10 sposobów na odświeżenie mebli. Będą jak nowe za grosze!

Chcesz coś zmienić we wnętrzu, ale bez wielkich inwestycji? Odmień swoje meble! Prezentujemy 10 prostych i tanich sposób. Wszystkie bez problemu wykonasz sam, a efekt cię zaskoczy.
Stołki z kolorowymi nogami. Stołki z kolorowymi nogami. fot. tesa / Hübsch

Malowane nogi

Nogi stołków, taboretów i stolików pomalowane w kontrastowym kolorze do pozostałych części mebla, to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Dwukolorowy stołek wygląda oryginalnie i nowocześnie, nawet przy bardzo tradycyjnej formie, szczególnie gdy jest utrzymany w pastelowych barwach.

Materiały:
- taboret drewniany,
- farba biała i w kolorach pastelowych,
- pędzelek,
- taśma maskująca.

Wykonanie:
Wybierz stołek do malowania i go oczyść. Nałóż podkład z białej farby. Po wyschnięciu oklej nogi taśmą maskującą na odpowiedniej wysokości. Powyżej oklejonego miejsca pomaluj stołek na wybrany kolor. Pozostaw do wyschnięcia i usuń taśmę.

Malowanie nóg stołka.fot. tesa

Szafka ze szklanymi drzwiczkami Szafka ze szklanymi drzwiczkami fot. tesa

Nowoczesne przeszklenia

Czy można coś zmienić w przeszklonych meblach? Tak, jest pewien tani i prosty sposób. Jeśli całkowita przezroczystość szyb przestała ci się podobać, udekoruj je ciekawie prezentującymi się paskami.

Materiały:
- farba z efektem mrożonego szkła,
- gąbka o drobnych porach,
- taśma malarska.

Wykonanie:
Ponaklejaj paski taśmy malarskiej, najlepiej o różnej szerokości równolegle na szybie. Na niepokryte taśmą miejsca równo nanieść gąbką farbę z efektem mrożonego szkła. Po około 30 minutach usuń taśmę.

Szafkafot. tesa

Renowacja szafki Renowacja szafki fot. Bruno Fidrych

Szafka w stylu glamour

Stara, prosta szafka, pozbawiona już urody, po pewnych zmianach może ponownie stać się ozdobą wnętrza. Jej ascetyczne formy, aż proszą się, żeby coś na nich umieścić. Proponujemy gipsową sztukaterię.

Materiały:
- papier ścierny,
- ozdobne listewki w dwóch szerokościach,
- klej do drewna,
- gipsowy dekor,
- pędzel,
- farba.

Wykonanie:
Powierzchnię szafki dokładnie czyścimy papierem ściernym, usuwając stary lakier i brud. Listewki, które ozdobią mebel, przycinamy na odpowiednią długość: szeroką listwę (poziome wykończenie szuflady) pod kątem 45 stopni, węższe listwy (elementy pionowe) - 90 stopni. Listewki przy pomocy kleju mocujemy w określonych miejscach szafki. Wyznaczamy miejsce na gipsowy dekor. Nanosimy klej na spód ozdoby i delikatnie dociskamy ją do drzwiczek. Po wyschnięciu malujemy całość na wybrany kolor.

Zobacz pełen tutorial tutaj >>

Metamorfoza szafkiFot. Bruno Fidrych

 

Fotel po zmianie tapicerki Fotel po zmianie tapicerki fot. dans-le-townhouse.blogspot.ca

Zmiana tapicerki

Najlepszym sposobem na odmienienie mebli tapicerowanych jest zmiana obicia. Nowa tapicerka sprawi, że fotel czy krzesło będą wyglądały jak nowe. Zmiana tapicerki jest jednak już nieco trudniejszym zadaniem, ale wciąż możliwym do samodzielnego wykonania.

Materiały:
- tkanina obiciowa,
- taśma bawełniana,
- kombinerki,
- zszywacz tapicerski i zszywki,
- nożyk, śrubokręt i nożyczki.

Wykonanie:
Usuń starą tapicerkę. Przytnij tkaninę tak, aby dopasować ją do poszczególnych części fotela. Pozostaw sporą zakładkę materiału. Brzegi tkaniny podwijamy pod spód i mocujemy na obwodzie zszywkami. Odcinamy zbędne fragmenty tkaniny. Aby się nie strzępiła, na jej brzegach przytwierdzamy bawełnianą taśmę.

Fotel przed zmianą tapicerkifot. dans-le-townhouse.blogspot.ca

Regał Regał fot. tesa

Regał pełen kolorów

Jeśli marzy się nam nowy regał, ale nie mamy na niego środków, można nadać nowe oblicze temu staremu. Sposób, który daje świetny efekt, to wyklejenie tylnych ścianek. Mebel ożyje kolorami, będzie wyglądał świeżo i oryginalnie.

Materiały:
- ozdobne, grube papiery,
- ołówek,
- taśma dwustronna.

Wykonanie:
Dokładnie wymierz tylną ściankę każdej półki regału (wymiary niektórych mogą się między sobą nieznacznie różnić). Wytnij prostokąt o dokładnie takich samych wymiarach. Z tyłu, jak najbliżej brzegów naklej taśmę dwustronną. Dodatkowo możesz ją nakleić także w środku. Oczyść ścianki półki. Usuń zabezpieczenie taśmy i ostrożnie zaklej ściankę.

Materiałyfot. tesa

Oklejanie mebli Oklejanie mebli Fot. dekornik.pl

Okejanie mebli

Jeśli chcemy ukryć zniszczenia mebli, np. komody albo szafy, bądź zwyczajnie chcemy im nadać nowe oblicze, można łatwo to osiągnąć oklejając meble. Wybór kolorowych oklein jest bardzo duży, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Materiały:
- okleina meblowa,
- płyn do mycia,
- gąbka,
- sucha ściereczka.

Wykonanie:
Komodę dokładnie myjemy wodą z detergentem. Z szuflad wykręcamy gałki. Odmierzamy i docinamy okleinę do wymiarów wybranego fragmentu, dodając kilkumilimetrowy zapas z każdej strony naklejki. Zdejmujemy z naklejki fragment papieru zabezpieczającego klej i przykładamy ją do szuflady. Dociskamy bawełnianą ściereczką, usuwając pęcherzyki powietrza. Powtarzamy tę czynność, stopniowo usuwając cały papier. Odklejamy odcięte resztki i montujemy gałki.

Zobacz pełen tutorial tutaj >>

Oklejanie mebliFot. dekornik.pl

renowacja krzesła renowacja krzesła Fot. Agnieszka Zelazko

Krzesło w paski

Proste drewniane krzesła mogą zyskać nowe oblicze, jeśli pomalujemy je w kolorowe pasy. Siedzisko w niczym nie będzie już przypominać startego.

Materiały:
- masa szpachlowa,
- farby akrylowe do drewna,
- taśma malarska,
- szlifierka,
- wałek malarski,
- pędzle.

Wykonanie:
Drewno oczyść ze starego lakieru. Wgniecenia lub ubytki pokryj masa szpachlową. Pomaluj krzesło na neutralny kolor np. biały lub szary. Połóż dwie warstwy. Na siedzisko i część oparcia naklejamy wąską taśmę malarską, przyciskając mocno jej brzegi. Odstępy między paskami powinny być tej samej szerokości co taśma. Niezaklejone miejsca pokrywamy farbą. Czekamy, aż farba wyschnie. Zdejmujemy taśmę i naklejamy nową na już pomalowane paski. Odkryte miejsca malujemy na wybrane kolory; gdy farba wyschnie, zdejmujemy taśmę.

Zobacz pełen tutorial tutaj >>materiały do renowacji krzesłaFot. Agnieszka Zelazko

stolik stolik dans-le-townhouse.blogspot.com

Stolik w modny wzór

Podobnie jak krzesło, można pomalować stolik. Jednak tutaj zamiast kolorowych pasków proponujemy modny zygzak.

Materiały:
- farby akrylowe do drewna,
- taśma malarska,
- wałek malarski,
- pędzle.

Wykonanie:
Stolik oczyszczamy. Na blacie taśmą wyklejamy wzór zygzaka. Pamiętaj o zachowaniu równych odstępów. Niezaklejone miejsca oraz podstawę stołu pomaluj na biało. Pozostaw do wyschnięcia i usuń taśmę. 

Stolikdans-le-townhouse.blogspot.com

Straa rama od lustra zamieniona w modną tablicę Straa rama od lustra zamieniona w modną tablicę dans-le-townhouse.blogspot.com

Stara rama od lustra

Starą ramę do lustra można wykorzystać na wiele sposobów. Można na przykład przemienić ją w elegancką tablicę korkową.

Materiały:
- papier ścierny,
- tablica korkowa,
- czarna farba,
- gwoździe i młotek,
- wałek, pędzel. 

Wykonanie:
Dokładnie oczyść ramę. Odrysuj kształt ramy na korku i wytnij o 2 milimetry mniejszy kształt. Ramę z tablicą możesz skleić bądź połączyć za pomocą małych gwoździ. Następnie dokładnie polujemy całość na ten sam kolor, najlepiej czarny.

Stara rama od lustradans-le-townhouse.blogspot.com

DEKORACJE. Kupione za grosik imitacje rubinów, szafirów czy pereł zamienią zwykłe tekturowe pudełko w szkatułkę godną królewskich skarbów, a noszącą ślady zużycia półkę w elegancki stylizowany mebelek. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka prostych pomysłów. <BR />
Jak kosztowne intarsje - nitkę z nawleczonymi koralikami naklejamy wzdłuż falistej linii (łodyżki) narysowanej na półce. Kwiatki i listki robimy z większych korali o płaskim spodzie. DEKORACJE. Kupione za grosik imitacje rubinów, szafirów czy pereł zamienią zwykłe tekturowe pudełko w szkatułkę godną królewskich skarbów, a noszącą ślady zużycia półkę w elegancki stylizowany mebelek. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka prostych pomysłów.
Jak kosztowne intarsje - nitkę z nawleczonymi koralikami naklejamy wzdłuż falistej linii (łodyżki) narysowanej na półce. Kwiatki i listki robimy z większych korali o płaskim spodzie. fot: Radosław Wojnar

Półka z klejnotami

Kupione za grosik imitacje rubinów, szafirów czy pereł zamienią zwykłą drewnianą półkę w elegancki stylizowany mebelek.

Materiały:
- wybrane koraliki i ozdoby,
- nitka,
- klej do drewna lub typu kropelka,
- ołówek, nożyczki.

Wykonanie:
Nitkę z nawleczonymi koralikami naklejamy wzdłuż falistej linii (łodyżki) narysowanej na półce. Kwiatki i listki robimy z większych korali o płaskim spodzie. Koraliki mocujemy przy pomocy kleju. Po wyschnięciu przecinamy i usuwamy nitkę.

półka, inkrustacjafot: Radosław Wojnar

Więcej o:
Komentarze (3)
10 sposobów na odświeżenie mebli. Będą jak nowe za grosze!
Zaloguj się
 • mirabelka34

  Oceniono 1 raz 1

  jesli chodzi o impregnacje drewna wewnatrz domu to zdecydowanie moge polecic lakier akrylowy marki vidaron

 • Hanna Sakowska

  0

  Szkoda, że nie napisaliście w artykule jakich farb używać do malowania mebli. Bo to jedna z ważniejszych informacji. Ja ze swoich doświadczeń mogę polecić farby kredowe. Z reguły używam farby kredowe firmy Vernici ale mogę także polecić te z firmy Ambiente. Pierwsze wypróbowane mam także na materiałach innych niż drewno i również dobrze się sprawdziły. Jeśli ktoś lubi zmieniać swoje domowe otoczenie bez dużych kosztów, to przemalowanie i zabawa kolorami da mu dużo radości.

 • mamjh2

  0

  Poza odświeżaniem starych mebli polecam zaopatrzyć się w jakiś obraz na ścianę. Ja swój kupiłem na
  Fotoobrazyinfo.pl i nie żałuję. Ich obrazy mają świetną jakość i są odporne na zabrudzenia czy porysowania. Jakościowo wyglądają przepięknie. Na prawdę polecam! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX