Do czego dopasować kolor bramy garażowej?
Bramy garażowe - zwłaszcza podwójne - mają znaczne wymiary. Zresztą nawet te pojedyncze są dwa razy większe niż drzwi wejściowe o standardowej wielkości. Tak duża powierzchnia sprawia, że brama garażowa bardzo mocno wyróżnia się na elewacji i wpływa na jej wygląd. Najkorzystniej dla estetyki domu byłoby więc, gdyby harmonijnie współgrała ze stylem i kolorystyką okien i drzwi.
Nie zawsze garażowe wrota muszą być dostosowane do koloru okien. Żaden przymus w tej kwestii nie obowiązuje i możemy je ze sobą zestawiać z większą dowolnością co do koloru, zwłaszcza jeśli się „nie widzą”. Powierzchnia ramy okiennej jest mała w porównaniu z powierzchnią bramy, stąd kolorystyczny „sojusz” między nimi nie jest niezbędny.
Bardzo dobry efekt wizualny otrzymamy natomiast, zapewniając spójność kolorystyczną bramy garażowej z elewacją domu (na przykład tynkiem cienkowarstwowym, okładziną z kamienia, klinkieru czy drewna). Są one ściśle ze sobą powiązane. Warto zgrać ich kolory, zwłaszcza gdy dom jest mniejszy. Jeśli wjazd do garażu jest usytuowany od strony frontowej, brama może zajmować nawet 25% elewacji. W takiej sytuacji można ją „ukryć” wykańczając jej skrzydło materiałem użytym na elewacji, na przykład drewnem. Oryginalnym sposobem na zamaskowanie dużego skrzydła bramy jest pokrycie go lustrzaną powłoką.
Kolor bramy garażowej można również dobrać do dachu, systemu orynnowania, a nawet obróbek blacharskich. Możemy przy tym wybrać różne odcienie tego samego koloru, na przykład jasnoszary i grafitowy. Pozwoli to osiągnąć efekt niebanalny i jednocześnie pełen elegancji.
- Więcej o:
Garaż w domu czy obok?
Garaż na dwa samochody: ile bram?
Bramy garażowe
Odwodnienie w garażu. Praktyczne rady
Bramy garażowe: jak wybrać napęd do bramy?
Jaka wiata samochodowa sprawdzi się przy domu jednorodzinnym?
Zrób to sam - ziemianka ogrodowa zamiast lodówki
Schron przydomowy - jak wygląda budowa i wyposażenie schronu?