Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blacha trapezowa – rodzaje i zastosowanie

Artykuł zewnętrzny

Popularność blach trapezowych trwa od lat. Niedrogie i znajdujące szerokie zastosowanie, blachy trapezowe w budownictwie indywidualnym najczęściej wykorzystywane są do krycia dachów, jako materiał na ogrodzenie, elewację oraz do wykonania bram garażowych. Podpowiadamy, dlaczego warto rozważyć ich zastosowanie, jakie dają możliwości i na co trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby maksymalnie wykorzystać walory tego materiału.

Blacha trapezowa
Blacha trapezowa
Blachy Pruszyński

Kiedy warto zastosować blach trapezową na dachu?

Blacha trapezowa jest chętnie stosowana do krycia dachów, ponieważ jest lekka i niedroga, a przy tym można ją położyć przy na dachach o nachyleniu połaci już od 5 stopni. Jest również sztywnym i wytrzymałym materiałem, który dzięki odpowiednio dobranemu profilowi bardzo efektywnie odprowadza wody opadowe z dachu. Według wykonawców ten rodzaj pokrycia jest najbardziej ekonomiczny, gdy mamy do czynienia z dachem o prostej konstrukcji i dużej powierzchni.

Czym różnią się blachy trapezowe?

Sztywność blachy trapezowej uzależniona jest od jej grubości oraz wysokości profilu. Grubość blachy, która produkowana jest ze stali lub aluminium, waha się od 0,50 mm do 1,50 mm. Wysokość profilu wskazuje też na przeznaczenie tego materiału, tzn. blachy o mniejszym profilu (T6) stosuje się np. jako materiał elewacyjny lub na ogrodzenie, blachy o średnim profilu (T14 - T60) wykorzystuje się na dachy, a te z wysokim profilem (powyżej T60) są używane przy budowie dachów o dużych rozpiętościach oraz w konstrukcjach nośnych.

Czy blachy trapezowe wymagają zabezpieczenia?

Blachy trapezowe stosowane w budownictwie jednorodzinnym i budynkach gospodarczych powinny posiadać możliwie najlepszą powłokę ochronną, które chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV oraz, co najważniejsze, rdzewieniem. Można wybrać blachę pokrytą powłoką cynkową lub alucynkową, ale jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie, kolorze czy sposobie wykończenia w formie matowej lub z połyskiem, a przy tym na dłuższej gwarancji udzielanej przez producenta, lepszym rozwiązaniem jest wybór blachy z dodatkowym zabezpieczeniem grubą, mającą szersze zastosowanie powłoką poliuretanową (jak np. PURLAK lub PURMAT produkowaną przez firmę Blachy Pruszyński z gwarancją sięgającą do 50 lat). Dach z blachy trapezowej w modnym grafitowym czy szarym kolorze w zestawieniu z nowoczesnym odcieniem elewacji i odpowiednio dopasowanymi elementami dekoracyjnymi daje bardzo ciekawe efekty przy rozsądnie zaplanowanym budżecie.

Zarówno dach, jak i elewacja wykonana z blachy powlekanej zachowają dłużej swój pierwotny wygląd, jeśli będą regularnie kontrolowane i konserwowane w sposób zgodny z wytycznymi opisanymi przez producenta. W przeciwnym razie właściciel obiektu może nieświadomie uszkodzić powłokę zabezpieczającą, co prowadzi do pojawienia się rdzy i nieestetycznych przebarwień. Producenci zalecają mycie dachu z blachy przynajmniej raz do roku, ponieważ zalegający brud pochodzący z powietrza z czasem oddziałuje na blachę. A poza tym, jak mawia przysłowie, „pańskie oko konia tuczy” a na piękny dach aż miło popatrzeć z bliska i zadbać, by cieszył oko przez długie lata.

    Więcej o:

Skomentuj:

Blacha trapezowa – rodzaje i zastosowanie