Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z kominkiem [pojedynek architektów - część 2]

Janusz Kaczorek

Tym razem wśród gotowych projektów czytelnicy szukali niewielkiego jednorodzinnego domu z ładnie zaplanowanym kominkiem. Uważam, że ten dom dobrze spełnia ich oczekiwania. Kominek jest bowiem centralnym punktem w tym - co warte podkreślenia - wygodnym budynku.

W moim przekonaniu zaproponowany przeze mnie projekt pozwoli stworzyć dom dla ludzi ceniących wygodę mieszkania, takich którzy kojarzą ciepło domowe z ciepłem rozpalonego kominka, wokół którego gromadzi się rodzina.
W moim przekonaniu zaproponowany przeze mnie projekt pozwoli stworzyć dom dla ludzi ceniących wygodę mieszkania, takich którzy kojarzą ciepło domowe z ciepłem rozpalonego kominka, wokół którego gromadzi się rodzina.
wiz. Domy z wizją

Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "Prosty 1".

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Zastanawiając się nad wyborem tego projektu, warto zwrócić uwagę na:

- tradycyjny kształt domu z dwuspadowym dachem - dobrze wpisujący się niemal w każde otoczenie;

- dobrze poukładane, wygodne wnętrze domu;

- dobre powiązanie domu z ogrodem, obszerny, częściowo zadaszony taras;

- dom dostosowany do nietypowego ustawienia względem stron świata, z wejściem od południa;

- kształt domu i jego wysokość (1/2 kondygnacji) będą spełniać kryterium większości miejscowych planów zagospodarowania.

Pow. użytkowa: (razem) 167,4 m² (143,7 m² + 20,6 m² garaż + 3,1 m² kotłownia) pow. zabudowy: 150,6 m²; kubatura: 15 m³ wysokość w kalenicy: 8,89 m; kąt nachylenia dachu: 42°; minimalne wym. działki: 22,85 x 19,15 m; autorzy projektu: DOMY Z WIZJĄ K. Borowski, P. Rynkiewicz; kontakt: domy@domyzwizja.pl; www.projektyzwizja.plan

Prezentuję kolejny niewielki dom, tym razem z wyeksponowanym kominkiem w roli głównej. Taka była prośba naszych czytelników, którzy wśród projektów gotowych szukali niewielkiego jednorodzinnego domu z ładnie zaplanowanym kominkiem. Uważam, że ten dom dobrze spełnia ich oczekiwania. Kominek jest bowiem centralnym punktem w tym dobrze rozplanowanym i - co warte podkreślenia - wygodnym budynku. Na dwóch kondygnacjach zaplanowano przestrzeń dla czterech osób. Powierzchnia użytkowa wynosi 143,3 m², w tym jest liczony garaż na jeden samochód (ok. 20 m²). Odejmując garaż i pomieszczenie gospodarcze, zostaje około 120 m² powierzchni czysto mieszkalnej, na której zmieszczono trzy sypialnie, część dzienną i pokój do pracy. Wszystkie pomieszczenia są słusznej wielkości i dobrze powiązane ze sobą.

Działka, czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Dom ma kształt prostokąta i stoi dłuższym bokiem wzdłuż ulicy. Obok wjazdu do garażu i wejścia do domu znajduje się (nietypowo) pokój dzienny. Ma to wpływ na wymogi co do kształtu działki i jej orientacji. Mianowicie dobrze by było odsunąć dom od ulicy, aby zapewnić nieco oddechu od części dziennej, aby duże okna z salonu i taras nie wychodziły prosto na ulicę. Ponadto działka powinna być zorientowana wjazdem na południe; sugerowana przez autorów orientacja to południowy wschód.

Jeżeli chodzi o minimalną wielkość działki - to z prostej kalkulacji wychodzi niecałe 440 m², co oznacza, że duże okna salonu są oddalone o ok. 5-6 m od ulicy i od sąsiada, a równie duże okna z jadalni i kuchni tylko 4 m od ogrodzenia - stanowczo za blisko.

Należałoby zwiększyć odległość domu od granic działki z 3 stron, zostawiając jedynie minimalną dopuszczalną (3 m) od strony garażu. Oznacza to zwiększenie szerokości i głębokości parceli o 4 m. Uzyskaną powierzchnię 756 m² traktowałbym jako punkt wyjścia, bo im większa działka - tym większy komfort.

Wygląd budynku

Jak wspomniałem na wstępie, dom ma tradycyjny kształt wydłużonego prostokąta, przykrytego dwuspadowym dachem. Piętro ma niepełną wysokość, czyli jest kwalifikowane jako poddasze użytkowe.

Spokojna bryła domu wpisze się bezboleśnie w każde otoczenie, niezależnie czy będzie to miejskie osiedle, czy też podmiejskie lub wręcz wiejskie klimaty.
Uwagę osoby przyglądającej się projektowi od razu przyciąga spokojna jasna elewacja domu, poprzerywana ciemnymi płaszczyznami ścian na parterze i zwieńczona ciemnymi połaciami dachu.

Bryła domu składa się z dwóch części - głównej, zawierającej część mieszkalną ze spadzistym dachem i przyklejonej do niej niskiej partii garażowej z płaskim tarasem na górze. Dodajmy, że płaski dach garażu został przedłużony w stronę wejścia, tworząc wygodny i funkcjonalny podcień chroniący drzwi wejściowe przed deszczem.
Dach spadzisty jest ustawiony kalenicą wzdłuż ulicy, więc wysokość elewacji frontowej jest niewielka - jedna i pół kondygnacji.

Wejście i wjazd do domu są podkreślone ciemną ścianą garażu i wspomnianym podcieniem. Szare płaszczyzny ścian powinny być wedle zamierzenia autorów wykładane ciemnymi panelami elewacyjnymi, które dobrze kontrastują z jasnym tynkiem przeważającym na większości powierzchni elewacji tego budynku.
Dopełnieniem całości są duże okna części dziennej domu i zadaszony taras.

W moim przekonaniu zaproponowany przeze mnie projekt pozwoli stworzyć dom dla ludzi ceniących wygodę mieszkania, takich którzy kojarzą ciepło domowe z ciepłem rozpalonego kominka, wokół którego gromadzi się rodzina.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrze jest bardzo czytelnie i sprawnie poukładane. Na parterze hol wejściowy rozdziela dom na dwie części. Po prawej od wejścia znajdują się pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze, po lewej - jednoprzestrzenna część dzienna, z pokojem dziennym, jadalnią i kuchnią. Tu również umieszczono otwarte schody na górę, co ma swoje dobre i złe strony. Dobre, bo schody stanowią ozdobnik wnętrza i powiększają je optycznie. Złe, bo schodząc z góry trzeba przejść przez pokój dzienny, co może być uciążliwe i zaburzać poczucie prywatności. Szerokie drzwi do ogrodu umieszczono w niewielkim podcieniu, dzięki czemu podczas deszczu można zostawić otwarte skrzydła, bez obawy o zalanie wnętrza. Obok wyjścia na taras znajduje się okazała ściana kominkowa. Jej usytuowanie na wprost wejścia i w centralnym punkcie części dziennej sugeruje, że to najważniejsza atrakcja domu. I biada czcicielom ekranu telewizyjnego, bo niewiele zostaje miejsca na ekran TV! A układ wywołuje u patrzącego dylemat - co wybrać: TV czy kominek...

Na parterze jest jeszcze pokój, który może służyć jako gabinet lub pokój dla gości. Cenna rzecz! Na piętrze mamy trzy sypialnie i... tylko jedną łazienkę - mało... Ja bym jednak nie narzekał, bo dwie łazienki w domu na 4 osoby to i tak dobry wynik....

Parter/rys. Anita Domżałowicz
Parter/rys. Anita Domżałowicz
Parter/rys. Anita Domżałowicz

 
1. wiatrołap 2,1 m²
2. hol 4,3 m²
3. kuchnia 10,2 m²
4. pokój dzienny 39,0 m²
5. łazienka 3,3 m²
6. kotłownia 4,5 m²
7. gabinet 14,1 m²
8. szatnia 4,5 m²
9. garaż 20,6 m²

Poddasze/rys. Anita Domżałowicz
Poddasze/rys. Anita Domżałowicz
Poddasze/rys. Anita Domżałowicz

 
10. hol 6,7 m²
11. sypialnia 14,0 m²
12. garderoba 5,8 m²
13. łazienka 6,4 m²
14. pralnia 2,7 m²
15. sypialnia 14,9 m²
16. sypialnia 15,3 m²

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Dom z kominkiem [pojedynek architektów - część 2]