20 pomysłów na miejsce do pracy w małym mieszkaniu

Z przenośnymi komputerami potrzebujemy coraz mniej miejsca do pracy. Zamiast gabinetów, solidnych biurek oraz regałów pełnych skoroszytów i segregatorów wystarcza już tylko niewielkie lekkie biurko, a nawet sam blat. Gdzie znaleźć na nie miejsce?
1 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. PICTURE PRESS

Biurko w szafie

Biurko w szafie wnękowej lub wolno stojącej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w każdej chwili można zamknąć drzwi, ukrywając rozgardiasz panujący na blacie i półkach. Na domowe biuro warto też wykorzystać mniejszy mebel, na przykład szafkę wiszącą.

Z dawnego wyposażenia wolno stojącej szafy pozostała tylko górna półka. Zniknął drążek na wieszaki, pojawił się za to blat. Wewnętrzne powierzchnie rozwieranych drzwi, pomalowane farbą magnetyczną, to idealne tablice na notatki.

2 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. PICTURE PRESS

Biuro za przesuwanymi drzwiami

Producenci szaf wnękowych i garderób (np. Komandor, Elfa) oferują zarówno fronty, jak i różnorodne wyposażenie wnętrza schowka. Można więc nie tylko wybrać drzwi pasujące do wystroju pomieszczenia, ale także precyzyjnie określić liczbę potrzebnych półek czy wielkość blatu.

Biurko w szafiePICTURE PRESS

3 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. fot. Monika Filipiuk-Obałek

Biuro w sypialni

Sporą wnękę między dużą szafą a ścianą wypełnia mocowany do ściany blat oraz półki z płyty meblowej, przycięte na wymiar u stolarza. Do przechowywania dokumentów i przyborów służy szafka ustawiona przy ścianie. Całe wyposażenie, łącznie z obrotowym fotelem, jest białe, dzięki czemu nie dominuje w sypialni.

4 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Biurko w przedpokoju

W PRZEJŚCIU. Domowe minibiuro wkomponowano w wystrój przedpokoju, zaaranżowanego w mocnym czerwonym kolorze. Jako biurko służy kawałek płyty meblowej, na której mieści się monitor z klawiaturą i lampka. Wisząca nisko nad blatem pojemna szafka jest na tyle płytka, by nie przeszkadzała pracującej tu osobie.

Domowe minibiuro wkomponowano w wystrój przedpokoju, zaaranżowanego w mocnym czerwonym kolorze. Jako biurko służy kawałek płyty meblowej, na której mieści się monitor z klawiaturą i lampka. Wisząca nisko nad blatem pojemna szafka jest na tyle płytka, by nie przeszkadzała pracującej tu osobie.

5 Domowe biuro, biurko Domowe biuro, biurko LIVING4MEDIA

Biuro pod schodami

Przestrzeń pod schodami często pozostaje niewykorzystana, tymczasem to dobre miejsce na minibiuro - pod warunkiem, że kąt nachylenia schodów pozwala na swobodne wstawanie.

6 Biuro w domu Biuro w domu JALAG SYNDICATION

Biuro w wersji mini

Zamocowany na mocnych zawiasach front wiszącej szafki to zarazem blat do pracy. Po jej skończeniu zamykamy laptop, chowamy go w szafce, podnosimy blat - i "biuro" znów staje się zwykłym schowkiem.

7 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RAFAŁ LIPSKI

Między jadalnią a salonem

Pion wentylacyjny, niefortunnie usytuowany pośrodku otwartej przestrzeni dziennej, obudowano płytami gipsowo-kartonowymi. We wnękach z dwóch stron powstała domowa biblioteczka, w trzeciej urządzono wygodne miejsce do pracy. Aby blat się nie niszczył, wykończono go szkłem.

8 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RADOSŁAW WOJNAR

W sypialni za ścianką

Miejsce do pracy zaaranżowane w pokoju dziennym bądź w sypialni warto oddzielić, choćby symbolicznie, od reszty pomieszczenia. Najlepsza będzie ścianka z łatwej w montażu płyty gipsowo-kartonowej - sięgająca do samego sufitu albo niepełnej wysokości. W tej sypialni: biegnąca skosem ściana, wystający przewód kominowy, a z drugiej strony łóżko - do takiego miejsca trudno byłoby dopasować standardowy mebel. Stąd pomysł na zamocowany do ściany blat, wycięty na wymiar. Niska ścianka może służyć jako dodatkowa półka.

9 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RADOSŁAW WOJNAR

Biurko w pokoju dziennym

Pokój dzienny przedzielono sięgającą sufitu ścianką z płyty gipsowo-kartonowej pokrytej tapetą. Ustawiono przy niej stylowe tekowe biurko i skórzany fotel, a od strony kąta wypoczynkowego - szafkę RTV.

10 Za ścianką. Za ścianką. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Biurko wtopione w tło

Blat z płyty laminowanej imitującej heban makassar przymocowano do ścianki w nogach łóżka. Na blacie znajdują się niewielkie schowki; dwa z nich są zamykane klapkami z lusterkami od spodu - dzięki temu mebel może służyć także jako toaletka. Na jednej z szafeczek zamontowano gniazdka elektryczne, nie trzeba więc używać przedłużacza.

11 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RED COVER

Biurko w regale

Na całą ścianę albo tylko na jej fragmencie - niezależnie od rozmiaru mebla jedną z półek można zastąpić głębszym od niej blatem. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba się martwić o miejsce na przechowywanie materiałów potrzebnych podczas pracy - w zasięgu ręku mamy mnóstwo półek.

Biurko wkomponowano w duży regał, w którym oprócz otwartych półek i przegródek zaprojektowano również zamykane szafki. Nad blatem jest pusta wnęka, dzięki czemu mieści się tu monitor stacjonarnego komputera, a na ścianie pomalowanej farbą magnetyczną można wieszać karteczki z notatkami.

12 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. Elfa

Meble systemowe

Wielu producentów oferuje specjalne systemy, z których buduje się regały. Ten na zdjęciu (firmy Elfa) składa się z przykręcanych do ściany pionowych szyn i mocowanych do nich wsporników, na których opierają się półki i blat; w ofercie są też m.in. stelaże z koszykami. Zarówno blat, jak i półki można zawiesić na dowolnej wysokości.

13 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RADOSŁAW WOJNAR

Z długim blatem

W regale zrobionym z płyty gipsowo-kartonowej jako biurko służy najniższa półka, zamocowana 78 cm nad podłogą - czyli na wysokości standardowych blatów. Dokumenty i przybory chowa się w zrobionych na wymiar szafkach, przypominających dawne biblioteczne szafy z katalogami.

14 DWUPOZIOMOWY. W roli biurka - dwa blaciki umieszczone jeden pod drugim. Na wyższym, zamontowanym na wysokości parapetu, można ustawić laptop, niższy służy jako półka. DWUPOZIOMOWY. W roli biurka - dwa blaciki umieszczone jeden pod drugim. Na wyższym, zamontowanym na wysokości parapetu, można ustawić laptop, niższy służy jako półka. IKEA

Biurko przy oknie

Idealne rozwiązanie, jeśli pracujemy w dzień, bo naturalne światło jest najkorzystniejsze dla naszego wzroku. Miejscem do pracy może być ustawione tu standardowe biurko, zrobiony na wymiar blat, a nawet parapet ? dostatecznie duży i zamontowany na odpowiedniej wysokości.

W roli biurka - dwa blaciki umieszczone jeden pod drugim. Na wyższym, zamontowanym na wysokości parapetu, można ustawić laptop, niższy służy jako półka.

15 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RADOSŁAW WOJNAR

Biurko dla dwojga

Zamontowany pod parapetem dębowy blat jest na tyle długi, że mogą przy nim wygodnie siedzieć dwie osoby; dla zwiększenia stabilności został pośrodku podparty nogą. Pod blatem zmieściły się trzy płytkie szuflady.

16 Biurko z opuszczonym Biurko z opuszczonym JALAG SYNDICATION

Biurko z opuszczanym blatem

Po skończonej pracy wystarczy podnieść blat do pionowej pozycji (nie ma obawy, że niespodziewanie opadnie, bo na miejscu utrzymują go magnesy). Lampkę na którą brakuje tu miejsca, zastąpiło oświetlenie podszafkowe - listwa LED.

17 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. MONIKA LEWANDOWSKA/Phototapeta

Dyskretne biuro

To biurko dobrze wtapia się w tło, gdyż zostało zaaranżowane w niewielkiej wnęce z oknem. Żeby słońce nie świeciło nam w oczy, zamontujmy w oknie jasne rolety, które ograniczą dopływ światła.

18 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. RAFAŁ LIPSKI

Biuro z pawlaczem

Kąt do pracy z eleganckim biurkiem i skórzanym krzesłem urządzono we wnęce na granicy przedpokoju i pokoju dziennego. Na podręczne akcesoria jest przeznaczona półka nad biurkiem; przedmioty, po które sięga się rzadziej, ukryto w pojemnej szafce pod sufitem, zamykanej ażurowymi drzwiczkami.

19 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. JACEK KUCHARCZYK

Narożne biurko

Początkującemu uczniowi wystarczy do odrabiania lekcji niewielkie biurko i kilka półek. Ale urządzając pokój, warto pomyśleć przyszłościowo - wyposażyć kąt do nauki w meble, które będą służyły dłużej. Tutaj obszerne narożne biurko i wiszące półki wkomponowano w szafki zamykane pełnymi frontami, przeznaczone na ubrania.

20 Miejsce do pracy. Miejsce do pracy. fot. Radosław Wojnar

Biuro we wnęce

Niewielką wnękę można wydzielić ściankami z płyt gipsowo-kartonowych albo wykorzystać gotową, przewidzianą na przykład na szafę. Urządzony w niej kąt do pracy jest mniej wyeksponowany, mamy również możliwość ukrycia go za drzwiami. Tutaj kąt do pracy urządzono na środku mieszkania - między aneksem wypoczynkowym a jadalnią. W niewielkiej wnęce, która powstała na tyłach przedpokojowej szafy, zmieścił się jedynie blacik w kształcie litery L i wąskie wiszące półki. Po zamknięciu składanych drzwi "biuro" znika z oczu.

21 Domowe biuro Domowe biuro PROSTOCKSTUDIO

Warto wiedzieć

Laptop nie zajmuje dużo miejsca, ale całkowity komfort pracy zapewni nam blat o głębokości co najmniej 75 cm - wtedy będzie gdzie bezpiecznie ustawić lampkę, przybornik, kubek z kawą itp. Minimalna szerokość blatu to 80 cm; jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym, zadbajmy o szerszy blat - minimum 120 cm.

Komentarze (4)
20 pomysłów na miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Zaloguj się
  • Michał Stolarski

    Oceniono 6 razy 6

    Większość z tych 'rozwiązań' się nie nadaje. Przynajmniej nie te przykłady. Gdzie oprzesz ręce?! Niektóre przypadki są tak skrajne, że nawet nie pochylisz dostatecznie monitora w malutkim laptopie by móc komfortowo z niego korzystać.

  • Magda Izbicka

    Oceniono 3 razy -3

    Moje meble są z agaty, ładne, proste i eleganckie, takich właśnie szukałam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX