Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sterowanie pompą ciepła - automatyka

opracowanie BEATA ZIELIŃSKA, Władysław Łyszkowski, Ewa Pietruszczak

Bardzo ważnym elementem systemu z pompą ciepła jest odpowiedni sterownik. Chodzi tu nie tylko o zapewnienie oczekiwanego komfortu wewnątrz pomieszczeń, ale i o uzyskanie wysokiej sprawności urządzenia, a ta jest tym wyższa, im niższa jest temperatura wody w instalacji grzewczej.

Odpowiednio dobrana automatyka, tak steruje działaniem systemu grzewczego, aby zapewnić oczekiwany przez użytkowników poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniach
Odpowiednio dobrana automatyka, tak steruje działaniem systemu grzewczego, aby zapewnić oczekiwany przez użytkowników poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniach
Fot.: Vaillant

Najlepszy byłby sterownik, który w sposób ciągły będzie oceniał, jaka jest minimalna temperatura wody, która pozwoli ogrzać pomieszczenia i uruchamiać pompę ciepła, gdy temperatura wody w instalacji spadnie. To zadanie są w stanie realizować jedynie sterowniki pogodowe.

Cały czas sprawdzają one temperaturę zewnętrzną i w przypadku jej zmiany dostosowują wydajność systemu grzewczego do zmieniających się potrzeb energetycznych budynku. W ten sposób uzyskujemy komfort termiczny przy niskiej temperaturze wody w instalacji i wysokiej sprawności pompy ciepła.

Zdalna kontrola

Coraz częściej mamy możliwość zdalnej kontroli pracy systemu grzewczego wyposażonego w pompę ciepła przez aplikacje zainstalowane na smartfonie lub tablecie. Po pobraniu specjalnej aplikacji możemy bez kłopotu dostosowywać parametry pracy pompy ciepła i instalacji do naszych potrzeb. Poza tym możemy szybko zareagować, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii w systemie grzewczym.

Wykorzystanie tańszej taryfy energetycznej

Część inwestorów korzysta z taryfy dwustrefowej G12, w której okresowo cena prądu jest niższa. Wówczas ważne jest odpowiednie zaprogramowanie, np. godzin, w których ogrzewana jest woda do mycia. Dzięki temu koszty eksploatacji mogą być mniejsze.

Współpraca z fotowoltaiką

Część inwestorów łączy pompę ciepła z ogniwami fotowoltaicznymi. Takie rozwiązanie,
w szczególności z mechanizmem bilansowania produkcji i zużycia energii elektrycznej, pozwala stworzyć tzw. system okołozeroenergetyczny, w którym ilość produkowanej
i zużywanej energii w budynku jest bliska 0. Efektywność tego typu systemu jest tym wyższa, im lepsze jest wykorzystanie energii produkowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Warto więc wybrać pompę ciepła, której sterownik ma możliwość współpracy z automatyką systemu fotowoltaicznego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sterowanie pompą ciepła - automatyka