Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych

Redakcja Pressland

Izolacja akustyczna najczęściej idzie w parze z izolacją termiczną. I chociaż częściej mówi się właśnie o drugim z rodzajów izolacji to warto też wiedzieć, jakich materiałów używa się do wykonywania izolacji akustycznych. Warto wiedzieć, że najlepszą izolację akustyczną zapewniają przegrody o dużej masie. Ograniczają one w znacznym stopniu drgania. Jednak ich ciężkość i masywność nie wystarczą do zapewnienia stuprocentowego komfortu akustycznego.

Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych
Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych
Fot. shutterstock

Płyty z wełny mineralnej, płyty styropianowe

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonywania izolacji akustycznej w budownictwie jest wełna mineralna. Może to być zarówno wełna skalna, jak i szklana. Wyroby z płyt tego typu mają wielkoformatową powierzchnię oraz są łatwe w montażu. Wełna idealnie sprawdza się jako izolator akustyczny ze względu na posiadane właściwości. Zbudowana jest ona z włókien kamiennych albo szklanych, mających zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych. Trzeba jednak podkreślić, że jest to zdolność zróżnicowana oraz uzależniona od rodzaju i gęstości wełny, a także od układu w jakim została zastosowana. W przegrodach budowlanych wełnę mineralną najczęściej łączy się z płytami gipsowo – kartonowymi albo z blachą. Sama wełna jest najbardziej dźwiękoizolacyjną przegrodą akustyczną. Coraz częściej stosowane są również płyty z wełny drzewnej. Nie tylko izolują akustycznie, ale są również dobrym izolatorem cieplnym. Można je stosować na stropach i ścianach, jak i zamontować na zewnętrznych ścianach budynków z konstrukcji szkieletowej. Płyty z wełny drzewnej można dobrać w wielu barwach, jak i tynkować tynkami mineralnymi.

Do izolacji akustycznych używa się również płyt styropianowych, jednak trzeba wiedzieć, że nie są one skutecznym izolatorem. Styropian musi zostać poddany odpowiedniej obróbce mechanicznej, ponieważ wtedy stanowi doskonały materiał do tłumienia dźwięków. Obróbka styropianu opiera się na cyklicznym i naprzemiennym obciążaniu i odciążaniu materiału na specjalnych prasach mechanicznych. Wówczas podwyższa się odporność styropianu na ściskanie oraz obniża się jego sztywność dynamiczna. Do izolacji akustycznej najbardziej nadają się płyty z akustycznego styropianu podłogowego. Można je wykorzystywać przy wykonywaniu tak zwanych podłóg pływających. Cechują się różnym stopniem tłumienia dźwięków, dlatego można je stosować zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W tym drugim przypadku będą izolatorem akustycznym pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Styropian posiada również właściwości termoizolacyjne orazjest odporny na wilgoć. To materiał lekki, łatwy w obróbce oraz w montażu.

Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych
Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych
Fot. shutterstock

Zastosowanie płyt gipsowo kartonowych

Płyty gipsowo – kartonowe same w sobie nie są wystarczającym izolatorem akustycznym, jednak ścianki i przedścianki wykonane z tego materiału oraz uzupełnione wełną mineralną wykazują bardzo dobrą barierę dźwiękochłonną. Należy jedynie zwrócić uwagę na grubość i masę okładziny ściennej. Lepszą ochronę przed hałasem uzyskuje się płytując ścianę podwójnie. Specjalne taśmy izolacyjne można założyć na suficie, podłodze oraz na ścianach bocznych. Taśmę przykleja się pod profile, na jakich montowane będą płyty gipsowo – kartonowe. Warto decydować się na ten rodzaj płyt z przyklejoną fabrycznie blachą ołowianą. Jednym z rodzajów płyt gipsowo – kartonowych są perforowane płyty dźwiękochłonne. Najczęściej stosuje się je na sufitach, aby wyeliminować we wnętrzach pogłos. Redukuje to niepożądane echo o około 30%. Płyty tego typu doskonale ochraniają przed hałasem z zewnątrz, poprawiając ogólną akustykę pomieszczeń.

Wygłuszanie ścian ma znaczenie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w budynkach wielorodzinnych. Jeśli na przykład ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy to wie, jak ważne jest wyciszenie hałasu z zewnątrz. Podobnie, jeśli ktoś ma hałaśliwych sąsiadów. Materiały akustyczne należy zawsze dobierać do indywidualnych potrzeb oraz do parametrów konkretnego budynku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Metody stosowane w wykonywaniu izolacji akustycznych