Jak zamontować okna dachowe?
Starannie wybrane okna dachowe o najlepszych parametrach to jedynie połowa sukcesu. Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką budowlaną.
Właściwy montaż
Zamontowane w dachu okna są narażone na ekstremalne warunki pogodowe. Dlatego – w przeciwieństwie do okien montowanych w ścianach zewnętrznych domu – nie składają się jedynie z ościeżnicy i skrzydła. Jest to komplet wzajemnie dopasowanych do siebie elementów, które zapewniają szczelność i trwałość okien. Producenci starają się ułatwić dekarzom montaż okien dachowych. Coraz więcej elementów montuje się na klik, a nie na wkręty.
Najważniejsze etapy prac to wypoziomowanie okna połaciowego i jego szczelne połączenie z połacią dachu. Każdy producent ma własne rozwiązania, a dekarze powinni wiedzieć, jak je zastosować.
Choć producenci oferują komplet dopasowanych do siebie elementów montażowych i dołączają do każdego okna instrukcję montażu, to jednak wciąż popełniane są przy tym błędy, które mogą wpływać na późniejsze funkcjonowanie okna. Nie każda ekipa dobrze zamontuje okno dachowe. Ważnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest fachowa wiedza, doświadczenie i umiejętności dekarzy, poparte stosownymi certyfikatami. Wśród firm dekarskich są takie, które specjalizują się w instalacji okien jednego producenta, a nawet w określonych modelach. Dobrze, jeśli firma może pochwalić się uczestnictwem w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe i producentów okien dachowych.
Sławomir Łyskawka, velux:
Co to jest obniżony montaż?
Od kilku lat możliwa jest instalacja okien dachowych na dwóch poziomach – standardowym lub obniżonym o 4 cm. Montaż w poziomie obniżonym zapewnia lepszą integrację okna z pokryciem dachowym i estetyczny wygląd oraz daje architektom większą elastyczność i swobodę projektowania – dach wygląda lżej i ładniej, jeśli okna nie wystają ponad jego powierzchnię. Uniwersalny kątownik montażowy dokładnie wyznacza wysokość montażu. Umieszcza się go w fabrycznie przygotowanych otworach na poziomie zaznaczonym czerwoną (poziom standardowy) lub niebieską (obniżony o 4 cm) linią. O wyborze wysokości montażu decydujemy przy zakupie produktów, wybierając odpowiedni kołnierz uszczelniający. Do pogłębionego montażu przeznaczone są specjalne kołnierze – inne dla okien pojedynczych, inne dla okien w zestawach.
Pamiętajmy, że podstawową zasadą dobrego montażu jest właściwe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej wokół ościeżnicy. Poprawne wykonanie tych czynności jest bardzo ważne, gdyż to właśnie błędy montażowe, a nie jakość materiałów, są najczęstszą przyczyną reklamacji. Aby wyeliminować błędy i usprawnić proces montażu, warto skorzystać z gotowych zestawów izolacyjnych. Kupuje się je pod rozmiar okna, dzięki czemu doskonale do niego pasują. W zestawie znajduje się wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa (zapewnia szczelność), izolacja termiczna (na przykład rama izolacyjna ze spienionego polietylenu, zapobiegająca powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej) i wokółokienna paroizolacja, montowana od wewnątrz (szczelnie łączy się z paroizolacją pomieszczenia).
Sławomir Kwarciak, fakro:
Czym jest ciepły montaż i czy warto się na niego zdecydować?
Ciepły montaż polega na zamontowaniu okna w warstwie izolacji termicznej. Takie rozwiązanie pozwala na znaczące zmniejszenie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które dochodzi do niekontrolowanych strat ciepła. Mogą one powstać na styku nieprawidłowego połączenia okna z połacią dachu. Ciepły montaż doskonale sprawdzi się w przypadku okien dachowych o podwyższonej energooszczędności, dodatkowo poprawiając współczynnik Uw całego okna. Decydując się na okna energooszczędne lub pasywne, warto przemyśleć kwestię ciepłego montażu. Daje on gwarancję zachowania, a nawet poprawienia deklarowanego przez producenta współczynnika przenikania ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie w zimie i klimatyzację latem.
- Więcej o: