Porady - budowa i remont
Jak zbudować i sfinansować dom prefabrykowany?
Jeśli marzysz o domu idealnym – w pełni przystosowanym do Twoich potrzeb, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania, a jednocześnie będzie przyjazny dla środowiska – wybierz dom prefabrykowany.
Wykonanie słupów i trzpieni żelbetowych
Nawet w przypadku nieskomplikowanych domów jednorodzinnych niemal zawsze wykonuje się słupy i trzpienie żelbetowe. Są to elementy, które nie tylko przenoszą obciążenia z wyższych partii budynku, ale ich zadaniem jest także usztywnienie jego konstrukcji, np. murów.
Zdrowie zaczyna się w domu
Pandemia, lockdown oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały nam, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak zbudować ściany odporne na zarysowania?
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Bez problemu można je więc usunąć i wybudować w nowym miejscu, jeśli tylko konstrukcja budynku na to pozwala.
Materiały budowlane: ściany
Wyższe wymagania dotyczące ciepłochronności ścian to okazja do długofalowych oszczędności, zwłaszcza że na rynku dostępne są rozwiązania i technologie umożliwiające spełnienie zaostrzonych przepisów.
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie
Podłogi na gruncie lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami to kolejne miejsca po fasadzie oraz fundamencie, w których styropian sprawdza się znakomicie. Duża wytrzymałość mechaniczna płyt styropianowych pozwala na zastosowanie ich, jako izolację podłóg w miejscach, gdzie obciążenie użytkowe może przekroczyć nawet 4 tony/m2.
Docieplenie ocieplenia
Docieplając ściany zewnętrzne domu, które posiadają już ocieplenie, ale jego parametry są dalekie od standardów przyjętych dla budynków energooszczędnych, powstaje pytanie: Co zrobić ze starym ociepleniem ? zostawić ? czy zerwać i od nowa wykonać, przyklejając odpowiedniej grubości izolację cieplną?
TermoPoradnik - kiedy należy kołkować styropian?
Wykonując ocieplenie ścian zewnętrznych nowopowstającego domu płyty styropianowe mogą być montowane tylko przy pomocy kleju do styropianu i zastosowanie łączników mechanicznych, czyli tzw. „kołkowanie”, można pominąć. Oczywiście o ile projektant nie przewidział inaczej, a producent systemu ociepleń, przy pomocy którego budynek ma zostać ocieplony, uwzględnia w swojej ofercie takie rozwiązanie
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o ocieplaniu fundamentów?
Planując termomodernizację inwestorzy często zapominają o tym jak istotne, dla maksymalnego ograniczenia strat ciepła do gruntu, jest ocieplenie ścian fundamentowych. Betonowa konstrukcja ścian fundamentowych, która jest wzmocniona stalowym zbrojeniem, bardzo dobrze przewodzi ciepło i powoduje duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku na styku podłogi i ściany. Jest to o tyle istotne, że w przypadku nieocieplonego budynku lub ocieplonego złej jakości izolacją cieplną, w okolicach listwy przypodłogowej, wewnątrz budynku, może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie nawet pleśń.
TermoPoradnik - sezon na ocieplenie domu. Jakie materiały wybrać aby nie musieć przepłacać za ogrzewanie?
Każdy właściciel domu marzy o tym, aby mieć dom, który jest ciepły zimą i to bez uciążliwych rachunków za ogrzewanie, a także przyjemnie chłodny latem i to bez klimatyzacji. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jego bryła zostanie ocieplona solidną warstwą dobrej jakościowo termoizolacji. O czym warto pamiętać wybierając materiał do ocieplenia domu?
TermoPoradnik – kiedy docieplenie ocieplonego domu ma sens?
Zdarza się, że jakość ocieplenia starego domu, wybudowanego w latach 90’ nie jest satysfakcjonująca. Dzieje się tak najczęściej ze względu na zbyt cienką warstwę styropianu lub jego kiepskie parametry, co niestety przekłada się na wysokie koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Właściciel domu decydujący się na jego docieplenie musi w takiej sytuacji podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie optymalne – zostawienie warstwy ocieplenia czy zerwanie i ponowne wykonanie montażu izolacji, tym razem z odpowiednio dobranymi parametrami. Które rozwiązanie będzie najlepsze?
Grzyb na ścianach. Jak go skutecznie usunąć?
To problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Obecność grzyba w mieszkaniu stanowi dla człowieka poważne zagrożenie. Jeśli się pojawi, należy się go jak najszybciej pozbyć i zabezpieczyć ściany przed ewentualnym powrotem niechcianego gościa. Skąd bierze się grzyb na ścianach? Dlaczego jest niebezpieczny? Jak go skutecznie usunąć?
Jak zwiększyć trwałość farby wewnętrznej?
Wielkim zaskoczeniem nie będzie, jeśli napiszemy, że trwałość farby wewnętrznej uzależniona jest od odpowiednie przygotowania podłoża. Niewłaściwie przygotowana ściana sprawi, że farba będzie się trudno nakładać a ostateczny efekt nie będzie zadowalający. O czym pamiętać?
Remont ścian wewnętrznych
Odnowienie powierzchni ścian nie zawsze ogranicza się wyłącznie do ich odmalowania. Czasami niezbędne jest zlikwidowanie uszkodzeń tynku bądź ogólne poprawienie estetyki wnętrz. Wyremontowane ściany można pokryć gładzią i pomalować. Można je też wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować boazerię albo panele ścienne. Należy jednak mieć świadomość, że w zależności od tego, jaki wybierze się rodzaj wykończenia to innego przygotowania będzie wymagała powierzchnia.
Zrób to sam. Elektronarzędzia w domowym warsztacie
Urządzenia zasilane prądem elektrycznym powinny znaleźć się w niezbędniku każdego majsterkowicza. Nawet, jeśli ktoś nie jest "złotą rączką" to również powinien posiadać przynajmniej podstawowe elektronarzędzia. Można będzie z ich użyciem przeprowadzić małe prace naprawcze, jak i większy remont. Dlatego warto wiedzieć, w co dobrze będzie się wyposażyć.
Wytrzymałe okna łukowe
Okna łukowe są niezwykle dekoracyjne. Jednak żeby móc cieszyć się ich bezproblemowym działaniem, należy wybrać system o odpowiednio usztywnionej konstrukcji i dobrze zaplanować montaż.
Ogrzewanie garażu: jaką bramę garażową wybrać?
Ociepliłem garaż przy domu i doprowadziłem do niego ogrzewanie. Chcę także wymienić bramę garażową. Jaką wybrać? Czy koniecznie musi być ona ocieplona? Paweł G.
Brama garażowa na pilota
Wykańczam dom i w najbliższym czasie planuję kupić bramę garażową. Wolałbym, by była sterowana automatycznie, ale prawdopodobnie będę zmuszony do ograniczenia wydatków - czy napęd można dołożyć później? I czy jest to skomplikowane? Marcin W., Halinów.
Czy więźba dachowa może być oparta na kominie?
Opieranie elementów więźby dachowej na kominie jest złe z wielu powodów. Jak usunąć krokiew z komina?
Montaż okien w ścianie SILKA
Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Piotra Harasska, junior product managera SILKA YTONG.
Remont - wilgoć w piwnicy
Mam kłopot z wilgotnymi plamami, które jakiś czas temu pojawiły się na ścianach piwnicy (posadzka jest sucha). Robią się coraz większe, a ostatnio zauważyłam też zacieki, białe wykwity i łuszczącą się farbę na dole ścian parteru. Czym jest to spowodowane? Marianna K., Bolesławiec
Ocieplenie podłogi keramzytem
Buduję dom niepodpiwniczony. Wykonawca namawia mnie, by podłogę parteru wykonać koniecznie z keramzytu, zamiast, jak to się zwykle robi, ułożyć warstwę betonu, na niej styropian i wylewkę. Zapewnia mnie, że tak będzie lepiej i taniej. Czy ma rację?
Dom w rok czy dwa
Zamierzam wybudować dom murowany. Część znajomych namawia mnie na doprowadzenie w jednym roku do stanu surowego otwartego, a dopiero w drugim zrobienie reszty, czyli instalacji i wykończenia. Inni radzą, by się sprężyć i postawić cały dom w ciągu jednego roku. Na co się zdecydować? Adam Z., Łódź
Montaż okna w blachodachówce
Mieszkamy w kilkunastoletnim domu krytym blachodachówką. Planujemy nieco przebudować poddasze i - w związku z tym - doświetlić je. Czy w gotowym dachu z blachy można zamontować okno połaciowe? Zuzanna i Sławomir S., Lidzbark Warmiński
Wymiana drzwi: zwykłe na antywłamaniowe
Kupiłem dom po remoncie. Chciałbym w nim wymienić drzwi wejściowe oraz te z garażu do części mieszkalnej budynku - ze zwykłych na antywłamaniowe. Czy konieczna będzie przy tym wymiana ościeżnic? Dom jest poza miastem. Zastanawiam się więc, czy nie lepiej będzie zatrudnić do wymiany miejscowego fachowca niż ekipę od producenta. Jacek M., Złocieniec
Remont domu - ściany przed tynkowaniem i malowaniem
Planuję gruntowny remont bardzo starego domu. Sądziłem, że przynajmniej sufity i ściany wystarczy wyrównać gładzią i pomalować na nowo, ale zatrudniony przeze mnie fachowiec ocenił, że tynki wewnętrzne w wielu miejscach są tak słabe, że lada moment zaczną odpadać. Uważa, że należy je skuć i położyć nowe, gipsowe, a potem dwukrotnie zagruntować ściany: przed położeniem nowych tynków i po ich ułożeniu. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to wszystko jest konieczne. Mieczysław J., Skierniewice
Śnieg urwał płotek na dachu
Dach przykryłem dachówkami cementowymi i zamontowałem metalowe płotki przeciwśniegowe. Podczas ostatniej zimy, pod naporem śniegu, jeden z nich się oberwał. Czy można go z powrotem przymocować? Radosław J., Rzeszów
Ściany - izolacja przeciwwilgociowa od nowa
Planujemy przenieść się do przedwojennego ceglanego domu. Ma grube mury i solidną konstrukcję, ale jest w nim wilgotno i zimno od podłogi. Chcemy ułożyć izolację, a także wyremontować i ocieplić podłogę. Czy jest jakiś szybszy i mniej kłopotliwy sposób? J. i K. Maliccy, Lublin
Ile kosztuje ocieplenie ścian domu?
Rozpiętość kosztów ocieplenia ścian metodą lekką mokrą jest bardzo duża; same kleje, zaprawy, grunty i tynki na 1 m2 ściany mogą kosztować nawet od niespełna 10 do ponad 60 zł.
Posadowienie domu. Jak pokonać wody gruntowe
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?