się ostatnio pisze o cięciu kosztów przyszłej eksploatacji domu już na etapie projetku. Wszędzie słyszę że trzeba zrezygnować z piwnicy, dać prostą bryłę, prosty dach itp. Po czym widzę projekt domu "taniego w eksploatacji" z wielkimi na trzy ściany oknami, w dodatku niczym nieosłoniętymi, i jedną wielką otwartą przestrzenią na dole, a jeszcze zdarza się że "dom tani w eksploatacji" ma wielgachny 40-m salon wysoki na 2 kondygnacje, i ogromniasty 20-m "pokój kąpielowy" zamiast zwykłej łazienki. Pomijam funkcjonalność takiego domu (akustyka godna sali koncertowej, konieczność ogrzania takiej wielkiej łazienki i ach, te zapachy i widoki dobiegające z "kuchni otwartej na salon"), gdzie wielkość salonu i łazienki osiągnięto kosztem pomieszczeń gospodarczych i schodów. Ale to mniej istotne energetycznie. Natomiast energetycznie coś mi się tu nie zgadza... Bo jeśli w takim salonie całe ciepło ucieka do góry gdzie nikt z niego nie korzysta, w pokoju kąpielowym albo grzejemy kosztem rachunku za ciepło, albo w niej marzniemy, a wiadomo, że nawet najcieplejsze, nigdy nie będą miały takiego U jak dobrze ocieplona ściana (pół biedy jeśli te okna są na południe ale jakże często są wychodzą na północ), to ja mam pytanie, to o jakiej oszczędności na grzaniu my rozmawiamy?

 • Paweł Kwas

  0

  By obniżyć koszty to trzeba zainstalować dobrej jakości sprzęt grzewczy (np mcr 24 lub inne). Z domami pasywnymi jest tak, że jak się go źle usytuuje to można mieć problem z odpowiednim zwrotem.

 • Owijek Owijek

  0

  mozliwosci obnizenia kosztow jest bardzo duzo tylko zalezy czy ktos chce oszczedzic na poczatku na budowie czy pozniej na uzytkowaniu, Hanlo stawia domy pasywne i energooszczedne i mysle ze to jest duzo lepsze wyjscie bo pozniej przez lata placisz grosze nawet przy wielkim pietrowym domu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX