Ozdoby z filcu. Jak samodzielnie zrobić?
Ozdoby z filcu są nadal w modzie. Zamiast szukać w sklepach gotowych ozdób choinkowych, zróbmy je sami - będą dużo ciekawsze i niepowtarzalne. Zobacz jak wykonać ozdoby z filcu.
Ozdoby z filcu jak zrobić
Ozdoby z filcu są bardzo proste do wykonania. W sklepach pasmanteryjnych możemy bez problemu kupić mniejsze lub większe kawałki sprasowanego filcu w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Różnią się one jedynie grubością. Przy użyciu zwykłych nożyczek możemy z nich stworzyć praktycznie najbardziej fantazyjne ozdoby : choinki, koniki, lizaki, baranki, samochodziki, kurczaczki...
Ozdoby świąteczne z filcu
Moda na ozdoby świąteczne z filcu nie mija od lat. Zarówno dorośli jak i dzieciaki szaleją za lekkimi , miękkimi dekoracjami, których nadrzędną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do bombek nigdy się nie zbiją i dodatkowo można je własnoręcznie wykonać. Zarówno przed świętami Bożego Narodzenia jak i Wielkanocy możemy w sklepach kupić bardzo ciekawe dekoracje z filcu, które dodadzą uroku świątecznej aranżacji. Możemy nimi ozdobić stół, udekorować okno lub drzwi czy przystroić choinkę.
Dla tych, którzy nie mają zbyć wiele czasu na samodzielne przygotowanie filcowych dekoracji proponujemy gotowe zestawy (reniferów, bałwanków) tylko do zszycia i zawieszenia. Efekt murowany
Ozdoby choinkowe z filcu - Ciastek
Ozdoby z filcu na choinkę to hit nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ich wykonanie nie wymaga zwykle wiele pracy, a efekt jest niesamowity. Poniżej przedstawiamy prosty sposób na zrobienie zawieszki na choinkę z filcu w kształcie postaci bajkowej ze Shreka - Ciastka. Ucieszy każde dziecko
Jak robić ozdoby z filcu dla dzieci
Do wykonania filcowych ozdób choinkowych potrzebne są:
- arkusze kolorowego filcu,
- wata,
- nożyczki,
- nici,
- ozdobne guziki,
- wstążka i ewentualnie koraliki.
Fot. mat. producenta
Z brązowego filcu wycinamy dwa takiej samej wielkości piernikowe ludziki. Składamy je razem i zaczynamy zszywać nicią o tym samym kolorze co filc. Gdy dojdziemy do połowy, do środka wkładamy odrobinę waty, aby ludzik nabrał objętości. Po zakończeniu kontrastową nitką obszywamy nóżki i rączki. Wyszywamy uśmiech i przyszywamy dwa-trzy guziki na brzuszku. Na szyi zawiązujemy czerwoną kokardkę, a na koniec doklejamy dwa brązowe koraliki jako oczy. Piernikowy ludzik jest już gotowy do powieszenia na choince, może także stać się elementem stroika bożonarodzeniowego.
Fot. Etsy.com
Ozdoby choinkowe z filcu krok po kroku
Do uszycia ptaszka przygotuj:
* kolorowy filc w arkuszach,
* kolorowe nici do haftowania (mulina, kordonek),
* nożyczki,
* długie, grube i ostre igły,
* guziczki,
* wstążka,
* samoznikający pisak,
* ołówek,
* tektura (na szablony),
* wypełnienie do poduszek, np. kulki silikonowe.
Ozdoby choinkowe z filcu: Potrzebne rodzaje ściegów
Fot. Magdalena Krzyżanowska
Ścieg dziergany
Ścieg dziergany służy zarówno do ozdabiania tkanin, jak i do wykańczania ich brzegów. Wykonuje się go od strony lewej do prawej. Igłę wkłuwamy prostopadle do podstawy ściegu -z wierzchu tkaniny lub, jak tutaj, od brzegu, podkładając nitkę pod igłę . Potem zaciągamy nitkę .
Ścieg supełkowy
Jest ściegiem ozdobnym, składa się z pojedynczych supełków. Blisko nitki przeciągniętej od spodu tkaniny wkłuwamy igłę - najpierw pod spód, potem na wierzch, tak by po przeciągnięciu nitki powstała pętelka. Przez nią przekładamy igłę z nitką i zaciągamy, tworząc supełek. Na koniec, jak najbliżej niego, wkłuwamy igłę pod spód. Kawałek dalej robimy kolejny supełek.
Ozdoby choinkowe z filcu: krok 1, 2 i 3
Z tektury wycinamy szablony - tułów, ogonek, dziobek i skrzydełko (w kształcie serca). Przykładamy je do filcu, pisakiem znikającym odrysowujemy po dwie sztuki każdego elementu - na przód oraz tył ptaszka - i wycinamy.
Fot. Magdalena Krzyżanowska
Na przodzie i tyle tułowia haftujemy wzorek imitujący piórka i przyszywamy ściegiem dzierganym skrzydełka; ogonek ozdabiamy ściegiem supełkowym. Naszywamy oczy (ozdobne guziki).
Fot. Magdalena Krzyżanowska
Przykładamy do siebie dwie strony tułowia, a potem dziobek i ogonek. Zszywamy ptaszka ściegiem dzierganym, zostawiając mały otwór; wsypujemy do środka wypełnienie zszywamy do końca. Mocujemy wstążkę-zawieszkę.
- Więcej o:
- święta 2022
- święta 2023
- święta 2024