Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Materiał prasowy

Na całym świecie istnieją niezwykłe zwyczaje związane z Walentynkami. Jakie z nich są Ci znane?

Walentynkowe tradycje
Walentynkowe tradycje
Fot. Preply

Na świecie istnieją różnorodne tradycje związane z Walentynkami, takie jak zbiorowe śluby dla setek par, obdarowywanie świnkami zamiast amorków, czy nawet obecność walentynkowego świętego Mikołaja. Zdaniem ekspertów z platformy edukacyjnej Preply, te nietypowe zwyczaje zaskakują nawet najbliższych nam sąsiadów!

W tradycji walentynkowej w Polsce

Według sondażu Providenta z ubiegłego roku, 43% Polaków obchodzi Dzień Zakochanych 14 lutego. W Polsce zwyczaje walentynkowe nie są szczególnie wyrafinowane. Dla większości z nas Walentynki to okazja do romantycznej kolacji i obdarowywania bliskich słodyczami lub kwiatami. Jednakże w innych krajach zwyczaje te są zupełnie inne, nie tylko pod względem tradycji, ale również daty obchodów.

Nietypowe zwyczaje walentynkowe na świecie

Według zestawienia przygotowanego przez Preply, pierwsze miejsce pod względem nietypowych zwyczajów walentynkowych na świecie zajmuje Anglia, a konkretnie hrabstwo Norfolk. Tam w połowie lutego przechadza się tajemniczy Jack Valentine, równoznaczny ze świętym Mikołajem. Tradycja ta, choć wiekowa, nadal jest praktykowana. Co roku mieszkańcy Norfolk mogą znaleźć przed swoimi drzwiami prezenty dla całej rodziny od tajemniczego „nieznajomego”.

Zapomniane tradycje

Niektóre dawne zwyczaje walentynkowe zapadły w zapomnienie. Tak było na przykład z une loterie d’amour - popularną imprezą organizowaną przez niezamężnych Francuzów i Francuzki (bawiono się w sąsiednich domach). Zabawa polegała na wykrzykiwaniu anonimowo imion osób, które się podobały. Odrzucone kobiety paliły w ognisku zdjęcia swoich nieodwzajemnionych miłości. Zwyczaj ten tak często wymykał się spod kontroli, że rząd francuski zdecydował się go zakazać.

W przeszłości w Polsce nie obchodzono Walentynek, ale Słowianie celebrowali własne święto zakochanych w nocy z 21 na 22 czerwca. W tę noc wybierano „narzeczonych” i organizowano dla nich ceremonie zaślubin. Elementami zabawy były wymiana wianków, poszukiwanie kwiatu paproci i kąpiele w porannej rosy. Dziś to święto zostało prawie całkowicie zapomniane.

Komercyjne zwyczaje

Nie tylko we Francji czy Polsce dawne tradycje zostały wyparte przez bardziej komercyjne zwyczaje. Trudno sobie dziś wyobrazić, że młode Rumunki roztapiały śnieg, tworząc z niego magiczne eliksiry - popularny rytuał związanym z tamtejszym świętem zakochanych, zwany Dragobete. Słowenki z kolei przestały wpatrywać się w niebo, szukając przyszłego ukochanego, gdyż dawniej wierzono, że mąż będzie taki, jak pierwszy ptak ujrzany w dniu zakochanych.

Zwyczaje związane z prezentami

W Niemczech popularnym prezentem walentynkowym nadal jest... świnia. W kulturze niemieckiej świnia symbolizuje dobrobyt i pożądanie. Zamiast tradycyjnego amorka ze strzałą, w sklepach dominuje motyw świnki. Natomiast w Walii z miłością kojarzą się drewniane rzeźbione łyżki, zwane Lovespoons.

W Japonii najczęstszym prezentem walentynkowym jest czekolada. Jednakże istnieją różne rodzaje czekoladowych prezentów, zależnie od stopnia bliskości osoby obdarowującej. Ponadto 14 lutego prezenty kupują wyłącznie kobiety, a mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później podczas Białego Dnia.

Walentynkowe tradycje
Walentynkowe tradycje
Fot. Preply

Wiele krajów wybiera Walentynki jako dzień na oświadczyny lub ceremonie ślubne. Na Filipinach pary idą o krok dalej, uczestnicząc w masowych weselach, gdzie ślubują sobie miłość i wierność wśród setek innych par.

Nie tylko 14 lutego

Luty nie jest uznawany za miesiąc zakochanych we wszystkich krajach. W Estonii, Finlandii i niektórych państwach Ameryki Łacińskiej 14 lutego obchodzi się Dzień Przyjaciela. W Salwadorze popularnym zwyczajem tego dnia jest losowanie imion przyjaciół i wręczanie im prezentów, podobnie jak w amerykańskim zwyczaju Secret Santa.

W innych krajach miłość świętuje się w innych terminach:

  • w Walii 25 stycznia,
  • w Rumunii 24 lutego,
  • w Słowenii 12 marca,
  • a w Hiszpanii 9 października.
    Więcej o:

Skomentuj:

Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie