Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów

red.

Jak oczyścić obraz i przywrócić mu dawną urodę? Niekoniecznie musisz oddawać go do wyspecjalizowanej firmy. Obraz, także olejny, można wyczyścić samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić!

Ramę i sam obraz powinno się czyścić osobno. Metodę oczyszczania płótna najlepiej przetestować na tej części, która jest schowana pod ramą
Ramę i sam obraz powinno się czyścić osobno. Metodę oczyszczania płótna najlepiej przetestować na tej części, która jest schowana pod ramą
Fot. Neeta Lind/Flickr.com - CC BY 2.0

Obrazy w naszych domach często potrzebują pomocy, zwłaszcza jeśli były niewłaściwie przechowywane – zbiera się na nich kurz, mogą też pojawić się na nich różne plamy i zabrudzenia, a pod wpływem przesuszenia i nacisku na płótno farba ulega spękaniu. Powierzchnia obrazu może być zatłuszczona, pokryta śladami po dymie i odchodami much, a także pleśnią.

Jeśli obraz jest cenny, a oprócz walorów estetycznych ma też konkretną wartość mierzoną w złotówkach, nie ryzykujmy. Oddajmy go do profesjonalnej konserwacji. Jednak jeśli jego wartość jest raczej sentymentalna i po prostu go lubimy, wyczyśćmy go samodzielnie. Użyjmy tylko odpowiednich środków i pamiętajmy, że to zadanie wymaga delikatności.

ZOBACZ, JAK CZYŚCIĆ ROLETY >>

Czym wyczyścić stary obraz?

Obraz przede wszystkim należy odkurzyć. Można to zrobić za pomocą miękkiej ściereczki, a najlepiej specjalnej miotełki do kurzu. Nie może to być materiał, który zostawia „kłaczki”, np. ręcznik papierowy. Uważajmy na miejsca, w których farba ma pęknięcia!

Jeśli chcemy solidniej odświeżyć i wyczyścić obraz olejny, użyjmy oleju lnianego, ogrzanego mleka lub ciepłej wody. Jeśli na powierzchni obrazu nie ma spękań, można też wykorzystać wywar z ziemniaków, moczonych w ciepłej wodzie przez 12 godzin. Dobrym środkiem jest podobno również jasne piwo ogrzane do temperatury pokojowej. Do czyszczenia obrazu nie można używać detergentów, choć farby olejne, zwłaszcza pokryte werniksem, są dość odporne. Jeśli nie mamy zaufania do domowych sposobów, kupmy specjalny płyn do czyszczenia obrazów olejnych w sklepie dla plastyków (można też kupić je przez internet) – nakłada się je pędzlem i pozostawia na obrazie (radzą sobie m.in. z takimi problemami jak zażółcenie obrazu).

Obrazy namalowane farbami wodnymi i akrylowymi można oczyścić białym chlebem, w miejscach najbardziej zabrudzonych używając go jak gumki, w innych tylko delikatnie przecierając powierzchnię.

ZOBACZ, JAK CZYŚCIĆ DYWAN SODĄ >>

Jak czyścić obraz?

Czyszczenie obrazu najlepiej wykonać po zdjęciu ramy – nie tylko ją w ten sposób zabezpieczymy, ale także będziemy mogli przetestować wybrany do czyszczenia środek. Czyszczenie zacznijmy w tych miejscach, które na co dzień są zasłonięte ramą – jeśli na ściereczce lub gąbce pozostają ślady farby, to metoda nie jest odpowiednia i zniszczy obraz.

Powierzchnię obrazu delikatnie przecieramy zwilżoną (ale nie mokrą) syntetyczną gąbką lub bawełnianą szmatką, ostrożnie oczyszczając kawałek po kawałku. Materiał lub gąbkę często płuczemy i odciskamy. Nie trzemy powierzchni!

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów