Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien w warstwie ocieplenia

red.

Co roku coraz więcej uwagi poświęca się kwestiom energooszczędności wyrobów stolarki otworowej. Warunkiem ich szczelności jest dobry montaż, a zwłaszcza odpowiednie połączenie z murem. Ograniczeniu ryzyka powstawania mostków termicznych oraz łatwej i szybkiej instalacji okien służy stosowanie nowoczesnych systemów do montażu.

SONY DSC
Fot.: Nowal

Energooszczędność to jeden z priorytetów współczesnego budownictwa. Przepisy obowiązujące w tym zakresie systematycznie są zaostrzane. Rośnie też świadomość konsumentów dotycząca korzyści płynących z oszczędności energii cieplnej w użytkowanych przez nich obiektach. Aby do minimum ograniczyć możliwość wystąpienia mostków termicznych, okna i drzwi coraz częściej instaluje się w warstwie ocieplenia.

Okno w grubości muru czy w ociepleniu?

Okna należy umieścić w określonym miejscu w grubości ściany, tak by nie powstawały tam mostki termiczne, prowadzące do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie okna. W ścianie dwuwarstwowej tradycyjnie ościeżnicę mocuje się przy zewnętrznym licu muru. Jednak od pewnego czasu stosowany jest także inny sposób. Spotyka się go zwłaszcza w bardzo dobrze ocieplonych domach, gdzie grubość wełny lub styropianu znacznie przekracza 20 cm. Zamiast montować tam okna przy zewnętrznym licu ściany, „wystawia” się je poza mur, wsuwając w warstwę ocieplenia. Nie tylko pozwala to zmniejszyć głębokość wnęki okiennej (bardzo dużą przy tak grubym ociepleniu; tak głęboko osadzone okna nie wyglądały dobrze), ale przede wszystkim – ogranicza ryzyko powstania mostka termicznego na styku okna ze ścianą. Okno mocuje się wtedy do muru, ale – ponieważ znajduje się ono w warstwie wełny lub styropianu – trzeba zastosować specjalny sposób mocowania.
Wysunięcie stolarki otworowej poza lico ściany, w warstwę ocieplenia, znacznie poprawia parametry cieplne konstrukcji. W tym sposobie montażu kluczowe jest zwłaszcza zapewnienie stabilnego i wytrzymałego podtrzymania ciężkiego okna. Najpierw stosowano tu specjalne konsole, pozwalające na wysunięcie stolarki względem ściany nośnej i jej właściwe podparcie. Obecnie możemy w tym celu wykorzystać również specjalne profile. Na rynku są różne systemy, pochodzące od różnych producentów; zapewniają one odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i wysoką termoizolacyjność, a przy tym są proste i szybkie w instalacji.

Montaż okna w warstwie ocieplenia to technika stosunkowo nowa w Polsce, dlatego nie wszyscy wykonawcy mają dostateczne doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnych ekip montażowych, polecanych przez producenta zakupionych wyrobów.

Postaw na ciepły montaż

Energooszczędność zastosowanej w domu lub mieszkaniu stolarki otworowej w wymierny sposób przekłada się na komfort użytkowania pomieszczeń oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. To pojęcie jest nie tylko modnym ostatnio trendem w architekturze, lecz stanowi również ważny aspekt zmian w prawie. Budynki „zużywają” zbyt wiele energii i powinny być bardziej energooszczędne – taki wniosek leżał u podstaw sformułowania przez Unię Europejską dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Celem nowych standardów energetycznych jest obniżenie ilości energii „konsumowanej” przez budownictwo. Sposobem ku temu jest wyznaczenie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku (m.in. ścian i stolarki okiennej oraz drzwiowej), a także określonej wartości zapotrzebowania obiektu na nieodnawialną energię pierwotną (czyli m.in. energię potrzebną na jego ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej). Parametry te obniżane są stopniowo od roku 2014, a ostatnie przepisy mają wejść w życie wraz z początkiem 2021 roku, kiedy to wszystkie nowo budowane obiekty mają być niemal zeroenergetyczne. W związku z zaostrzonymi wymogami coraz większe znaczenie mają techniki montażu stolarki otworowej, pozwalające skutecznie ograniczyć straty energii cieplnej. Na nic bowiem najlepsze, energooszczędne okna czy drzwi zewnętrzne, jeśli w parze z ich zakupem nie będzie szła prawidłowa instalacja. Kluczowe jest właściwe uszczelnienie przestrzeni między stolarką a murem oraz eliminacja tzw. mostków termicznych, przez które następuje ucieczka cennego ciepła.

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien w warstwie ocieplenia