Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad

Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

Budowa domu wbrew pozorom wcale nie musi zrujnować rodzinnego budżetu. Oto pięć podpowiedzi, które pozwolą inwestorom na w miarę tanie budowanie.

Dom Nikita Bliźniak
Dom Nikita Bliźniak
Fot. Pracownia Dobre Domy Flak & Abramowicz.

Po pierwsze - warto sięgnąć po gotowy projekt domu: taki wybór to pierwszy krok na drodze optymalizowania kosztów, a więc - do sukcesu. W porównaniu z tymi, które są wykonywane na indywidualne zamówienie, gotowe projekty domów są dużo tańsze, a przy tym eleganckie i nowoczesne. Nasza pracownia na przykład oferuje ponad 600 gotowych projektów, wśród nich - funkcjonalne i ekonomiczne domy tanie w budowie. Inwestorzy, którym zależy na ograniczeniu kosztów, powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na projekty domów parterowych.

Po drugie - decydując się na budowę należy pamiętać, że im większy dom, tym jego stawianie jest bardziej kosztowne, podobnie jak przyszła eksploatacja. Warto pamiętać i o tym, że wybierając niewielką, ale dopasowaną do swoich potrzeb inwestycję, będziemy potrzebowali mniejszej, a więc tańszej działki.

Dom Artemis
Dom Artemis
Fot. Dobre Domy Flak & Abramowicz

Po trzecie - wybierz projekt domu o prostej bryle z ograniczoną liczbą detali architektonicznych i ozdobnych elementów. Pamiętaj też o dachu, którego budowa należy do najdroższych etapów w całym procesie stawiania domu. Prosty dach – bez wielu skosów i spadków – położysz szybko, nie ponosząc wysokich kosztów.

Po czwarte - zrezygnuj z piwnicy. Jej budowa pochłania znaczne koszty. Do zakupu materiałów musisz doliczyć wydatki na izolację przed wilgocią i utratą ciepła.

Po piąte - w przypadku niektórych prac możesz skorzystać z usług wykonawcy, ale możesz też je wykonać samodzielnie, oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednie umiejętności. Oszczędzisz na robociźnie, kontrolując zarazem jakość i postęp prac.

ZOBACZ GALERIĘ GOTOWYCH PROJEKTÓW >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad