Zrób to sam: montaż taśmy ledowej czyli światło z metra

Drobne i oszczędne lampki LED stają się coraz popularniejsze. Dają dość mocne światło o barwie zbliżonej do naturalnej, znajdują więc w domach wiele zastosowań. Ich zaletą jest niska cena, łatwy montaż i bardzo bezpieczne użytkowanie.

Sposób na oświetlenie blatu roboczego w kuchni

Samoprzylepne taśmy ledowe na elastycznym podkładzie kupuje się na metry; można je ciąć w oznaczonych miejscach. Są zasilane prądem o niskim napięciu, wymagają więc transformatora. Sklepy oferują gotowe do montażu zestawy, będzie jednak taniej, gdy kupimy odpowiedni odcinek taśmy ledowej (od ok. 10 zł/m) i dobierzemy transformator ? jego moc nie może być mniejsza niż łączna moc lampek na taśmie (każda pobiera ok. 0,2 W). Jeśli transformator podłączymy bezpośrednio kablem z wtyczką, warto skorzystać z tanich, sterowanych pilotem gniazd pośrednich (umieszcza się je między wtyczką a gniazdkiem elektrycznym). W miejscach narażonych na wilgoć wszystkie elementy muszą spełniać normy IP44 lub IP68.

Krok 1

Do końca taśmy ledowej w oznaczonych miejscach przylutowujemy końcówki przewodu, którym połączymy ją z transformatorem (wcześniej usuwamy izolację).

Krok 2

Jeden bok lekkiego aluminiowego kątownika, który będzie pełnił funkcję osłony (żeby światło nie raziło w oczy), oklejamy taśmą dwustronnie klejącą.

Krok 3

Przyklejamy kątownik do spodu szafki. Transformator umieszczamy w szafce i w niewidocznym miejscu wiercimy otwór, przez który przełożymy taśmę ledową.

Krok 4

Zdejmujemy osłonę z taśmy ledowej i przyklejamy ją, dokładnie dociskając palcem. Nadmiar taśmy chowamy w szafce.

Krok 5

Z transformatora odkręcamy osłony. Po stronie niższego napięcia (jest oznaczone na obudowie) mocujemy przewody od taśmy ledowej (uwaga na bieguny!).

Krok 6

W zaciskach transformatora po stronie wysokiego napięcia osadzamy przewód zasilający ? na przykład zwykły kabel zakończony wtyczką.

Więcej o:
Komentarze (5)
Zrób to sam: montaż taśmy ledowej czyli światło z metra
Zaloguj się
 • neoxic7

  Oceniono 9 razy 7

  Wszystko fajnie pięknie, tylko po co ładowac nadmiar taśmy do szafki, skoro da się ja obcinac co 5cm, wystarczy dopasawac do szerokości szafki dolutowac kawałek kabelka miedzy taśma led a trafo. pozdrawiam

 • wojtektyrolski

  Oceniono 9 razy 3

  Montaż oświetlenia LED jest rzeczywiście dość prosty, gdy mamy już przygotowany zestaw i miejsce do jego montaż (sufit podwieszany itd). Ja osobiście sam montowałem oświetlenie w szafie. Jednak jeśli chodzi o montaż w całym domu wolałem skorzystać ze specjalistów pomocy ( ledmaker.pl/montaz-led ). Pozdrawiam, Wojtek Tyrolski

 • positive123

  0

  Niby proste, a jednak sporo osób ma problemy z montowaniem taśm LED.
  Instrukcja i specyfikacja montowania taśmy LED: www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/tasma-led-rodzaje-zasilanie-i-montaz/

 • konradpl782

  Oceniono 3 razy -1

  Teraz to wszystko w ledach, a kiedyś przy jednej żarówce się siedziało! softled.pl/pl/c/Zarowki-LED/21

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX