Dom pod miastem z przytulnymi wnętrzami w szarościach

Tekst: Monika Utnik-Strugała, stylizacja: Joanna Płachecka

Miało być po szwedzku - z jasnym drewnem i bielą. A wyszło, jak to zwykle bywa, inaczej. Joanna i Wojtek nie chcieli mieć domu podobnego do tysiąca innych.

1 z 25Działka przy domu ma około 600 metrów kwadratowych. Drzewa, wzorem holenderskich ogrodników, Joanna kształtuje przy pomocy specjalnych 'rusztowań'.
Fot. Michał Mutor
2 z 25Cztery kolory: granat, szarość, brąz i czerń dominują w całym wnętrzu. Stół i kanapa są z IKEA, talerze - z Malabelle, lampa to Nowodvorski Lighting, włóczkowe pufy - decovena.pl. Świeczniki-kinkiety nad grzejnikiem przyjechały ze sklepu Joanny (artisanhome.pl).
Fot. Michał Mutor
3 z 25Wyczekany mebel - Joanna długo chodziła wokół niebanalnego regału (almidecor.com), który się 'wali'. Zastanawiała się, dlaczego nikt nie chce go kupić. Ale dzięki temu zdążyła uzbierać na niego fundusze.
Fot. Michał Mutor
4 z 25Kuchenne meble są z IKEA. Na ścianę nad blatem Joanna wybrała tę samą mozaikę co do łazienki, ale w kolorze beżowym (Opoczno). Firanki uszyła z tkaniny w paski. Konsekwencja ponad wszystko: do odcienia drewna na podłodze nawiązuje barwa kuchennego blatu i pomocnika.
Fot. Michał Mutor
5 z 25Płytkie szafki kuchenne pełniące funkcję barku symbolicznie odgradzają kuchnię od salonu. Na podłodze położono bielone dębowe deski. Na pierwszym planie wisi lampa z tej samej serii co ta nad stołem. Autorką obrazu jest Margo Hupert.
Fot. Michał Mutor
6 z 25Granat to ulubiony kolor właścicielki. Fotel uszak odziedziczony po dziadkach obiła tkaniną dobraną pod kolor kanapy. Kolor ten z dominującymi w domu grafitami i szarościami tworzy eleganckie trio ocieplone brązem. Obudowa kominka została zrobiona według pomysłu właścicielki z cegły klinkierowej.
Fot. Michał Mutor
7 z 25Rama łóżka dla gości (IKEA) powiela wzór płytowego grzejnika. Z IKEA są też fotel z podnóżkiem i taboret. Kinkiet na wysięgniku kupiono w Zorki Factory, dywan - w Malabelle.
Fot. Michał Mutor
8 z 25Biurko (z IKEA) w sypialni przypomina stół kreślarski. Obok stoi lampa z dawanda.pl. Lustro jest ze sklepu właścicielki, lampion z agnethahome.pl.
Fot. Michał Mutor
9 z 25Funkcję szafek kuchennych pełnią wysokie regały z almidecor.com. - Materac leży bezpośrednio na podłodze. Przynajmniej do czasu, gdy będziemy w stanie się z niego podnieść - śmieje się Joanna. Szara pościel jest ze sklepu Nap, narzuta o grubym splocie z w4design.masternet.pl.
Fot. Michał Mutor
10 z 25Pokój Mikołajka też jest utrzymany w granatach i szarościach. Łóżko-domek przyjechało z Adeko Stolarni.
Fot. Michał Mutor
11 z 25Wanna z Leroy Merlin pomieści całą rodzinę (dzieci uwielbiają kąpać się z rodzicami). Lampy kupiono w sklepie Zorki Factory.
Fot. Michał Mutor
12 z 25Łazienka powstała w miejscu, które deweloper przeznaczył na pokój dla dziecka. Płytki są z Opoczna.
Fot. Michał Mutor
13 z 25Do łazienki na poddaszu konsekwentnie wybrano płytki z Opoczna. Ceramika jest z firmy Cersanit. Spokojną szarość ożywia soczysta zieleń (metalowy kaktus i kosze na wannie są ze sklepu właścicielki).
Fot. Michał Mutor
14 z 25Głównym bohaterem pokoju Zuzi, najstarszej córki, jest luneta - prezent od dziadka. Podłogę zdobi dywan ze sklepu w4design.masternet.pl. zdaniem Joanny ta lampa łazienkowa doskonale sprawdza się w pokoju. ruchome Klosze można ustawiać pod dowolnym kątem.
Fot. Michał Mutor
15 z 25Taras ma 40 metrów kwadratowych i jest pomysłem pani domu. Zrobił go zaprzyjaźniony stolarz, który pomagał również urządzić sklep Joanny. Meble własnego projektu gospodyni zamierza pomalować na biało.
Fot. Michał Mutor
16 z 25Plan parteru
Rys. Delfina Grzelak
17 z 25Plan poddasza
Rys. Delfina Grzelak
18 z 25W stylu tego wnętrza: Lampka biurkowa, metal i dzianina, 169 zł, Meble Vox
Fot. producent
19 z 25W stylu tego wnętrza: Koc, akryl, 150 x 200 cm, 169 zł, Meble Vox
Fot. producent
20 z 25W stylu tego wnętrza: Chodnik, wełna, 100 x 400 cm, na zamówienie esencjadesign.pl
Fot. producent
21 z 25W stylu tego wnętrza: Stołek, drewno i poliester, 279 zł, bonami.pl
Fot. producent
22 z 25W stylu tego wnętrza: Poduszka, bawełna, 44 x 34 cm, 129 zł, maybug.pl
Fot. producent
23 z 25W stylu tego wnętrza: Dzbanek do herbaty, dzianina, porcelana i metal, 396 zł, Fabryka Form
Fot. producent
24 z 25W stylu tego wnętrza: Poduszka, bawełna, 60 x 40 cm, 400 zł, Swarzędz Home
Fot. producent
25 z 25W stylu tego wnętrza: lampa na trójnogu TRIPOD SEVILLE, wys. 150 cm, 999 zł, lampy-sklep.pl
Fot. Michał Mutor

Skąd mi się wzięła ta biel? Może stąd, że często podróżowaliśmy do skandynawii i że do swojego sklepu sprowadzałam duńskie i szwedzkie wzornictwo – zastanawia się Joanna. – Kupując dom, od początku myśleliśmy o zaaranżowaniu go w bieli, z małą domieszką szarego. Dokładnie wiedzieliśmy, czego chcemy. Jechaliśmy na zakupy pewni, że pójdą jak z płatka. Tymczasem okazało się, że tak urządzają się wszyscy. Spojrzeliśmy na siebie znacząco z mężem. „To może jednak granat?” – zapytałam.
Joanna śmieje się, że jest przekorna z natury i nie lubi być jak inni. Do domu wróciła więc z ciemną kanapą i szarą kuchnią. Gdy po dwóch miesiącach od malowania białe ściany pokryły się plamami (trójka dzieci zrobiła swoje), zdecydowali się też na szare tło.

Zresztą nie tylko wystrój domu odbiega przekornie od tego, co najmodniejsze. Jego układ też nie pokrywa się z planem obmyślonym przez dewelopera. Na nieużytkowym poddaszu Joannie i Wojtkowi udało się urządzić trzy pokoje dla dzieci. W oryginalnym projekcie schody na górę znajdowały się przy wejściu, oni przenieśli je tam, gdzie miały być drzwi prowadzące z garażu do części mieszkalnej. We wnętrzach postawili na solidną drewnianą stolarkę i konsekwentnie trzymali się niechcący wyznaczonej bazy kolorystycznej: granatu, szarości, ciepłego miodowego brązu i czerni.
Dobierając dodatki, Joanna inspirowała się tym, co sprzedaje w sklepie (artisanhome.pl) oraz tym, co uda jej się podpatrzyć podczas licznych podróży do Holandii. – Holendrzy uwielbiają ustawiać na parapetach zmyślne dekoracje – opowiada. – Gdy któregoś razu jeździliśmy ulicami Amsterdamu, mało mi głowa nie odpadła, bo co dom, to inny pomysł na bukiet czy świece! Kwiaty, lampiony, latarenki, suszone kompozycje w wysokich szklanych wazonach to ozdoby rodem z holenderskich domów.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Dom pod miastem z przytulnymi wnętrzami w szarościach