Pojedynek architektów: sielski dom wśród pól [część 1]

Czy dom przeznaczony na wieś musi wyglądać jak stara zagroda albo wiejska chata? Chyba niekoniecznie. Choć dobrze jest, gdy szanuje kontekst, a więc nie przytłacza otaczającego krajobrazu i dawnej architektury regionalnej.

Współczesny dom wiejski powinien raczej stanowić syntezę tradycji i nowoczesności. o pomoc w znalezieniu Projektu takiego domu poprosili nas Państwo Staniewscy, którzy planują przeprowadzkę z miasta na wieś.I

Iwona Mere - ekspertka "Ładnego domu", architektka z dużą praktyką, Związana z naszym miesięcznikiem od 1998 roku - wybrała projekt "HOUSE_26" z pracowni MAJCHRZAK P.P.

Największe zalety projektu czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

W prezentowanym domu podobają mi się:

  • prosta, współczesna bryła - parterowy budynek ma łagodnie nachylony, dwuspadowy dach oraz przeszklenia o minimalnej liczbie podziałów;
  • funkcjonalne wnętrza wyróżniające się integracyjnym charakterem - jednoprzestrzenną
  • strefę dzienną otaczają sypialnie (po jednej stronie, bliżej wejścia - rodziców, w głębi - dzieci);
  • pod jednym dachem, obok części mieszkalnej, znalazła się rozbudowana enklawa gospodarcza: dwustanowiskowy garaż, kotłownia oraz duży schowek z wyjściem do ogrodu;
  • horyzontalny układ budynku pasuje do naturalnego krajobrazu i gwarantuje dobre powiązanie wnętrz z otoczeniem, m.in. poprzez obszerny ogrodowy taras.

 Metryka projektu

pow. domu: 197,8 m²; pow. zabudowy: 244,0 m²; min. wym. działki: 32,9 x 21,5 m; wys. w kalenicy: 5,6 m; kąt nach. dachu: 25°; kubatura: 1075,4 m³; autorka projektu: arch. Renata Majchrzak, kontakt: MAJCHRZAK p.p., ul. Jana Kilińskiego 11/2, 56-400 Oleśnica; tel. +48 71 343 15 32; kom. 508 149 065, internet: dompp.pl; e-mail: biuro@dompp.pl

Prosty, parterowy dom jest przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Skromny, wręcz sielski charakter sugeruje odpowiednią lokalizację dla takiej siedziby - z dala od miasta i podmiejskich "willowisk". Wbudowany w bryłę garaż na dwa samochody wydaje się racjonalnym dopełnieniem programu - dom może powstać poza zasięgiem zbiorowej komunikacji, priorytetem warto więc uczynić samowystarczalność. Brak barier, zarówno we wnętrzach, jak i pomiędzy wnętrzami i ogrodem, to - w mojej opinii - czytelna zachęta do przenoszenia aktywności na świeże powietrze. Takie warunki będą sprzyjać rodzinom z małymi dziećmi, na dodatek niewielkim nakładem da się przystosować pomieszczenia do specyficznych potrzeb osoby niepełnosprawnej czy seniora.

Działka - czyli w  jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Zebranie pod jednym dachem wszystkich pomieszczeń to sposób na porządny wygląd posesji oraz ułatwienie mieszkańcom codziennej, "gospodarskiej" krzątaniny. Dom ma posadzki bardzo nisko, blisko poziomu murawy i dzięki horyzontalnemu układowi "zrasta się" z kawałkiem ziemi, na którym stoi. Odpowiednią oprawę stworzy ogród z prawdziwego zdarzenia: z warzywnikiem, miejscem na kompostownik, przestrzeniami do zabawy i wypoczynku. Walory architektury podbije otwarty krajobraz lub luźna, tradycyjna zabudowa zagrodowa.

Powierzchnia użytkowa - ok. 200 m² - nie dorównuje powierzchni zabudowy (244 m²); same tarasy zewnętrzne zajmują ponad 57 m²! Oznacza to, że budynek potrzebuje stosunkowo dużej działki. Minimalna szerokość to prawie 33 m, przy głębokości powyżej 21,5 m.

Korzystną ekspozycję zapewni głównym wnętrzom parcela z dojazdem od zacienionej strony - brama garażowa, drzwi wejściowe i kuchenne okno, umieszczone we frontowej elewacji tylko zyskają na braku bezpośredniego nasłonecznienia. Z kolei ukryty za domem taras zagwarantuje użytkownikom prywatność, a duże tafle szkła po stronie ogrodu nie będą wymagały stałego zasłaniania.

Wygląd budynku

Budynek na planie wydłużonego prostokąta (o wymiarach 25 x 10,5 m) jest nakryty prostym, dwuspadowym dachem z połaciami nachylonymi pod kątem 25°. Horyzontalnie rozciągnięty, parterowy dom ładnie wpisze się w otwartą przestrzeń, nie zdominuje jej, ani nie odwróci uwagi od naturalnego otoczenia. Odrobina zieleni wystarczy, by na dobre "zakotwiczył" na konkretnej parceli. Skromne domostwo nie powinno być wtłaczane w zwartą, a zwłaszcza - przewyższającą je - zabudowę. Sąsiedzi z wyższych kondygnacji będą bowiem mieli wgląd we wnętrza i na teren całej posesji, co może uprzykrzyć życie mieszkańcom prezentowanego domu, nie wspominając już o braku harmonii pomiędzy piętrowymi willami a sielską, bezpretensjonalną "stodółką". Niewielkie spadki ograniczają wysokość budynku (kalenica znajduje się na wysokości niespełna 5,6 m od poziomu terenu) oraz kubaturę, co korzystnie wpływa na wygląd i ekonomikę projektu. Poddasze będzie tu niewielką przestrzenią techniczną, w której można przeprowadzić niezbędne instalacje czy zorganizować pawlaczowe schowki

Warto zauważyć, że nie cała powierzchnia użytkowa mieści się pod skosami dachu - ku frontowi działki lekko wysunięto część garażową, a po stronie ogrodu z bryły "wystaje" kubiczny element poszerzający strefę wypoczynkową. Oba ryzality zamknięto od góry płaskimi stropodachami, podkreślając w ten sposób współczesny charakter domu i urozmaicając prostą bryłę.

Uskoki ścian zewnętrznych przyczyniają się też do lepszej organizacji przestrzeni zewnętrznej; garaż osłania wnękę, w której zostały umieszczone drzwi wejściowe i wyznacza kierunek dojścia. Z kolei wcięta w ogrodowy taras część pokoju dziennego - przypominająca klimatem oranżerię, której frontową ścianę stanowią dwie tafle szkła (wielkie, przesuwne panele drzwiowe) - dzieli podest na strefy sąsiadujące z sypialniami (dzięki temu można im nadać bardziej prywatny charakter). Ogromna rama salonowego przeszklenia zdecydowanie kadruje główny widok na ogród i otoczenie - naprawdę warto od początku kontrolować tę perspektywę!

Na przygotowanych przez pracownię wizualizacjach prezentowanych na stronie internetowej znajdziemy kilka ciekawych pomysłów na "wystylizowanie" prostej bryły budynku. W pierwszym wariancie na elewacjach pojawia się deskowanie - pionowe lub poziome - a dodatkową atrakcją stają się obramienia okienne, eksponujące swobodny układ przebić. Różne wielkości i kształty otworów odpowiadają funkcjom doświetlanych przez nie pomieszczeń, a zarazem ożywiają duże płaszczyzny ścian. Na dachu widzimy wtedy płaskie ceramiczne lub cementowe dachówki, o wyraźnym, poziomym rysunku. Inny - bardziej awangardowy pomysł - to opakowanie całego budynku jednym materiałem - do tego najlepiej nadają się płytki włóknocementowe (kolory do wyboru, od widocznej na wizualizacjach abstrakcyjnej bieli aż po antracytową czerń).

Wnętrza i ich funkcje

Głęboki podział zarysowuje się tylko na linii zaplecze gospodarcze - mieszkanie. Ponieważ tym razem wyzwanie polegało na znalezieniu domu odpowiedniego do wzniesienia na odludziu, budynek powinien być - moim zdaniem - niemal całkowicie samowystarczalny, a więc m.in. wyposażony w podwójny garaż, kotłownię i porządne schowki. Dlatego doceniam, że te pomieszczenia zajmują niemal 1/3 powierzchni budynku, a mieszkanie wypełnia pozostałe 2/3 (co daje ponad 132 m²). Na takim metrażu wygodnie ulokuje się typowa, czteroosobowa rodzina: rodzice z dwojgiem dzieci. Proszę zwrócić uwagę, że zamiast strefowania przestrzeni postawiono z jednej strony - na integrację - bo w centrum domostwa mamy otwartą część dzienną,
a z drugiej - na względną prywatność dla każdego z pokoleń (w zaciszu własnych sypialni). Miejsce dla dorosłych znajduje się w pobliżu wejścia i ułatwi nadzór nad całym gospodarstwem (po jednej stronie gospodarze mają garaż i kotłownię, po drugiej - wspólny, dzienny obszar z przestronną kuchnią, aneksem stołowym oraz wypoczynkowym). Najgłębiej (za częścią wspólną) umieszczono pokoje dzieci rozdzielone sporą łazienką.

Ponad 55 m² przeznaczono na jednoprzestrzenną strefę dzienną (rozpłataną pasażem komunikacyjnym, poprowadzonym po krawędzi dużej wyspy kuchennej). Obszar ma pasmowe okno kuchenne z widokiem na front parceli i ogromne panoramiczne przeszklenie po stronie ogrodu. Masywna, zgeometryzowana zabudowa kuchni powinna mieć prosty, porządkujący charakter. Praktycznym uzupełnieniem obszaru roboczego będzie spora spiżarnia. Reszta wyposażenia może mieć - w moim odczuciu - bardziej swobodny klimat.

Ważnym elementem salonu jest domowe ognisko - postawiłabym na nowoczesny piec kominkowy z możliwie efektowną "wizją ognia".
Duży przedsionek z szafą na okrycia jest to zarazem śluza łącząca garaż i jego zaplecze z częścią mieszkalną - skala odpowiada węzłowej roli pomieszczenia. Obszerny (prawie 12 m²) schowek z dodatkowym wyjściem na zewnątrz będzie dobrym magazynem na ogrodowe akcesoria i meble, które posłużą dłużej, zimując pod dachem.

Rodzicielską sypialnię wyróżniono osobnym wyjściem na taras oraz dużą garderobą. Można to potraktować jako rekompensatę za więcej niż skromne zaplecze sanitarne. Sąsiadująca z główną sypialnią łazienka musi spełniać także funkcję gościnnej toalety, co nałoży na jej stałych użytkowników obowiązek starannego chowania w odpowiednich szafkach i szufladach większości osobistych drobiazgów

O ile życie w miejskim zgiełku skłania do poszukiwania wyciszenia i azylu, a więc świetnie "komponuje się" z wyraźnym oddzieleniem pomieszczeń dziennych od "nocnych", to w samotnym domostwie, zagubionym wśród pól, naturalniej wypada zaproponowany układ "dośrodkowy" - prywatne pokoje otaczające wspólną przestrzeń. W połączeniu z bliskością i dostępnością otoczenia dostajemy pomysł na nieco inny dom, integrujący mieszkańców i z własnym miejscem na ziemi.

Rys. Anita DomżałowiczRys. Anita Domżałowicz Rys. Anita Domżałowicz

Zdjęcie powyżej - parter:
1.wiatrołap 8,7m²;
2.hol 8,6 m² ;
3.pokój dzienny + jadalnia 39,2 m²;
4.pokój 11,9 m²;
5.łazienka 5,7 m²;
6.pokój 11,9 m²;
7.kuchnia 17,2 m²;
8.spiżarnia 4,9 m²;
9.łazienka 4,9 m²;
10.sypialnia 12,7 m²;
11.garderoba 7,14 m²;
12.pom. techniczne 4,6 m²;
13. pom. gospodarcze 11,6 m²;
14. garaż 49,1 m².

Plan działki/Rys. Anita DomżałowiczPlan działki/Rys. Anita Domżałowicz Plan działki/Rys. Anita Domżałowicz

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Więcej o: