Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Do czego dopasować kolor bramy garażowej?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Bramy garażowe - zwłaszcza podwójne - mają znaczne wymiary. Zresztą nawet te pojedyncze są dwa razy większe niż drzwi wejściowe o standardowej wielkości. Tak duża powierzchnia sprawia, że brama garażowa bardzo mocno wyróżnia się na elewacji i wpływa na jej wygląd. Najkorzystniej dla estetyki domu byłoby więc, gdyby harmonijnie współgrała ze stylem i kolorystyką okien i drzwi.

Grafitowa brama garażowa - taki sam kolor ma cokół i pas na tynku łącznika między domem a garażem
Grafitowa brama garażowa - taki sam kolor ma cokół i pas na tynku łącznika między domem a garażem
Fot.: krispol

Nie zawsze garażowe wrota muszą być dostosowane do koloru okien. Żaden przymus w tej kwestii nie obowiązuje i możemy je ze sobą zestawiać z większą dowolnością co do koloru, zwłaszcza jeśli się „nie widzą”. Powierzchnia ramy okiennej jest mała w porównaniu z powierzchnią bramy, stąd kolorystyczny „sojusz” między nimi nie jest niezbędny.

Bardzo dobry efekt wizualny otrzymamy natomiast, zapewniając spójność kolorystyczną bramy garażowej z elewacją domu (na przykład tynkiem cienkowarstwowym, okładziną z kamienia, klinkieru czy drewna). Są one ściśle ze sobą powiązane. Warto zgrać ich kolory, zwłaszcza gdy dom jest mniejszy. Jeśli wjazd do garażu jest usytuowany od strony frontowej, brama może zajmować nawet 25% elewacji. W takiej sytuacji można ją „ukryć” wykańczając jej skrzydło materiałem użytym na elewacji, na przykład drewnem. Oryginalnym sposobem na zamaskowanie dużego skrzydła bramy jest pokrycie go lustrzaną powłoką.

Kolor bramy garażowej można również dobrać do dachu, systemu orynnowania, a nawet obróbek blacharskich. Możemy przy tym wybrać różne odcienie tego samego koloru, na przykład jasnoszary i grafitowy. Pozwoli to osiągnąć efekt niebanalny i jednocześnie pełen elegancji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Do czego dopasować kolor bramy garażowej?