Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z kominkiem [pojedynek architektów - część 1]

Iwona Mere

Mało kto decyduje się na ogrzewanie budynku głównie ciepłem płynącym z kominka czy kozy. A jednak dla większości inwestorów urządzenia te nadal stanowią nieodzowny element "marzenia o domu".

Podoba mi się zestaw materiałów wykończeniowych: jasne tynki, grafitowe dachówki oraz drewniana okładzina. Wybierając szare drzwi i bramę garażową, warto zadbać o dopasowanie do nich reszty stolarki - szare profile najlepiej podkreślą współczesny charakter domu.
Podoba mi się zestaw materiałów wykończeniowych: jasne tynki, grafitowe dachówki oraz drewniana okładzina. Wybierając szare drzwi i bramę garażową, warto zadbać o dopasowanie do nich reszty stolarki - szare profile najlepiej podkreślą współczesny charakter domu.
fot. Pracownia architektury - Słoneczne Domy

Dlaczego tak się dzieje? Bo kojarzą się nam z domowym ciepłem i rodzinną atmosferą, którą tak lubimy we wnętrzach. Dlatego też w tym miesiącu szukamy projektu, w którym kominek jest ważnym elementem domowego wystroju.  .

Iwona Mere - ekspertka "Ładnego domu", architektka z dużą praktyką, związana z naszym miesięcznikiem od 1998 roku - wybrała projekt "PAG A".

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

- dom o zwartej, kompaktowej bryle z prostym detalem;

- budynek z dwuspadowym dachem łatwo wpisze się w otoczenie, może stanąć i na nowym osiedlu i w starszej, czy bardziej zróżnicowanej zabudowie;

- podział na strefy funkcjonalne jest czytelny: części dzienna i gospodarcze na parterze, prywatne pokoje osobno, na poddaszu;

- integralną część projektu stanowi garaż z tarasem na stropie;

- o atrakcyjności wnętrz przesądza jednoprzestrzenna strefa dzienna, duże przeszklenia, a także skromne, umieszczone na drugim planie schody na poddasze;

- funkcjonalność poddasza zwiększa duża lukarna z oknami balkonowymi.

Metryka projektu

Pow. użytkowa: 118,9 m²; garaż: 28 m²; pow. zabudowy: 126,7 m²; kąt nachylenia dachu: 45°; powierzchnia dachu: 122,2 m²; wysokość budynku: 8,19 m; wys. ścianki kolankowej: 0,8 m; min. wym. działki: 19,34 x 20,24 m; kubatura pom. ogrzewanych: 390 m³; autor projektu: arch. Grzegorz Papas; Pracownia Słoneczne Domy; kontakt: biuro@slonecznedomy.pl; www.slonecznedomy.pl

W budynku o powierzchni niespełna 120 m² prawie 50 m² przeznaczono na część dzienną. Obok niej, na parterze, zaplanowano też zaplecze gospodarcze z garażem, dostępnym z zewnątrz schowkiem, spiżarnią, pralnią oraz toaletą.

Przestrzeń pod skosami dachu wypełniają cztery pokoje sypialne i dwie łazienki. Jednak podziały na tym poziomie wydają się zbyt drobne. Ograniczenie liczby pomieszczeń prywatnych z pewnością poprawi komfort życia domowników. Do dyspozycji jest tu zaledwie 54 m² powierzchni (przy 68 m² podłogi - także tej pod skosem, o wysokości od 80 do 190 cm). Dlatego projekt polecam trzy- maksymalnie czteroosobowej rodzinie.

Parterowe skrzydło gospodarcze to prócz sporego (21 m²) garażu także pomieszczenie gospodarcze i obszerna wnęka na tyłach - na wizualizacji wykorzystana do przechowywania drewna do kominka.

Działka, czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Budynek ma plan prostokąta wydłużonego w głąb działki i jest nakryty prostym dwuspadowym dachem. Kalenica na wysokości 8,2 m powinna być prostopadła do frontowej krawędzi parceli, ponieważ dom jest zwrócony szczytem do drogi. Bryłę uzupełnia parterowe skrzydło garażowe, nakryte płaskim stropodachem, na którym urządzono dostępny z poziomu poddasza taras. Szerokość zabudowy wraz z garażem - 11,3 m - sprawia, że budynek zmieści się na stosunkowo wąskiej parceli - poniżej 19,5 m o niewielkiej powierzchni, w granicach 450-500 m². Ponieważ duże przeszklenie pokoju dziennego wychodzi na front parceli (a kuchnię umieszczono po stronie ogrodu) projekt nadaje się do wzniesienia na działce z dojazdem od południa. Nawet niewielkie, 4-metrowe odsunięcie frontowej elewacji od ulicy powinno zapewnić strefie dziennej odpowiednią oprawę, zwłaszcza - miejsce na skomponowanie efektownej, zielonej przesłony, warto także pamiętać o opcji parkowania na podjeździe, przy zamkniętej bramie - tu da się wykorzystać głęboką wnękę przed wjazdem do garażu (dzięki niej przedłuży się przestrzeń postojowa).

Wygląd budynku

Smukły budynek o prostej formie nawiązującej do tradycji najlepiej zaprezentuje się pośród niewysokich domów o stromych dachach.

Współczesny wygląd zawdzięcza detalom - przede wszystkim dużej, prostokątnej lukarnie unoszącej sporą część połaci dachowej oraz. brakowi okapów wysuniętych poza obrys ścian zewnętrznych. Dzięki temu wydaje się bardzo zwarty.

Elewacje z trójkątnymi szczytami - od frontu i po stronie ogrodu - zostały na poziomie parteru wyposażone w głębokie podcienia. Wprawdzie wyraźnie cofnięta w głąb bryły brama garażowa pozwoli na parkowanie na podjeździe nawet wtedy, gdy dom stanie blisko drogi, to osobiście wolałabym ujednolicić podcień wejściowo-wjazdowy na głębokość wnęki przed drzwiami. Większa powierzchnia garażu albo zaplanowanego na tyłach gospodarczego schowka to czysty zysk dla tak kompaktowego gospodarstwa. A otwarta wnęka za domem z powodzeniem pomieści sezonowe akcesoria, odstawiane pod dach - poczynając od drewna do kominka aż po rowery, leżaki czy kosiarkę.

Przekonuje mnie zatem różna głębokość dwóch rozdzielonych ścianą i mających do wypełnienia różne zadania przestrzeni na tyłach budynku. Szeroki, płytki podcień wystarczy do ochrony kuchennego przeszklenia przed zacinającym deszczem, ale jednocześnie nie zacieni nadmiernie wnętrza, a uzupełniony tarasem stworzy doskonałe warunki do serwowania posiłków "pod chmurką".

Duży taras na dachu garażu będzie raczej trudno dostępny, ponieważ wyjścia zaplanowano tylko z dwóch małych pokojów i to przez kolankowe okna złożone z pionowych części w ściance kolankowej i elementów przechodzących na skośną połać dachu. Aby uprościć i poprawić komunikację z tym rejonie, rozważyłabym skonstruowanie dwóch smukłych lukarn mieszczących klasyczne, pojedyncze okna balkonowe - podobne do pozostałych otworów doświetlających poddasze.

Wnętrza i ich funkcje

Gospodarstwo w zaproponowanym przez projektantów kształcie wygląda atrakcyjnie, ale jest małe. Ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, a więc - umiarkowanymi kosztami tak budowy, jak i eksploatacji, możliwością wzniesienia domu na niedużej parceli, ale też skromnym programem funkcjonalnym. 119 m²
pomieści rodzinę z dwojgiem dzieci, ale nie wystarczy do urządzenia w domu miejsca do pracy ani pokoju gościnnego itp. Po zaakceptowaniu wszystkich ograniczeń możemy za to przejść do niewątpliwych zalet lokum. Warto docenić ładne wejście, spory wiatrołap z drzwiami do garażu, a także komunikację - niewielki hol z widokiem na strefę dzienną i zgrabnie rozwiązanymi schodami na poddasze. Fakt, że w tym niedużym wnętrzu znalazły się one "na marginesie" - zarazem dostępne i nie skupiające na sobie uwagi - uważam za dobrą decyzję. Otwarta przestrzeń dzienna z nowoczesną kuchnią, jadalnią i rejonem wypoczynkowym ma inne atrakcje: duże przeszklenia wprowadzające do wnętrz ogrodową zieleń, a także znakomicie wyeksponowany kominek. Umieszczenie go pomiędzy dwoma dużymi wyjściami na taras oraz między aneksem stołowym i zestawem wypoczynkowym sprawia, że widokiem płonących polan będzie się można cieszyć z dowolnego miejsca parteru.

Na wizualizacji umieszczono prostą bryłę kominka z trójstronnym wkładem, proszę to potraktować jako inspirację, chociaż ja - oczyma wyobraźni - widzę tu raczej piec kominkowy: współczesną, okrągłą lub owalną bryłę z łukowo wygiętą szybą paleniska. Wśród ofert rynkowych nie brakuje niewielkich pieców przeznaczonych do zawieszenia na ścianie lub ustawionych na pojedynczej, smukłej "nodze" lub obrotowych - słowem dosyć dynamicznych, a nawet mobilnych urządzeń, jakby wymyślonych specjalnie dla tego wnętrza! Zachęcam do wykorzystania rozwiązań - bez kamienia i rustykalnego klimatu - może być i taniej, i ładniej.

Na pewno warto zdecydować się na jednolite wykończenie posadzek - polecam olejowane drewno, które sprawdzi się także w kuchni. Im mniej będzie dodatkowych podziałów tym przestronniej i bardziej elegancko zaprezentuje się przestrzeń dzienna. Tym samym gatunkiem drewna należy też obłożyć schody.

Spróbowałabym inaczej rozdysponować miejsce w strefie prywatnej, by zapewnić domownikom więcej komfortu. Ideałem będzie przeznaczenie na główną sypialnię - z zapleczem i wyjściem na taras - całej części ogrodowej poddasza i pozostawienie dzieciom dwóch frontowych pokojów. Inna opcja to przesunięcie ściany między główną sypialnią i korytarzem tak, by jedne drzwi na taras znalazły się w holu, a przez to były dostępne dla wszystkich domowników. Niewielkie, ale kształtne poddasze zyska na takim otwarciu. Moim zdaniem jest tu miejsce na trzy sypialnie z zapleczem, dopasowanym do potrzeb inwestorów i co najwyżej czterech stałych mieszkańców.

Parter/rys. Anita Domżałowicz
Parter/rys. Anita Domżałowicz
Parter/rys. Anita Domżałowicz

 
1. wiatrołap 5,2 m²
2. korytarz 2,6 m²
3. pok. dzienny + jadalnia 38,5 m²
4. kuchnia 10,8 m²
5. spiżarnia 2,5 m²
6. pralnia 2,7 m²
7. w.c. 2,7 m²
8. pom. gospodarcze 6,9 m²
9. garaż 21,1 m² 

Piętro/rys. Anita Domżałowicz
Piętro/rys. Anita Domżałowicz
Piętro/rys. Anita Domżałowicz

 
10. korytarz 6,5 m²
11. pokój 7,8 m²
12. pokój 12 m²
13. łazienka 4,3 m²
14. łazienka 3,8 m²
15. pokój 12,5 m²
16. pokój 7,1 m²

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Dom z kominkiem [pojedynek architektów - część 1]