Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Masz w domu robaki? To prawdziwa zmora. Mole, roztocza, pluskwy, karaluchy… Te niewielkie stworzenia mogą stać się dużym problemem, powodując nie tylko dyskomfort, ale również szkody materialne i zdrowotne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo mogą one zasiedlić nasze mieszkania, kryjąc się w zakamarkach, gdzie ich obecność jest trudna do zauważenia. Jak rozpoznać najczęściej spotykane insekty w naszym domu i jak sobie z nimi radzić?
Rybik cukrowy zwalczanie - popularne robaki w domu
Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 8-20 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki. Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami jedzenia, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką.
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Rybiki cukrowe to popularne robaki w domu, które prowadzą nocny tryb życia, lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego najczęściej znajdziemy je w łazience.
Uważany jest niekiedy za szkodnika, jednak nie ma większego znaczenia ani gospodarczego, ani dla zdrowia człowieka. Skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.
Pluskwa domowa zwalczanie
Pluskwa domowa jest małym owadem aktywnym w nocy i żywiącym się ludzką krwią. Ich obecność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i uszkodzeń mienia, dlatego ważne jest, aby szybko je zidentyfikować i podjąć odpowiednie działania. Te uciążliwe insekty domowe są dobrze przystosowane do życia w otoczeniu człowieka, dlatego szybko mogą stać się prawdziwą plagą. Pluskwa to czerwonobrunatny lub purpurowy, owalny owad, o silnie spłaszczonym odwłoku zwężającym się ku przodowi, z dobrze widocznymi czułkami i mikroskopijnymi włoskami na głowie. Dorosłe osobniki mają ok. 4 - 6 mm długości, młode są przezroczyste i blado białe. Jaja pluskwy domowej są mlecznobiałe o długości ok. 1 mm.
Pluskwy domowe wymagają użycia całej gamy dostępnych środków takich jak: płyny, spraye, proszki, elektryczne odstraszacze, pułapki. Ich obecność może prowadzić do reakcji alergicznych i uszkodzeń mienia. Gdy domowe sposoby zawiodą, warto skontaktować się z firmą specjalistyczną. Robaki w domu to prawdziwa zmora, a pluskwy domowe są jednym z najgorszych przykładów.
Mól ubraniowy i odieżowy
Ma barwę żółtą, połyskliwą, rozpiętość skrzydeł - do 11 mm. Samice tego mola bardzo rzadko używają skrzydeł, latają tylko samce. Samica składa jaja głównie na tkaninach wełnianych, co powoduje, że mole ubraniowe są szczególnie groźne dla odzieży z naturalnych materiałów takich jak wełna, bawełna, jedwab i futro. Rozwój trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od warunków klimatycznych. W sprzyjających warunkach, w ciągu roku mogą rozwinąć się aż 4 pokolenia moli.
Moli spożywczych i moli ubraniowych można pozbyć się przy użyciu naftaliny czy wielu innych specyfików dostępnych w sklepach. Domowe sposoby to wyłożenie półek szafy gazetami (mole nie znoszą zapachu farby drukarskiej), włożenie kawałków mydła miedzy ubrania, a także powieszenie woreczków z lawendą, zielem angielskim i skórką cytryny.
Insekty domowe, takie jak mole spożywcze i ubraniowe, mogą być trudne do zwalczenia, ale odpowiednie środki i techniki mogą skutecznie zmniejszyć ich populację. Ważne jest, aby zwracać uwagę na dorosłe osobniki i zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się w domu.
Karaluchy i prusaki
Karaluchy (inaczej: karaczany) i prusaki są silne i szybko uodparniają się na nowe, wynajdywane przez człowieka, trucizny. Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu - tym szybszy jest ich cykl rozwojowy, który wahać się może (w zależności od warunków) od 3 tygodni do 1 roku. Karaczany są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni, co sprawia, że mogą przenosić groźne choroby. Są więc nie tylko szkodnikami gospodarczymi, ale i sanitarnymi.
Walka z karaluchami polega na poprawianiu warunków higienicznych - wyrzucaniu odpadów w szczelnych workach, zabezpieczaniu żywności oraz stosowaniu odpowiednich środków czyszczących.
Jeśli decydujemy się wydać walkę prusakom czy karaluchom, musimy pamiętać, że nie jest to akcja jednorazowa. Dezynsekcja powinna być powtarzana co 3-4 tygodnie (prusaki) i 7-8 tygodni (karaluchy). Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym tylko wspólna akcja wszystkich mieszkańców całego bloku może przynieść konkretne rezultaty.
Roztocza
Roztocza to pajęczaki, ich wielkość nie przekracza 1 mm. Obecne są w każdym domu. Zamieszkują łóżko, meble, dywany, zasłony. Żyją w domowym kurzu i żywią się martwym naskórkiem. Wysoka wilgotność powietrza w granicach 60-80% i temperatura 22-25 stopni C to idealne warunki dla ich rozwoju. Obecność roztoczy dla większości ludzi nie jest uciążliwa. Niestety białko zwarte w ich odchodach jest jednym z najczęstszych alergenów. Może wywołać katar alergiczny, drapanie w gardle, napady duszności czy zmiany skórne.
Jak pozbyć się roztoczy z domu?
Sposobów na pozbycie się roztoczy jest wiele. Można odkurzać, wycierać, prać, wietrzyć lub zamrażać. Ten ostatni idealnie sprawdza się w przypadku bielizny pościelowej, poszewek, pluszowych zabawek i innych wykonanych z materiału przedmiotów. Wystarczy zostawić je na całą noc w zamrażarce. W lodówce jest zbyt ciepło, by umieszczone w niej przedmioty oczyściły się z gnieżdżących się na nich roztoczy. Aby pozbyć się zamrożonych pajęczaków konieczne jest dokładne opłukanie i wysuszenie przedmiotu.
Pająki w domu to powszechny problem, zwłaszcza dla osób mieszkających w wilgotnych miejscach, w pobliżu lasów i parków, czy na niskich piętrach.
Pająki może odstraszyć zapach kasztanów i żołędzi. Można je ułożyć na oknie, lub umieścić w wiklinowym koszu. Prostym sposobem jest wykorzystanie soku z cytryny. Należy nim wysmarować okna i drzwi. Można dodatkowo spryskać kąty wodą z cytryną. Przed takim zabiegiem warto upewnić się, że sok z cytryny nie zostawi śladów.
Pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie. Osiąga zwykle 7-9 mm długości i jest szaro czarno ubarwiona. Nie kłuje, nie wysysa krwi, ale jest niebezpieczna, bo żeruje na padlinie, kale itp. Może przenosić wiele chorób wywoływanych przez bakterie wirusy lub pasożyty (salmoneloza, cholera, dur brzuszny). Jedna mucha może przenosić na swoim ciele ponad milion bakterii! Te owady domowe są naprawdę obrzydliwe.
Jak walczyć z muchami? Pomogą siatki - moskitiery, kurtyny powietrzne, lampy na muchy. Na uwagę zasługują również wszelkiego rodzaju lepy - pułapki lepowe, szczególnie w połączeniu z feromonami i innymi substancjami wabiącymi.
Mącznik młynarek to chrząszcz znany niemal na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, jest domowym amatorem produktów zbożowych. Rozpoznać go można po dużym, osiągającym do 2 cm pancerzu o charakterystycznym podłużnym karbowaniu. Szczególnie uciążliwe są młode larwy mącznika. Wraz z wiekiem larwy stają się brązowe, jednak początkowo mają barwę białą i są praktycznie nieodróżnialne od mąki, do której składa je samica.
Najlepszą formą walki z tym owadem jest wyrzucanie zajętych przez niego produktów żywnościowych.
Spuszczel jest kolejnym szkodnikiem żywiącym się drewnem. Chętnie zasiedla rusztowania dachów, ramy okienne czy boazerię. Larwy spuszczela osiągają długość 1 cm i wiek aż do 7 lat. Charakteryzują się grubym, białym, segmentowanym ciałem. Obecność owada można stwierdzić po typowym dźwięku chrobotania dobiegającym z drewna w ciepłe dni. Nie należy bagatelizować takich sygnałów, ponieważ spuszczel może być poważnym zagrożeniem dla konstrukcji Twojego domu.
Mrówki faraona
Podstawową sprawą jest utrzymywanie absolutnej czystości i porządku, aby zapobiec pojawieniu się pełzających robaków, takich jak mrówki faraona. Żadnych okruchów, żadnych resztek jedzenia, żadnych odpadków; żywność schowana w lodówce, a produkty - które tam się nie zmieszczą lub być tam nie powinny - przechowywane w naczyniach ustawionych w miskach z wodą. Nóżki dziecięcego łóżeczka czy kuchennego stołu należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia przemarsz szkodników. Wszystkie rury co. w miejscach styku ze stropem i podłogą oraz szpary przy futrynach okien i drzwi balkonowych starannie zalepić gipsem. Mrówki chodzą po rurach i przewodach, a nie wewnątrz nich, dlatego tak ważną sprawą jest dokładne zalepienie szpar
Kołatek domowy
Ze względu na swoje upodobania kulinarne kołatek jest często mylony z kornikiem. Martwe osobniki kołatka mogą pozostawać w jedzeniu, jajach lub wylinkach, co stanowi zagrożenie zdrowotne i wymaga kontroli szkodników. Żeruje na wszystkich rodzajach drewna i pomimo swoich małych rozmiarów (do 4 mm) jest w stanie poważnie uszkodzić meble czy konstrukcję drewnianych schodów. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu odgłosowi kołatania, który wydają samce po natrafieniu na twardy kawałek drewna. Jeżeli więc usłyszysz głośny stukot dobiegający z któregoś z mebli, bezzwłocznie się go pozbądź, aby kołatki nie zajęły pozostałych drewnianych sprzętów.
Psotnik zakamarnik
Ma zaledwie milimetr wielkości i szczególnie dobrze czuje się w towarzystwie książek, tapet i wszelkiego rodzaju papieru. Podobnie jak roztocza może być groźnym alergenem. Rozmnaża się w wilgotnym powietrzu i na pleśni. Lubi resztki jedzenia. Dlatego zawsze powinniśmy dobrze wietrzyć pomieszczenia i natychmiast wyrzucać nadgniłe produkty spożywcze. Jeśli wilgotność powietrza nie przekracza w naszym mieszkaniu 60 proc. psotnik nie ma w zasadzie żadnych szans.
To robactwo domowe przypomina wyglądem mola mieszkającego w szafach, szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych oraz szafek kuchennych. Gąsienice mklika mącznego, białe, pokryte krótkimi włoskami, żerują na produktach spożywczych – mąkach, kaszach, makaronach, owocach, orzechach, nawet czekoladzie. Larwy mklika mącznego potrafią znaleźć się w trudno dostępnych, z pozoru zamkniętych opakowaniach produktów spożywczych, np. w kartonowych pudełkach z saszetkami herbaty. Uwielbiają takie miejsca, gdzie w spokoju dojrzewają i wykluwają się z nich dojrzałe, latające okazy.
Jeśli zauważymy, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce, pozbądźmy się tego opakowania i dokładnie przejrzyjmy zawartość całej szafki. Wytępienie tych szkodników oznacza pozbycie się wszelkiej zainfekowanej żywności, nawet jeśli skończyłoby się to całkowitym opróżnieniem spiżarni.
- Więcej o: