Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad
Budowa domu wbrew pozorom wcale nie musi zrujnować rodzinnego budżetu. Oto pięć podpowiedzi, które pozwolą inwestorom na w miarę tanie budowanie.
Po pierwsze - warto sięgnąć po gotowy projekt domu: taki wybór to pierwszy krok na drodze optymalizowania kosztów, a więc - do sukcesu. W porównaniu z tymi, które są wykonywane na indywidualne zamówienie, gotowe projekty domów są dużo tańsze, a przy tym eleganckie i nowoczesne. Nasza pracownia na przykład oferuje ponad 600 gotowych projektów, wśród nich - funkcjonalne i ekonomiczne domy tanie w budowie. Inwestorzy, którym zależy na ograniczeniu kosztów, powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na projekty domów parterowych.
Po drugie - decydując się na budowę należy pamiętać, że im większy dom, tym jego stawianie jest bardziej kosztowne, podobnie jak przyszła eksploatacja. Warto pamiętać i o tym, że wybierając niewielką, ale dopasowaną do swoich potrzeb inwestycję, będziemy potrzebowali mniejszej, a więc tańszej działki.
Po trzecie - wybierz projekt domu o prostej bryle z ograniczoną liczbą detali architektonicznych i ozdobnych elementów. Pamiętaj też o dachu, którego budowa należy do najdroższych etapów w całym procesie stawiania domu. Prosty dach – bez wielu skosów i spadków – położysz szybko, nie ponosząc wysokich kosztów.
Po czwarte - zrezygnuj z piwnicy. Jej budowa pochłania znaczne koszty. Do zakupu materiałów musisz doliczyć wydatki na izolację przed wilgocią i utratą ciepła.
Po piąte - w przypadku niektórych prac możesz skorzystać z usług wykonawcy, ale możesz też je wykonać samodzielnie, oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednie umiejętności. Oszczędzisz na robociźnie, kontrolując zarazem jakość i postęp prac.
- Więcej o:
Gotowy projekt domu: czy można w nim coś zmienić?
Domy prefabrykowane
Dom tani w budowie: jak obniżyć koszty inwestycji
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?