Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki kolor powinny mieć okna?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na ramy z tworzywa sztucznego, około 20 proc. zamawia okna drewniane, a około 3 proc. decyduje się na okna aluminiowe. Decydują o tym głównie cena i względy estetyczne, w tym kolor. Jaki kolor powinny mieć okna?

Barwa drewnianych ram okiennych harmonijnie wpisuje się w nowoczesną aranżację wnętrza
Barwa drewnianych ram okiennych harmonijnie wpisuje się w nowoczesną aranżację wnętrza
Fot.: internorm

Profile PVC na ogół są białe, ale mogą być też oklejone folią. Najpopularniejsze są te imitujące drewno w kolorze złotego dębu, ciemnego orzecha, ciemnego dębu i mahoniu; rzadziej wybierane są te w odcieniach sosny lub dębu bagiennego.

Dzięki okleinom profile z PVC mogą mieć również wykończenie w innym kolorze i strukturze z obu stron okna: okna dwukolorowe są inne od zewnątrz, inne od środka. To sprawia, że dylemat, czy dobierać kolor okien do elewacji, czy do wnętrza, praktycznie nie istnieje.

Tworzywo, z którego wykonuje się profile, może być również barwione w masie. W ten sposób uzyskuje się gładkie, jednobarwne ramy antracytowe, szare i czekoladowe, a nawet do złudzenia imitujące aluminium.

Profile z drewna na ogół mają barwę gatunku, z którego są wykonane. A więc modrzewia, dębu, sosny lub meranti, z podkreślonym usłojeniem. Na rynku można też znaleźć okna z profilami pomalowanymi farbami akrylowymi lub lakierami kryjącymi albo lazurującymi (czyli zmieniającymi kolor, ale pozostawiającymi widoczny rysunek drewna). Profile drewniane bywają też w wersji osłoniętej od zewnątrz nakładkami aluminiowymi – wtedy to one nadają kolor oknom.

Profile z aluminium są oferowane w niemal wszystkich kolorach z możliwością indywidualnego doboru struktury powierzchni (gładka, z połyskiem, matowa, szczotkowana).

Różnorodność profili okiennych daje wiele możliwości ich doboru do stylu domu.

Tradycyjne. Jeśli dom jest tradycyjny w stylu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór stolarki drewnianej lub w dekorach drewnianych. Odcień profili – zarówno jaśniejszy, jak i ciemniejszy – pasuje do często stosowanych w takich domach piaskowych, beżowych, żółtych czy białych elewacji. Również wtedy, gdy decydujemy się na elewację w całości lub częściowo pokrytą drewnem, „drewniane” okna dobrze uzupełnią całość.

Nowoczesne. Precyzyjnie dopasowany kolor elewacji i stolarki okiennej sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych w formie budynkach. Tam, gdzie o estetycznym wyrazie domu ma przesądzać przede wszystkim jego bryła, istotna jest kolorystyczna zgodność. W takiej sytuacji – zależnie od odcienia fasady – świetnie sprawdzą się okna o jednolitej, „metalowej” barwie: srebrne, szare, grafitowe. Do „betonowej” elewacji pasować będą okna z profilami w okleinie antracytowej oraz z aluminium gładkiego lub szczotkowanego.

Uniwersalne. Za takie uznaje się białe profile. Decydując się na ich zastosowanie, warto pamiętać o tym, że biel może mieć różne tonacje kolorystyczne i najlepszy efekt osiągniemy, harmonizując ją z tonacją kolorystyczną fasady. Chłodny biały będzie odpowiedni do fasad szarych, zielonkawych czy niebieskich, a bardziej kremowy sprawdzi się przy elewacjach beżowych, brązowych, żółtych czy piaskowych. Najbardziej wszechstronna będzie zaś neutralna biel.

Kolor ram a styl wnętrza

Coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor okiennych ram staje się coraz ważniejszy. Jeśli nie do końca mamy pomysł na aranżację wnętrza, warto zacząć od białych okien i drzwi. Są neutralne, powściągliwe i „giną” na tle klasycznej bieli ścian. Jeżeli mamy jasno sprecyzowane plany co do aranżacji pomieszczeń, wybór stolarki jest bardzo ważny. Wnętrza w stylu klasycznym, prowansalskim, skandynawskim i rustykalnym doskonale uzupełni drewniana stolarka. Warto, aby profile miały odcień jak najbardziej zbliżony do wybarwienia planowanych posadzek i mebli. Do stylu angielskiego pasują białe okna i drzwi. We współczesnych aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnym – loftowym, holenderskim – stosuje się szare lub antracytowe profile i skrzydła. Ciemna oprawa okienna doskonale podkreśla natomiast widok za oknem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki kolor powinny mieć okna?