Okna, drzwi i bramy: jak je dobrać w zestaw?

Budując dom, można osiągnąć ciekawy efekt umiejętnie dobierając kolory okien, drzwi i bramy garażowej do elewacji. Najlepiej byłoby, gdyby tworzyły one harmonijną całość. Warto więc wiedzieć, jakimi zasadami się przy tym kierować.

Zewnętrzna kolorystyka domu decyduje o jego ostatecznym wizerunku. Największe znaczenie mają ściany zewnętrzne i połacie dachowe. To do nich zwykle dobiera się pozostałe elementy – także okna, drzwi i bramę garażową. Ich niewłaściwy kolor lub wzór może zniweczyć efekt stworzonej przez architekta wizji domu.

Okna, drzwi, brama garażowa, pokrycie dachu, elewacja, a nawet ogrodzenie – wszystkie te elementy powinny być spójne. Dlatego warto kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”, niezależnie od tego, czy dom ma formę nowoczesną czy tradycyjną. Najważniejsze, by zmieścić się w ramach jednej konwencji, która pasuje stylistycznie do architektury budynku. Nie jest to jednak łatwe i zwykle przysparza sporo kłopotów. Kolory domu zwykle wybieramy, kierując się emocjami, upodobaniami i zasobnością portfela, nie zdając sobie sprawy, że możemy nadać elewacji zupełnie nowy wymiar – ukryć w niej stolarkę lub ją wyróżnić. Pytanie tylko, w jaki sposób zestawić ją z pozostałymi elementami elewacji, by zyskała nietuzinkowy wygląd, a cała posesja stała się wysmakowaną kompozycją.

Dodatkowo podczas wybierania okien i drzwi powinniśmy pamiętać, jak ważne są ich kolory w aranżacji wnętrz. „Budują” one przestrzeń i optycznie wpływają na metraż. Barwy umiejętnie dobrane do stylu i kolorystyki pomieszczenia potrafią podkreślić aranżację wnętrza i sprawić, że nabierze ono charakteru. Dlatego jeszcze przed zakupem dobrze jest spojrzeć na przestrzeń kompleksowo; dopiero po uwzględnieniu wszystkich elementów i detali tworzących styl i klimat wnętrza (w tym właśnie dopasowania koloru okien i drzwi do dużych powierzchni ścian i posadzek) możemy powoli snuć plany o zakupie wyposażenia.

Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się wyłącznie estetycznym wyglądem. Dobre okno, drzwi i brama muszą łączyć także takie cechy jak energooszczędność, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Największy problem związany z komponowaniem zewnętrznej kolorystyki domu pojawia się w momencie wyboru elementów, które mamy do siebie dopasować. Jak stworzyć z kolorów idealne połączenia, które nadadzą fasadzie budynku stylowy wygląd? Na zdjęciach prezentujemy wzorowe zestawienia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Więcej o:
Komentarze (3)
Okna, drzwi i bramy: jak je dobrać w zestaw?
Zaloguj się
 • alinanowa

  0

  Ja skompletowałam cały zestaw w WW Okna (jestem z okolic Wrocławia) dzięki czemu drzwi, okna i bramy garażowe świetnie do siebie pasują. Na dodatek kupując u jednego sprzedawcy możemy liczyć na rabat.

 • 1leszczynka

  0

  fakt. to bramy, ktore dają nieporównany efekt (fajnie też wyglądają przy garażach zbiorczych - nie pamiętam, gdzie to widzialam, chyba gdzieś w Niemczech)
  warto tez zwrocic uwage na LTH 40 Hormanna. cos pięknego: brama segmentowa drewniana, której skrzydło wypełnione zostało drewnem litym, świerkiem skandynawskim lub kanadyjskim.
  Bramy wykonane z paneli z litego drewna szczególnie szczegolnie dobrze wyglądają w przypadku budynków z drewnianymi elementami wykończeniowymi.
  samo drewno jest niezwykle efektowne: Świerk skandynawski jest jasnym drzewem iglastym, o przeważnie prostym przebiegu włókien. Występujące rdzenie, pojedyncze pęcherze żywiczne, skręt włókien czy żółto-brązowe sęki są całkiem naturalne.

  - Choina kanadyjska jest drzewem iglastym o barwie białawo-szarej po jasnoszarą i brązową, o przeważnie prostym przebiegu włókien i pasach włókien mineralnych równoległych do włókien drzewnych, widoczne są także korytarze po owadach.

 • budujesie

  0

  Przyznam, że brakuje mi tu zdjęcia z propozycją np bramy do własnej aranżacji czyli do wypełnienia przez odbiorcę. Coś jak ALRF 42 Hormanna albo N80 Hormann. Wzór paneli może powtarzać elementy drewniane wykorzystane na elewacji. Może to działać pozytywnie nawet na zasadzie kontrastu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX