Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Do czego dopasować kolor drzwi wejściowych?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Jasne czy ciemne? W kolorze elewacji, parkietu, mebli czy okien? A może całkiem od nich różne?

21814476 https bi
Fot. CRH Klinkier

Podstawowa zasada jest taka, że drzwi wejściowe powinny pasować do okien. Jeśli więc decydujemy się na białe okna, montujemy również białe drzwi, natomiast jeśli okna są drewniane lub drewnopodobne – to też takie drzwi dobieramy. Można też kierować się kolorem elewacji – dzięki temu drzwi można optycznie ukryć (jeśli skrzydła mają duże gabaryty) lub też harmonijnie dopasować do jej fragmentów obłożonych drewnem, klinkierem lub kamieniem.

Drzwi można dopasować także do wnętrza. W małych holach lepsze będą drzwi w jaśniejszych kolorach. Głównie białe i w naturalnych odcieniach drewna (brzoza, sosna, jesion, klon, dąb bielony czy jasny buk). Do przestronnych wejść można zastosować drzwi w kolorach ciemniejszych. Takie barwy mają popularne gatunki: wenge, orzech, dąb i wiśnia, a także egzotyczne odmiany, takie jak heban czy palisander.

Od strony wnętrza kolor skrzydła można też dobrać do powierzchni posadzki. Dotyczy to głównie drzwi drewnianych lub fornirowanych. Ograniczając się do kolorów powszechnie przyjętych jako naturalne, możemy zastosować połączenia kontrastowe: jasne drewno (takie jak brzoza, jesion, klon czy jasny dąb) zestawić z drewnem ciemnym (czyli ipe, lapacho, merbau, wenge).

Jeżeli natomiast chcemy dobrać odcienie podobne, najbezpieczniej zdecydować się na ten sam gatunek drewna. Może się jednak okazać, że i tak jeden z elementów trzeba będzie podbarwić. Drewno jest bowiem materiałem naturalnym, którego każdy kawałek może mieć inny kolor oraz usłojenie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Do czego dopasować kolor drzwi wejściowych?