Jak wybrać grzejnik do określonego miejsca?
Zwykle grzejniki wiesza się pod oknami - wtedy pracują najefektywniej, zapewniając rozkład ciepłego powietrza. Jeśli jest to niemożliwe, to trzeba znaleźć różne modele, które można dopasować do konkretnego miejsca. Jak to zrobić?
Wiele firm oferuje urządzenia przeznaczone do montażu w narożu pomieszczenia lub takie, które otaczają narożnik. Są też modele, których konstrukcja umożliwia zamocowanie ich na słupie podtrzymującym strop. Oprócz tego dostępne są urządzenia dopasowujące się do krzywizny ściany.
Jeśli w pokoju, kuchni lub holu do dyspozycji mamy jedynie wąskie kawałki ściany, wówczas polecanym rozwiązaniem są urządzenia bardzo wysokie i wąskie – pionowy grzejnik ze stali (płytowy lub członowy) może mieć jedynie 20 lub 30 cm szerokości, 6 cm głębokości i nawet 3 m wysokości.
Nie ma też problemu, gdy szukamy grzejników do sypialni lub łazienki na poddaszu z dachem wielospadowym. Jeśli ściany są bardzo niskie, wówczas do pokoju najlepiej wybrać urządzenie niewysokie (na przykład płytowy grzejnik stalowy o wysokości 30 cm) i w razie potrzeby odpowiednio szerokie, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny. Inny wariant to drabinki lub grzejniki członowe dopasowane kształtem do skosu dachu lub wymiarów ściany (wykonuje się je na zamówienie, więc będą droższe niż standardowe).
Z kolei długość grzejników kanałowych łatwo dostosować do potrzeb – na przykład narożnych okien, ponieważ wszystkie ich elementy można łączyć w kilkumetrowe ciągi.
Warto również pamiętać o tym, że kupując grzejniki do łazienki należy upewnić się, że są one odporne na korozję (która jest wynikiem dużej wilgotności, zwłaszcza po kapieli). Dlatego tego typu modele wykonywane są ze stali nierdzewnej lub zwykłej, ale pokryte specjalną warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową utwardzaną w bardzo wysokiej temperaturze.
Zdaniem eksperta
Robert Skomorowski, ekspert w firmie sprzedającej grzejniki
Co można zastosować zamiast tradycyjnych grzejników?
Jeżeli mamy w planach wymianę grzejników lub stajemy przed wyborem odpowiednich dla nas modeli w nowo budowanym domu, warto zastanowić się nad rozwiązaniem gwarantującym optymalną temperaturę zarówno w chłodne, jak i gorące dni. Jedną z opcji może być montaż klimakonwektorów.
W strefie klimatu umiarkowanego, w której leży Polska, ani siarczyste mrozy, ani ekstremalne upały nie należą do rzadkości. Klimakonwektor nie tylko pozwoli nam szybko i skutecznie ogrzać wnętrze zimą, ale również przyjemnie ochłodzi pomieszczenia podczas upalnych dni w lecie. Źródłem gorącej wody, która przepływa przez klimakonwektor w czasie całego sezonu grzewczego, może być na przykład kocioł centralnego ogrzewania lub pompa ciepła. Z kolei latem klimakonwektor zasilany jest wodą lodową ze specjalnego agregatu (inaczej chillera, który należy dodatkowo zamontować w instalacji wraz z zaworami odcinającymi i regulacyjnymi) lub pompą ciepła pracującą w cyklu odwróconym (zamiast ogrzewać, będzie schładzała dom). Do wyposażenia urządzenia należy cicho pracujący wentylator, który znacznie zwiększa jego moc grzewczą oraz umożliwia cyrkulację powietrza podczas chłodzenia pomieszczeń w budynku.
Zależnie od producenta klimakonwektory dostępne są w różnych mocach i wielkościach. Parametry te powinny zostać dobrane przez specjalistę – najlepiej projektanta instalacji sanitarnych na podstawie obliczeń zapotrzebowania na ciepło i chłód w konkretnym budynku.
Panującą w pomieszczeniu temperaturę możemy precyzyjnie regulować w cyklu dziennym i tygodniowym dzięki intuicyjnemu, łatwemu w obsłudze panelowi sterowania, który umieszczony jest na obudowie klimakonwektora.
Dodatkowym atutem tych urządzeń jest proste, wręcz minimalistyczne wzornictwo, dzięki czemu doskonale komponują się z różnymi stylami aranżacji wnętrz.
- Więcej o:
Remont domu: jak założyć ogrzewanie podłogowe?
Powietrzna pompa ciepła - jak użytkować?
Czym obudować kominek w stylu nowoczesnym?
Niezwykłe projekty studentów architektury w finale International VELUX Award 2024
Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc
Potęga dobrych nawyków – jak sprawić, by świat był czystszy i piękniejszy?
Blachy Ziemiński - innowacyjne rozwiązania i najwyższa jakość
Jak aluminiowa stolarka wpływa na koszty eksploatacji mieszkania?