Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remont ścian wewnętrznych

Redakcja Pressland

Odnowienie powierzchni ścian nie zawsze ogranicza się wyłącznie do ich odmalowania. Czasami niezbędne jest zlikwidowanie uszkodzeń tynku bądź ogólne poprawienie estetyki wnętrz. Wyremontowane ściany można pokryć gładzią i pomalować. Można je też wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować boazerię albo panele ścienne. Należy jednak mieć świadomość, że w zależności od tego, jaki wybierze się rodzaj wykończenia to innego przygotowania będzie wymagała powierzchnia.

Remont ścian wewnętrznych
Remont ścian wewnętrznych
Fot. shutterstock

Ocena stanu remontowanych powierzchni

W przypadku tynku ocena ogólnego stanu jest łatwa. Ściany wewnętrzne najczęściej pokrywane są tynkiem. Wpływa on na ich wyrównanie, pozwala ukryć przewody z instalacji, a na dodatek jest dobrym podłożem pod farby, tapety i płytki ceramiczne. Uszkodzenia powierzchniowe bez trudu można zlikwidować poprzez nałożenie warstwy wyrównującej lub gładzi. Wady strukturalne domagają się usunięcia całego pokrycia oraz wykonania go od nowa. Niedoskonałości nawierzchni najczęściej można dostrzec gołym okiem. Nierówności wykrywa się przykładając długą dwumetrową łatę w kilku miejscach oraz pod różnym kątem. Przyczepność ocenia się opukując powierzchnię. Głuchy odgłos to dowód na to, że tynk nie trzyma się podłoża. Częstym problemem są pęknięcia tynku. Wynikają one z niestabilności podłoża: osiadania ścian, ich drgań, czy słabego przewiązania murów. Dlatego trzeba wyeliminować przyczynę pęknięć widocznych na ścianie.

Remont ścian wewnętrznych
Remont ścian wewnętrznych
Fot. shutterstock

Jeśli ściany były wielokrotnie malowane to trzeba usuwać z nich wszystkie warstwy powłok malarskich. Ma to tym większe znaczenie, jeśli później chce się zastosować gładź. Trzeba też zwracać uwagę na to, czy ściany są pokryte farbą olejną. Nie można bowiem na nich od razu nakładać innych farb. Przygotowanie podłoża przed renowacją domaga się: usunięcia farby, oderwania tapety, skucia tynku i płytek, a także likwidacji pęknięć tynku. Bardzo ważne jest też usunięcie zacieków i plam, a także zlikwidowanie zagrzybienia. Po usunięciu starego tynku należy wykonać tynkowanie renowacyjne. Nowa zaprawa powinna mieć strukturę podobną do starej. Stopień wygładzenia tynku zależy od planowanego wykończenia ściany. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku tynku cementowo – wapiennego, jak i gipsowego. Ścianę można też pokryć suchym tynkiem, a więc płytami gipsowo – kartonowymi, umocowanymi na kleju gipsowym lub na stelażu.

Remont ścian wewnętrznych
Remont ścian wewnętrznych
Fot. shutterstock

Malowanie i tapetowanie

Malowanie i tapetowanie. Malowanie może każdy zrobić samodzielnie. Można też zdecydować się na usługi osób zajmujących się tym fachowo. Wybór farby powinien być uzależniony od: warunków użytkowania pomieszczenia, odporności powłoki na zabrudzenia, połysku i pożądanej trwałości farby. Farby dostępne na rynku dzieli się na trzy główne grupy: emulsyjne, akrylowe oraz lateksowe. Podłoże, jakie przeznaczone jest do malowania powinno być gładkie i odkurzone. Prace malarskie powinno przeprowadzać się w temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna być utrzymana na poziomie od 60 do 80%. Farba nie będzie wtedy szybko wysychała, co pozwoli na jej równomierne układanie. Można też będzie później zrobić ewentualne poprawki.

Remont ścian wewnętrznych
Remont ścian wewnętrznych
Fot. shutterstock

Decydując się na tapetowanie można wybierać pośród tapet ozdobnych lub tapet do malowania. Wśród tapet ozdobnych znaleźć można produkty papierowe, gładkie i tłoczone, a także winylowe i tekstylne. Powierzchnia, jaka będzie przeznaczona do tapetowania musi być gładka i równa. Jeśli zdecydujemy się na tapetę wzorzystą to musimy zwrócić uwagę na tak zwany raport. Jest to odległość pomiędzy powtarzalnym elementem wzoru. Raport nie może być przesunięty w kolejnych brytach. Optymalne dopasowanie wzorów domaga się zakupienia materiału z odpowiednim zapasem. Po nałożeniu tapety na ścianę należy wyrównać powierzchnię i usunąć pęcherze powietrza. Przyda się do tego wałek tapicerski. Niezależnie od tego, na jaką zdecydujemy się metodę musimy pamiętać o tym, by wszystko było zrobione starannie. Po remoncie ścian wewnętrznych mieszkanie będzie wyglądało na odnowione.

Remont ścian wewnętrznych
Remont ścian wewnętrznych
Fot. shutterstock

Skomentuj:

Remont ścian wewnętrznych