Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z zadaszonym tarasem [pojedynek architektów - część 1]

Iwona Mere

Gdy słońce staje się uciążliwe, podobnie jak i letni deszcz, zaczynamy doceniać zalety tarasu pod dachem. Kto o takim nie pomyślał zawczasu, musi się ratować parasolami i markizami. My jednak polecamy trwalsze rozwiązanie.

Podoba mi się zestawienie gładkiego tynku na ścianach zewnętrznych z płytami elewacyjnymi, których użyto do obłożenia kubika garażu oraz podwyższonych partii budynku. Warto też zwrócić uwagę na drzwi wejściowe otoczone dużymi taflami szkła, które doświetlają hoi kuchnię.
Podoba mi się zestawienie gładkiego tynku na ścianach zewnętrznych z płytami elewacyjnymi, których użyto do obłożenia kubika garażu oraz podwyższonych partii budynku. Warto też zwrócić uwagę na drzwi wejściowe otoczone dużymi taflami szkła, które doświetlają hoi kuchnię.
wiz. Majchrzak pracownia Projektowa

Iwona Mere - ekspertka "Ładnego Domu", architektka z dużą praktyką, Związana z naszym miesięcznikiem od 1998 roku - wybrała projekt "House 11.1".

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom:

- współczesny parterowy budynek z płaskim dachem ma neutralny charakter i łatwo wtopi się w otoczenie (nie będzie w nim dominować);

- jednopoziomowe lokum (bez schodów) zgrabnie podzielono na strefy funkcjonalne:

- otwartą część dzienną i położone w głębi prywatne pokoje;

- integralną częścią projektu jest obszerny, dwustanowiskowy garaż;

- komunikacja włączona w obszar wspólny sprzyja rodzinnej integracji i owocuje przestronnymi, efektownymi wnętrzami;

- 50 m² zewnętrznych tarasów dodatkowo poszerza wnętrza i łączy je z otoczeniem zarówno wizualnie, jak i praktycznie - tworząc strefę buforową między pomieszczeniami i ogrodem.

Metryka projektu

Powierzchnia użytkowa: 201,2 m²; pow. zabudowy: 309,1 m²; kubatura: 930,5 m³; wysokość w kalenicy: 4,7 m; min. wymiary działki: 19,5 x 35,3 m; autorzy: Majchrzak pracownia projektowa; kontakt: Patryk Doliński, tel. 505 415 095;
patrykdolinski@dompp.pl; Renata D.Majchrzak, tel. 508 149 065;
renatadmajchrzak@dompp.pl; www.dompp.pl

W domu o powierzchni ponad 200 m² wygodnie zamieszka czteroosobowa rodzina. Parterowy budynek bez barier tworzy dobre warunki życia dla rodzin z małymi dziećmi, domowników niepełnosprawnych a także seniorów. Minimalnym nakładem środków można przystosować wnętrza do potrzeb osoby poruszającej się na wózku - odpowiednio szersze otwory i skrzydła drzwiowe oraz wyposażenie - meble, uchwyty itp. zapewnią jej maksymalną samodzielność i niezależność. Korzystanie z niemowlęcego wózka, chodzika czy "balkonika" rehabilitacyjnego jest tu możliwe bez żadnych ograniczeń lub korekt.

W bryle domu zaplanowano dwustanowiskowy garaż, a także porządne zaplecze gospodarcze. Za atut uważam doskonałe powiązanie wnętrz z otoczeniem.

Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Nakryty płaskim, żwirowym dachem budynek składa się z wyższej, prostokątnej części mieszczącej strefę wspólną (wraz z tarasami) oraz rejonu garażu, a dalej - sypialni; niższa część ma kształt litery i otacza przestrzeń dzienną od frontu aż po ogród, wypełniając zacienioną stronę parceli. Jednopoziomowa zabudowa zajmuje łącznie ponad 300 m² - oprócz mieszkania pod wspólnym zadaszeniem znalazła się też część gospodarcza i podesty.

Do wzniesienia tego komfortowego lokum potrzeba działki o powierzchni około 750 m2 i szerokości powyżej 20 m. Dobrą orientację pomieszczeń zagwarantuje kawałek ziemi z drogą dojazdową od strony północno-wschodniej. Minimalna zalecana przez projektantów głębokość działki - 35,3 m - będzie zupełnie wystarczająca. Otwory w tylnej elewacji to okna pojedynczych sypialni i 4-metrowy pas zieleni (w tym miejscu niczego im nie ujmie). Jeśli przyszli gospodarze marzą o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia, to najlepiej urządzić go wokół części dziennej i tarasów, od południa i wschodu - na nieco szerszej parceli.

Wygląd budynku

Schludny budynek o prostej formie najlepiej zaprezentuje się pośród niewysokich domów, otoczonych zielenią. Horyzontalna bryła wygląda zaskakująco atrakcyjnie. Wystarczyło niewielkie zróżnicowanie wysokości oraz "uzewnętrznienie" funkcjonalnych podziałów, by ożywić grą kontrastów (m.in. świateł i cieni, pełnych przegród i przeszkleń) tę skromną, geometryczną kompozycję.

Wszystkie otwory sięgają od podłogi do sufitu. Zupełnie zrezygnowano tu z tradycyjnych okien z parapetami - zarówno nieduże tafle szkła w łazience, jak i przebicia w sypialniach i części dziennej to wyłącznie mniej lub bardziej smukłe portfenetry. Jedne praktycznie uniemożliwiają wgląd do pomieszczeń i przypominają wąskie strzelnicze szczeliny (tak wygląda doświetlenie głównej sypialni i pokoju kąpielowego w północno-zachodniej elewacji), inne to po prostu szklane ściany oddzielające pokój dzienny od obszernego, zadaszonego tarasu (po południowo-wschodniej stronie). Jestem przekonana, że konsekwencja w stosowaniu tego rozwiązania przesądza o współczesnym charakterze domu, ma też duże znaczenie dla wnętrz. Porozcinane pionowymi otworami ściany nie zamykają pomieszczeń, wręcz przeciwnie - podkreślają ich związek z otoczeniem i czynią z ogrodowych widoków integralną część domu.

Umieszczenie transparentnego kubika strefy wspólnej na drugim (a w ujęciu od frontu parceli nawet na kolejnym, trzecim) planie sprzyja ochronie prywatności, a także zwiększa funkcjonalność tego rejonu. Ukrycie wielkich przeszkleń pod nawisem dachu chroni je przed deszczem i zaciekami, a wnętrza - przed przegrzewaniem. A znaczną powierzchnię tego obszaru uzupełniają zewnętrzne podesty, zachęcające do wychodzenia na powietrze, nawet przy umiarkowanie korzystnej aurze.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrza domu są w pełni kompatybilne z wyglądem zewnętrznym. Mają na wskroś współczesny charakter. Znakomicie zbalansowano otwartość i przezierność strefy wspólnej z bardziej kameralnymi i lepiej chroniącymi prywatność mieszkańców sypialniami.

W dostępnych na stronie pracowni materiałach nie ma przekroju, ale jestem pewna, że widoczna na zewnątrz domu różnica wysokości powinna się pojawić także we wnętrzach. Wydaje się to w pełni uzasadnione proporcjami przestrzeni. Na prawie 75 m² salonu, holu wejściowego i kuchni potrzebna będzie większa odległość między poziomem posadzki i sufitem (powyżej 3 m!) niż w przestronnych, ale nieodbiegających od standardu (od prawie 15 do ponad 17 m²) sypialniach - tu zgodziłabym się na wysokość rzędu 2,7-2,8 m.

Bardzo efektownie ukształtowana została strefa wejściowa wraz z ulokowaną we frontowym narożniku budynku kuchnią. Okazałe przeszklenie, w które wmontowano drzwi wejściowe, będzie znakomitym doświetleniem tego obszaru, zapewni też domownikom widok na front posesji (nadzór nad furtką i wjazdem). Zarówno zabudowa wyspowa z blatem roboczym, jak i wysokie szafy umożliwiające dogodne rozmieszczenie wielu urządzeń kuchennych oraz magazynowanie utensyliów oraz produktów spożywczych odpowiadają dzisiejszym wyobrażeniom inwestorów o pięknej i funkcjonalnej (w pewnym sensie - reprezentacyjnej) kuchni. Jedynym mankamentem części dziennej może być brak osobnej, gościnnej toalety. W domu zaplanowano wprawdzie dwie łazienki, ale obie towarzyszą położonym w głębi domu sypialniom i zapraszanie do nich osoby z zewnątrz wydaje mi się nieco kłopotliwe.

Tytułowy "zadaszony taras" ma kształt podkowy i otacza z trzech stron część dzienną domostwa. Od frontu będzie miał zapewne bardziej reprezentacyjny charakter niż w głębi posesji, gdzie warto ustawić meble wypoczynkowe lub komplet stołowy. Wyjście na podest znajduje się pomiędzy kuchnią i salonem, serwowanie posiłków na świeżym powietrzu nie będzie więc wymagało dodatkowego wysiłku; równie wygodnie co we wnętrzach da się tu raczyć poranną kawą, leniwym, weekendowym lunchem lub rodzinną kolacją...

Parter

1. hol 10,6 m²

2. kuchnia 16,6 m²

3. garderoba 6,1 m²

4. pokój dzienny 49,6 m²

5. korytarz 10,4 m²

6. pokój 14,9 m²

7. pokój 14,9 m²

8. łazienka 7,1 m²

9. łazienka 4,1 m²

10. sypialnia 17,2 m²

11. garaż 38,0 m²

12. pralnia 5,9 m²

13. pom. techniczne 5,3 m²

v
v
rys. Anita Domżałowicz
v
v
rys. Anita Domżałowicz

 Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z zadaszonym tarasem [pojedynek architektów - część 1]