Nowoczesne techniki montażu stolarki
Okno zaczyna spełniać swoje funkcje dopiero wówczas, gdy zostanie dobrze zainstalowane. Kluczem do tego jest odpowiednie osadzenie stolarki okiennej w otworze montażowym i jej prawidłowe zaizolowanie.


Jaki powinien być dobry montaż?
Przede wszystkim szczelny i ciepły, co – dzięki redukcji mostków termicznych i wykorzystaniu nowych rozwiązań w dziedzinie izolacji cieplnej – zapewniają nowoczesne techniki montażu.
Mimo rozwoju technologii i różnych systemów montażowych większość okien w Polsce wciąż instalowana jest w strefie muru, za pomocą dybli, wkrętów lub kotew i samej tylko piany montażowej. Tymczasem dostępne techniki umożliwiają zamocowanie stolarki okiennej w sposób pozwalający na ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie infiltracji (napływu) zimnego powietrza do wnętrza budynku.
Montaż warstwowy
Żeby okno można było uznać za dobrze zainstalowane, nie wystarczy tylko, że jest ono właściwie osadzone w pionie i poziomie oraz stabilnie przymocowane do muru. Konieczne jest również wykonanie izolacji połączenia stolarka-mur. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu pianę montażową, która zapewnia izolację termiczną. Niezabezpieczona piana montażowa, podatna na działanie wilgoci, szybko traci swoje właściwości izolacyjne (fot. 2). W efekcie może dojść do zawilgocenia ścian i powstania szczelin, przez które przenikać będzie chłodne powietrze. Aby piana spełniała swoją funkcję, powinna być zabezpieczona taśmą paroszczelną (chroni przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach) i paroprzepuszczalną (przepuszcza parę wodną, chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz). Taki sposób montażu określa się jako warstwowy, popularnie zwany również „ciepłym”.
Zalety montażu warstwowego to likwidacja powyższych zagrożeń i zwiększenie trwałości okna. Ten sposób montażu jest nieco bardziej skomplikowany i droższy od metody z użyciem samej piany, jednak zapewnia oszczędność i komfort użytkowania wyrobu.
Montaż okna w warstwie ocieplenia
Innym rozwiązaniem montażowym, które możemy wybrać, jest instalacja z wysunięciem okna w warstwę izolacji termicznej domu. Wpisuje się ona w ideę montażu warstwowego i sprawia, że następuje korzystne przesunięcie izoterm niskich temperatur poza obrys muru. To metoda, która jako dobra praktyka przeniknęła z budownictwa pasywnego do budownictwa standardowego. Można stosować ją w przypadku budynków ze ścianami trójwarstwowymi i dwuwarstwowymi z ociepleniem zewnętrznym.
Przy montażu w warstwie ocieplenia nie występuje punkt styku mur-ościeżnica (fot. 6), gdyż okno jest wysunięte poza lico muru i osadzone w warstwie izolacyjnej za pomocą specjalnych elementów. Zapewnia to wysoką szczelność połączenia w porównaniu ze standardowym sposobem montażu, pozwala na skuteczne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza przez złącze oraz izolację przeciwwilgociową i akustyczną.
Aby zredukować mostki termiczne, elementy mocujące okno lub tworzące ramę, w którą zostaje ono wbudowane (fot. 7,8), powinny być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła – producenci systemów montażowych proponują tu na przykład profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej lub płytki z tworzywa sztucznego.
Podobnie jak w przypadku montażu warstwowego, przy instalacji stolarki okiennej w warstwie ocieplenia używa się taśm. W obu tych technikach montażowych zamiast taśmy paroprzepuszczalnej i paroszczelnej można wykorzystać wielofunkcyjną taśmę rozprężną, która spełnia funkcje dwóch powyższych rozwiązań, a dodatkowo zapewnia izolację termiczną. Po przyklejeniu, w czasie kilku godzin taśma rozpręża się w przestrzeni, w której została zamontowana i szczelnie ją wypełnia. Zaletą jej zastosowania jest redukcja kosztów poprzez skrócenie czasu montażu.
Osadzenie okna w warstwie ocieplenia, podobnie jak okna w dachu (fot. 9) wymaga konkretnych umiejętności, dlatego powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanych fachowców.
- Więcej o:
Jak prawidłowo doświetlić poddasze oknami dachowymi?
Usytuowanie okna w dachu
Ile kosztują okna dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 17
Wymień sobie okno na wiosnę
Zepsuta klamka okienna
Modna stolarka
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie