Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z komfortowym poddaszem [pojedynek architektów - część 2]

Janusz Kaczorek

Nie jestem fanem poddaszy mieszkalnych. Trudno mi zatem było znaleźć tytułowy dom z fajnym poddaszem. Jedyne co mogłem zrobić, to znaleźć takie, które w jak najmniejszym stopniu przypominałoby poddasze...

Wybór domu z użytkowym poddaszem jest czasami podyktowany koniecznością, np. wymogami planu miejscowego. Jeżeli mamy możliwość wyboru, warto jednak unikać takich rozwiązań. Bo niezwykle trudno trafić na udany projekt domu z poddaszem mieszkalnym.
Wybór domu z użytkowym poddaszem jest czasami podyktowany koniecznością, np. wymogami planu miejscowego. Jeżeli mamy możliwość wyboru, warto jednak unikać takich rozwiązań. Bo niezwykle trudno trafić na udany projekt domu z poddaszem mieszkalnym.
Wiz.: MG PROJECT

Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "Otwarty 4".

Największe zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom:

Gdy zastanawiamy się nad wyborem tego projektu, naszą uwagę powinny zwrócić: 

- możliwość zapewnienia wygody pięcio-, a nawet sześcioosobowej rodzinie na stosunkowo niewielkiej powierzchni 177 m²;

- efektywnie zagospodarowana przestrzeń domu;

- przestronna, jednoprzestrzenna część dzienna, którą łatwo będzie urządzić;

- spokojna, choć jednocześnie współczesna bryła budynku;

- dobrze poukładane piętro z aż czterema, w miarę wygodnymi, sypialniami.

Dom z komfortowym poddaszem: metryka projektu

Powierzchnia użytkowa: 176,5 m² + garaż; kubatura: 1174 m3; wysokość: 9,00 m (9,15 m z podmurówką); nachylenie dachu: 400; wymiary działki: 20,1 x 24,3 m; autorzy: MG Projekt; pracownia projektowa: ul. Uczniowska 14 (Białołęka); 03-112 Warszawa; tel. 22 676 66 83; kom. 600 392884; e-mail: mgprojekt@mgprojekt.com.pl, mgprojekt.com.pl

Nie jestem fanem poddaszy mieszkalnych. Właściwie jestem ich przeciwnikiem, bo nie widzę żadnych zalet, a jedynie wady. Są niewygodne, nieustawne i niezdrowe. Niewygodne, bo co najmniej jedna ściana jest skośna i niska. Nieustawne, bo meble nie są przystosowane do skosów. Niezdrowe, bo niskie skośne wnęki sprzyjają zastojom powietrza. To tylko kilka powodów... Trudno mi zatem było znaleźć tytułowy dom z fajnym poddaszem. Jedyne co mogłem zrobić, to znaleźć takie, które w jak najmniejszym stopniu przypominałoby poddasze...

Prezentowany dom ma na szczęście dwie proste i wysokie ściany szczytowe, które minimalizują dyskomfort związany ze skośnym dachem. Są mocno przeszklone i wprowadzają dużo światła do środka, a zarazem otwierają wnętrze na otoczenie.

Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Minimalna działka, na której może stanąć dom, ma kształt zbliżony do kwadratu o bokach 20 na 24,3 m. Jak zwykle minimalne wymiary nie oznaczają komfortu mieszkania, albowiem brakuje nieco przestrzeni na podjeździe przed garażem i trochę więcej w ogrodzie z tyłu domu. Wjazd do garażu przydałoby się zwiększyć o około 3 do 7 m. A od strony pokoju dziennego zwiększyłbym odległość do ogrodzenia o 5 m. W sumie dałoby to działkę o wymiarach 20 na 32 m i powierzchni około 640 m2, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na tak duży dom. Najważniejsze widoki z wnętrza otwierają się z tyłu domu przez duże przeszklenia elewacji ogrodowej. Boczne elewacje natomiast tylko wpuszczają światło do wnętrza domu. Zatem gdyby komuś przyszło szukać większej działki, to pozostawiłbym niezmienioną szerokość (w granicach 20-21 m), a zwiększyłbym długość (z korzyścią dla ogrodu). Jeżeli chodzi o orientację względem stron świata, to najrozsądniej skierować elewację wejściową na północ, z ewentualnym odchyleniem o ok. 450. Wtedy część dzienna będzie najlepiej oświetlona.

Wygląd budynku

Jak na dom z użytkowym poddaszem przystało, głównym elementem elewacji jest dach. Zdecydowanie dominuje zwłaszcza gdy patrzy się na boczne elewacje. Nisko schodzący okap obniża optycznie ściany parteru. Głównym elementem są duże skośne płaszczyzny szarej dachówki.

Inaczej jest na fasadach frontowej i ogrodowej. Ściany szczytowe nabierają lekkości dzięki dużym przeszkleniom. Szczególnie od strony ogrodu wielkie połacie szkła otwierają dom na zewnątrz i łączą ogród z wnętrzem. Ma to swoje dobre i złe strony.
Dzięki temu zabiegowi dom różni się od wielu mu podobnych. Wnętrza są rzęsiście oświetlone, a z pokoju dziennego i z sypialni na piętrze rozpościerają się szerokie widoki. I to co jest zaletą, może być równocześnie wadą, jeżeli ogród będzie za mały, a widok za oknem nieciekawy.

Poza tym można mieć obawy o poczucie prywatności, czego dobrą ilustracją są wizualizacje (szczególnie ta wieczorna), na których doskonale widać wnętrze domu. Na szczęście można się osłonić przed oczyma ciekawskich. Kluczem do sukcesu jest właściwe zagospodarowanie ogrodu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na efektowne dodatki w postaci dwóch balkonów dostępnych z trzech sypialni. Mają słuszne rozmiary, więc nie będą pełnić jedynie funkcji ozdobnika na elewacji. Szczególnie atrakcyjny jest balkon ogrodowy, który dzięki pokaźnym rozmiarom może odgrywać rolę górnego tarasu. Sąsiadują z nim dwie sypialnie dziecięce, co jest niewątpliwą zaletą. Latem taras stanie się naturalnym przedłużeniem pokoju i będzie sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Wnętrza i ich funkcje

Obie kondygnacje są sprawnie rozplanowane. Na dole dominuje jednoprzestrzenna część dzienna o powierzchni około 70 m² (doliczając hol). To naprawdę sporo. Przestrzeń czytelnie podzielono na trzy strefy: kuchnię, jadalnię i salon. Każda z nich jest odpowiednio duża i ustawna. Schody są częściowo otwarte na salon i pełnią funkcję dekoracyjną. Pod schodami umieszczono w.c. z prysznicem. Obok znajduje się gabinet, który z racji bliskości w.c., może pełnić również funkcję pokoju gościnnego.
Pewnym mankamentem parteru jest brak pomieszczeń gospodarczych. Obok kuchni znajduje się jedynie niewielka kotłownia. A to zdecydowanie za mało, jak na tak duży dom.

Na piętrze wszystko jest dobrze poukładane. Mamy cztery sypialnie, z czego jedna ma własną łazienkę i wydzieloną garderobę. Trzy sypialnie (te z dostępem do balkonów) są pełnowartościowe, czyli odpowiednio duże i wysokie. Jedna jest niestety sporo mniejsza i niemiłosiernie cięta przez skosy dachu. Na jej przykładzie widać wszystkie wady poddasza. W połowie jej szerokości sufit opada z wysokości około 2,2 m do około 1 m. Ma ona proporcje "wagonowe". Ale wybrałem ten projekt dla pozytywów, które na poddaszu przeważają. Mianowicie sypialnia rodziców ma pełną wysokość na całej swojej powierzchni, a pozostałe dwie sypialnie na 1/4 powierzchni. Poza tym zaletą są duże przeszklone ściany każdej z sypialni. W sumie mankamenty poddasza zostały zminimalizowane, choć nie do końca...

Wybór domu z użytkowym poddaszem jest czasami podyktowany koniecznością, np. wymogami planu miejscowego. Jeżeli mamy możliwość wyboru, warto jednak unikać takich rozwiązań. Bo niezwykle trudno trafić na udany projekt domu z poddaszem mieszkalnym.

Rys.: Anita Domżałowicz
Rys.: Anita Domżałowicz

Parter

1. sień 4,9 m²
2. hol 13,2 m²
3. kuchnia 11,9 m²
4. pokój dzienny + jadalnia 43,7 m²
5. pokój/gabinet 12,1 m²
6. łazienka 3,4 m²
7. pom. gospodarcze 5,0 m²
8. garaż 38,2 m²

20284388 https bi
Rys.: Anita Domżałowicz

Piętro

9. sypialnia 15,8 m²
10. sypialnia 18,8 m²
11. łazienka 7,9 m²
12. sypialnia 9,0 m²
13. sypialnia 13,1 m²
14. łazienka 4,3 m²
15. garderoba 5,0 m²

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

O WNĘTRZACH I NIE TYLKO... Pobierz darmową aplikację Ładny Dom TUTAJ

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z komfortowym poddaszem [pojedynek architektów - część 2]