Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy
Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, pomimo niewątpliwych trudności… Takie nastroje zdają się przeważać wśród przedstawicieli branży budowlanej, których zapytaliśmy o kondycję tego segmentu rynku, a także o plany ich firm na przyszłość.
![Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/ph/shutterstock-2419488425.jpeg)
Optymizm ten to niewątpliwie zasługa stabilnej gospodarki, która wróciła na właściwie tory po pandemicznej zapaści i zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych, finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych. Poza tym sami przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że aby utrzymać stabilną pozycję na rynku nie mogą osiąść na laurach - muszą poszerzać swoją ofertę, sięgać po nowoczesne technologie i zielone rozwiązania i mocno zaangażować się w nowe projekty, mając oczywiście solidną bazę w postaci wysokiej jakości produktów i urządzeń, z których już są znani. Do tego, by pełni wykorzystać swój potencjał, muszą być otwarci na zmiany, szczególnie że procesy automatyzacji i cyfryzacji są coraz bardziej wszechobecne także w „budowlance”. Na szczęście firmy uważnie obserwują je obserwują zmiany i starają się na bieżąco dostosowywać swoje strategie biznesowe do dynamicznie zmieniającego się rynku i oczekiwań inwestorów, dbając przy tym o otaczające nas środowisko naturalne.
3 procent - o tyle w 2025 r. wzrośnie w Polsce wartość rynku budowlanego*
Źródło: dane z firmy badawczej PMR
Rok 2024 to okres sporych wyzwań dla budownictwa. Wielu inwestorów jest w stanie oczekiwania na poprawę sytuacji rynkowej i wstrzymuje się z decyzją o budowie lub remoncie. Nie pomaga im w tym wysoki poziom stóp procentowych, który bardzo ogranicza możliwości finansowania inwestycji.
Dla Aluprof sezon 2024 był dobry, udało nam się zrealizować plany. W przyszłym roku chcemy nadal umacniać pozycję lidera na polskim rynku i jeszcze intensywniej rozwijać naszą obecność na rynkach zagranicznych. Doskonałym przykładem globalnego zasięgu naszej oferty jest legendarny Flatiron Building w Nowym Jorku - na potrzeby renowacji jednego z największych symboli tego miasta zaprojektowaliśmy od podstaw wyjątkowe okna aluminiowo-drewniane, a 1000 takich konstrukcji stanie się ozdobą tego kultowego obiektu.
Na nadchodzący sezon przygotowaliśmy wiele nowości, które zainteresują wielu inwestorów. Wśród nich warto wymienić MB-SKYLINE TYPE S - to doskonale przyjęte na rynku panoramiczne drzwi przesuwne w nowym wariancie szczelinowym. W tej odsłonie granica między wnętrzem domu a jego otoczeniem staje się jeszcze bardziej subtelna, ponieważ dolny profil wraz z wózkami jezdnymi zostały dyskretnie wbudowane w posadzkę, pozostawiając tylko wąską, estetyczną szczelinę. Kolejną nowością będzie EARTHLINE – nowa linia dekoracyjnych paneli aluminiowych, które harmonijnie współgrają pod względem stylistycznym i technologicznym z innymi rozwiązaniami ALUPROF, tworząc spójną wizję architektoniczną. Warto też wspomnieć o naszej nowej fasadzie elementowej MB-SE65. Wyróżnia się ona uniwersalnością zastosowań, wysokimi parametrami technicznymi i łatwą prefabrykacją, oferując przy tym nowoczesne podejście do tworzenia elewacji w prestiżowych budynkach.
Branża budowlana w Polsce pod koniec 2024 roku prezentuje odmienną dynamikę w różnych segmentach rynku. Mimo osłabienia nastrojów w segmencie inwestycyjnym, spowodowanego wysokimi kosztami finansowania z ostatnich lat, dynamicznie rozwijają się: rynek apartamentowy oraz inwestycje prywatne. Dodatkowym bodźcem do rozwoju branży mają być oczekiwane środki z Krajowego Planu Odbudowy, które mogą dać branży budowlanej potrzebny impuls nie tylko w obszarze stolarki otworowej.
Nasza firma, znana z innowacyjnych rozwiązań systemowych, intensywnie rozwija ofertę na 2025 rok, koncentrując się na projektach premium. Nowe systemy aluminiowe Aluronu, takie jak AS 178HS MODERN, AS 100 Pivot czy fasada ATF 35, odpowiadają na potrzeby inwestycji rezydencyjnych i apartamentowych, oferując minimalistyczny design, efektywność montażu oraz zgodność z ideą zrównoważonego budownictwa. Systemy przesuwne AS 178HS MODERN i AS 86 SLIDE wyróżniają się łatwością prefabrykacji i adaptacją do zmiennych warunków klimatycznych, podczas gdy drewniano-aluminiowy Gemini SI 62 SLIM czy drzwi panelowe AS 75P łączą estetykę z funkcjonalnością. Dzięki tym działaniom Aluron będzie umacniać swoją pozycję na rynku, stawiając na innowacyjność i rozwój oferty dla wymagających klientów europejskich.
![Choć miniony rok nie należał do najlepszych w sektorze budowlanym, głównie z uwagi na rosnące koszty materiałów i pracy i odpływ dużej liczby pracowników ze wschodu, to widać szansę na poprawę sytuacji – kołem ratunkowy mają być środki z KPO. Choć miniony rok nie należał do najlepszych w sektorze budowlanym, głównie z uwagi na rosnące koszty materiałów i pracy i odpływ dużej liczby pracowników ze wschodu, to widać szansę na poprawę sytuacji – kołem ratunkowy mają być środki z KPO.](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/76/shutterstock-2258440271.jpeg)
Ostatnie lata nie były łatwe dla żadnej branży, a rok 2024 przyniósł w branży grzewczej zarówno wyzwania, jak i szanse. Z jednej strony obserwowaliśmy wzrost PKB i większą liczbę oddanych mieszkań, z drugiej – ograniczony dostęp do kredytów, wyższe koszty energii, rosnącą inflację i kontrowersje wokół programu „Czyste Powietrze” oraz listy ZUM, które osłabiły popyt na niektóre rozwiązania OZE.
Dodatkowo, miały miejsce liczne fake newsy, o pompach ciepła, podające „rachunki grozy” zawierające bardzo zawyżone koszty instalacji i eksploatacji, wpłynęły negatywnie na popyt segmentu pomp ciepła. Wg Stowarzyszenia PORT PC (do którego należymy), jest to świadoma kampania i element wojny hybrydowej prowadzonej przez zagraniczne służby oraz efekty działania lobby węglowego i pelletowego w Polsce. Dlatego edukacja i wsparcie stały się naszym priorytetem – oferujemy szkolenia dla instalatorów, materiały w cyklu „Mistrzowie Instalacji” na YouTube i rozwijamy Program Lojalnościowy „Klub Złotego Instalatora”.
Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej, która wpłynie na przyszłe pokolenia. Węgiel nie ma przyszłości jako paliwo przyczyniające się do smogu. W BDR Thermea wierzymy, że zmiany zaczynają się od konkretnych działań. Dlatego rozwijamy ofertę, dostosowując się do unijnej dyrektywy EPBD i regulacji krajowych.
Oprócz rozwiązań technicznych, skupiamy się na budowaniu świadomości ekologicznej wśród naszych partnerów i klientów. Uważamy, że tylko szeroko zakrojona współpraca pomiędzy producentami, instalatorami i użytkownikami może przynieść realne efekty w ograniczaniu emisji. Nasze pompy ciepła i systemy hybrydowe odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na technologie przyjazne środowisku. Jednocześnie stawiamy na rozwój produktów przyszłościowych, takich jak kotły „H2 Ready”, które są przystosowane do wykorzystania wodoru jako paliwa. Jesteśmy przekonani, że odpowiedzialne podejście do zmian technologicznych to klucz do sukcesu w transformacji energetycznej.
![Rok 2025 wyznacza nową erę dla sektora budowlanego, w której transparentność i zrównoważony rozwój stają się kluczowymi elementami strategii biznesowych. Rok 2025 wyznacza nową erę dla sektora budowlanego, w której transparentność i zrównoważony rozwój stają się kluczowymi elementami strategii biznesowych.](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/xw/shutterstock-2016199682.jpeg)
Rok 2024 to dla nas rok walki o klienta. Dlatego, aby spełnić oczekiwania rynkowe skupiliśmy się na rozszerzeniu oferty systemowych obróbek blacharskich. Wprowadziliśmy m.in. innowacyjny zestaw obejmujący wiatrownicę panelową wraz z obróbką deski i rynienką odpływową – wszystko w myśl idei „kompleksowego dachu”. Chcemy, aby nasi klienci mogli w jednym miejscu zakupić wszystko, co jest potrzebne do wykończenia pokrycia dachowego — od blachodachówki, przez rynny, po okna połaciowe i obróbki blacharskie. Wszystkie nasze wyroby są projektowane starannie i wykonywane z taką dokładnością, aby ich montaż na dachu był intuicyjny i przede wszystkim szczelny. Rozszerzenie oferty jest wspierane poprzez coraz częstsze szkolenia dla dekarzy i handlowców prowadzone w głównej siedzibie firmy w Sokołowie. Wykładowcami są zawsze mistrzowie dekarscy z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, którzy chętnie dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem. Jako producentowi pokryć dachowych zależy nam na tym, aby rozszerzać wiedzę na temat naszych wyrobów wśród dekarzy. Prawidłowy montaż jest bowiem niezwykle ważny w tworzeniu trwałego i pięknego dachu. Przyszły rok można więc podsumować jednym zdaniem: Przede wszystkim na jakość!
Rok 2024 był niełatwy i pełen wyzwań dla całej branży, również dla nas jako producenta. Wprawdzie pod koniec roku wzrosło zainteresowanie klientów ostatecznych urządzeniami grzewczymi, ale nie oznacza to, że w roku 2025 można oczekiwać stabilnego wzrostu tego rynku. W Polsce mamy duże wyzwania dotyczące m.in. rządowych dotacji dla pomp ciepła. Program Czyste Powietrze został zawieszony, jego nowa odsłona jest zapowiadana na marzec. Liczymy, że nowe zasady zapewnią konsumentom realne wsparcie przy zakupie urządzeń, pomogą w wyborze właściwych rozwiązań i zapewnią sprawiedliwe warunki dla wszystkich uczestników rynku.
Dane z rynku budowlanego sugerują, że należy oczekiwać rozwoju budownictwa domów jednorodzinnych. Wynika to z wysokich cen za m2 mieszkań i większej opłacalności inwestycji w ten sektor budownictwa. Prognozuję także wzrost rynku segmentu rezydencyjnego. Nasza obecna oferta zawiera wiele rozwiązań przeznaczonych do tego typu obiektów, które pozwalają m.in. na zdalne sterowanie i optymalizują zużycie energii.
Skoro mówimy o ofercie produktowej, to chciałbym zwrócić uwagę na nowe rozwiązania, o które niedawno uzupełniliśmy nasze portfolio. Mam na myśli zmiękczacze wody, które są świetnym rozwiązaniem problemu twardej wody i znacznie poprawiają nie tylko komfort użytkowania wody, ale wpływają też na dłuższą żywotność urządzeń AGD i instalacji wodnej. Kolejnym nowym produktem w naszej ofercie są oczyszczacze powietrza, które są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla alergików. Kolejna nowość zapowiadana na ten rok to system zarządzania energią elektryczną – Bosch Energy Manager, który rozprowadza energię elektryczną w domu dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna oraz monitoruje jej zużycie. Do naszej oferty w tym roku wejdą także domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Rok zapowiada się zatem interesująco.
Mimo pozytywnych prognoz dla branży budowlanej, da się zauważyć również istotne wyzwania, które mogą hamować rozwój tego sektora rynku. Należą do nich między innymi wciąż dość wysoki poziom inflacji, rosnące koszty materiałów budowlanych oraz niedobór pracowników i niepewna sytuacja geopolityczna wpływająca na zmniejszone zainteresowanie inwestorów regionem Europy Środkowo-Wschodniej.
Sektor budowlany w Polsce na koniec 2024 roku, a konkretnie segment domów jednorodzinnych, znajduje się w relatywnie dobrej kondycji, szczególnie na tle innych krajów europejskich. W porównaniu do zapaści na rynku budowlanym w Czechach czy trudnej sytuacji za zachodnią granicą, Polska wypada bardzo korzystnie.
Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych ustabilizowała się po dynamicznych latach 2021-2022. Obecnie rynek charakteryzuje się stabilnością i równowagą, choć stał się bardziej wrażliwy na ceny. Inwestorzy, z powodu wysokich kosztów kredytów, poszukują oszczędności i korzystnych ofert. Jednocześnie wysoka inflacja i utrzymujące się na wysokim poziomie koszty energii nie pozwalają na znaczące obniżki cen.
Wysokie koszty energii, choć częściowo zamrożone dla gospodarstw domowych, mają istotny wpływ na koszty produkcji materiałów budowlanych, co przekłada się na ostateczne ceny domów. Podobnie jak w sektorze gastronomicznym i hotelarskim, gdzie ceny odzwierciedlają rzeczywiste koszty energii i wielu klientom się wydaje, że jest drogo.Podsumowując, rok 2024 dla sektora domów jednorodzinnych w Polsce można uznać za udany pod względem aktywności budowlanej, choć presja cenowa negatywnie wpływa na marże i rentowność firm budowlanych.
Rok 2024 był wyjątkowo trudny dla całej branży dachowej. Brak zapowiadanego przez rząd systemowego wsparcia dla klientów indywidualnych, wysokie stopy procentowe i niestabilna sytuacja międzynarodowa spowodowały, że spodziewane ożywienie na rynku jednak nie nastąpiło. Mimo to, w tej niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej, Galeco poradziło sobie wyjątkowo dobrze, uzyskując wyniki powyżej zakładanych oczekiwań.
W rok 2025 wchodzimy z umiarkowanym optymizmem. Oczekujemy, że rok biznesowo będzie równie ciężki jak 2024, jednak propozycje rynkowe, jakie przygotowaliśmy i które zaprezentujemy na najbliższych Targach DACH - FORUM w Kielcach, powinny pomóc nam osiągnąć oczekiwane rezultaty finansowe.
Nasze propozycje produktowe na rok 2025 to rozszerzenie możliwości zastosowania systemu DACHRYNNA zarówno dla dachów lekkich z blachą na rąbek, jak i dla dachów ciężkich z dachówką ceramiczną. Ponadto rozwinęliśmy możliwość zastosowania DACHRYNNY zarówno dla dachów bezokapowych, jak i tych z okapem. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie powinno wzbudzić zainteresowanie inwestorów ze względu na prostotę montażu, efekty estetyczne, ale również stosunkowo niewygórowaną cenę zbliżoną do cen klasycznego pokrycia dachowego.
Ponadto na Targach DACH-FORUM odbędzie się premiera zupełnie nowego produktu z sektora pokryć dachowych lekkich. Liczymy, że nasza propozycja spotka się z życzliwym przyjęciem na rynku.
Po wymagającym 2024 roku, który upłynął pod znakiem nieustannego mierzenia się z niekorzystnymi czynnikami makroekonomicznymi jak wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, kosztowne kredyty, branża budowlana wkracza w 2025 rok z dużą niepewnością.
Choć obserwujemy drobne symptomy polepszenia koniunktury – grudniowe statystyki GUS wskazują na blisko 30% (r/r) wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto lub wydano pozwolenia na budowę – sektor nadal pozostaje w oczekiwaniu na rozwój sytuacji, którą będą kształtować m.in. konsekwencje komunikatu rządu o rezygnacji z programu Kredyt 0 proc. czy finalne zapisy tzw. ustawy podażowej.
W obliczu wciąż dużego niepokoju, w 2025 roku, Grupa Selena zamierza kontynuować obrane już wcześniej kierunki, budujące potencjał konkurencyjności. Intensywnie działamy w obszarze stałego wzrostu rozpoznawalności naszych marek na globalnych rynkach. Kładziemy duży nacisk na dywersyfikację, zarówno pod względem geograficznym, jak i produktowym – dostosowujemy nasze portfolio do potrzeb lokalnego wykonawcy budowlanego. Na pewno będziemy stawiać na rozwiązania z obszarów hydroizolacji oraz termomodernizacji i technologii poprawiających efektywność energetyczną budynków. Przez cały miniony rok pracowaliśmy nad projektem uruchomienia w miejscowości Szerencs (Węgry) zakładu produkcji wełny szklanej, co stanowi przedmiot podpisanej w 2023 r. umowy o współpracy z firmą Masterplast. To ważny krok w stronę poszerzenia naszej oferty o rozwiązania izolacyjne, a efekty zamierzamy pokazać do końca 2025 roku.
Rok 2024 okazał się dla sektora budowlanego jednym z trudniejszych w ostatniej dekadzie. Spowolnienie gospodarcze, wysokie koszty pracy, spadek liczby inwestycji publicznych, zatory płatnicze oraz zaostrzenie polityki kredytowej znacząco wpłynęły na zmniejszenie aktywności na rynku. Branża patrzy jednak w przyszłość z ostrożnym optymizmem, gdyż prognozy wskazują na odbicie w sektorze. Kluczem staje się elastyczne dopasowanie oferty do zmiennych wymogów rynkowych, szczególnie w kontekście budownictwa zrównoważonego, energooszczędnego i ekologicznego. W DAKO stale wprowadzamy innowacje, które odpowiadają na potrzeby zarówno polskich, jak i międzynarodowych klientów, a nasza obecność na wielu rynkach pozwala skutecznie niwelować lokalne wahania koniunktury.
Miniony rok poświęciliśmy na szlifowanie oferty produktowej oraz projektowanie nowych, autorskich rozwiązań w sektorze stolarki, by tworzyć prawdziwie komfortowe, ciepłe i bezpieczne przestrzenie dla klientów o różnym profilu. Już wkrótce, w 2025 roku, zaprezentujemy m.in. ciepły system okien energooszczędnych PVC w ekonomicznym wydaniu – DPX-76 eXplore, który doczekał się oficjalnej premiery podczas międzynarodowych targów Batimat w Paryżu. Do udanych projektów z portfolio DAKO warto dodać także innowacyjne okucia TITAN renomowanej marki Siegenia. Nowe okucia nie tylko prezentują duże możliwości aranżacyjne, ale również zwiększą ergonomię i bezpieczeństwo użytkowania naszych systemów okiennych.
Pomimo słabszej koniunktury, którą obserwujemy od dwóch lat, nadal się rozwijamy, głównie przez wprowadzanie nowych produktów. Przy kurczącym się przez ten czas rynku okien dachowych, skutecznie wprowadziliśmy nową generację okien dachowych GREENVIEW, które nie tylko spełniają restrykcyjne normy, ale także produkowane są z dbałością o środowisko naturalne. Aby przybliżyć wiedzę o nowym produkcie naszym partnerom zorganizowaliśmy cykl konferencji i szkoleń dla dystrybutorów i dekarzy. Wzięło w nich udział ponad 3000 osób. Rozwinęliśmy również sprzedaż okien pionowych INNOVIEW i markiz VMZ. Drewniano-aluminiowe drzwi tarasowe, okna, markizy, drzwi wejściowe i bramy garażowe dostępne są w nowoczesnym designie i w jednakowym kolorze. W tym celu umocniliśmy zespół doradców ds. architektów, dzięki czemu jesteśmy z architektami w kontakcie i możemy skutecznie reagować na ich potrzeby. Nasze działania są zgodne z filozofią GO GREEN – wszystkiemu co robimy przyświeca troska o środowisko naturalne i przyszłe pokolenia. Swoje działania zgodne z ESG ujęliśmy w dwóch raportach zrównoważonego rozwoju FAKRO „Razem w zieloną przyszłość”. Zostały opracowane, aby transparentnie komunikować działania, osiągnięcia i przyszłe cele w trzech kluczowych obszarach: środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego. Wierzymy, że przedstawienie naszych inicjatyw oraz wyników wzmacnia zaufanie naszych klientów i partnerów biznesowych oraz inspiruje do wspólnego działania na rzecz zrównoważonej przyszłości.
Obecnie coraz więcej firm oraz inwestorów indywidualnych widzi potrzebę inwestowania w zielone budownictwo, gdzie cały proces powstawania nowego budynku, od projektu, poprzez wyboru materiałów i urządzeń, aż po jego użytkowanie musi być zgodny z ideą „zero waste”.
Rok 2024 przyniósł spowolnienie w sektorze budowlanym. Wiele inwestycji zostało wstrzymanych lub przeciąganych w czasie. Inwestorzy rezygnowali z rozpoczęcia budowy, oczekując na nowe programy wsparcia rządowego. Wiele osób zmieniło swoje plany, wybierając mniejszy metraż. Pomimo trudności zapotrzebowanie na technologię IZODOM w Polsce wzrasta z roku na rok. Coraz więcej Inwestorów otwiera się na innowacyjne technologie. Wysokie koszty ogrzewania i eksploatacji skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które umożliwiają budowę prawdziwie energooszczędnych, wysokiej jakości domów. Technologia IZODOM przyspiesza proces budowy, eliminuje mostki termiczne i pozwala na szybkie wprowadzenie się do domu. Dzięki temu nieruchomość zyskuje na wartości, a koszty ogrzewania domu mogą wynosić zaledwie kilkaset złotych rocznie.
Oferta firmy IZODOM na 2025 rok niezmiennie koncentruje się na kompleksowym podejściu do budowy domów o parametrach przewyższających obowiązujące Warunki Techniczne. IZODOM pozwala na budowę domów bez konieczności zatrudniania specjalistów – po krótkim szkoleniu każdy budowlaniec czy Inwestor jest w stanie samodzielnie złożyć elementy w całość. Aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu, firma w 2025 roku zwiększa intensywność szkoleń, umożliwiając realizację marzeń o domu o najwyższych parametrach energetycznych. Dzięki wieloletnim badaniom i innowacyjnym rozwiązaniom IZODOM pozwala budować domy, które są jednocześnie trwałe, tanie w utrzymaniu i przyjazne środowisku, co zmienia sposób myślenia o budownictwie jednorodzinnym.
Jeszcze na początku 2024 r. miałam nadzieję, że trwający kryzys w branży budowlanej szybko się zakończy i branża zacznie się odbudowywać. Oczekiwanie na uruchomienie pieniędzy z KPO budziły nadzieję na przełamanie gorszego czasu. Niestety kończący się rok nie był dla nas łatwy. Znacząco spadła liczba inwestycji, do tego wysokie stopy oprocentowania nie zachęcały do brania kredytów. Z najnowszych danych wynika, że liczba niewypłacalnych firm w naszej branży osiągnęła poziom nieodnotowany od lat, co świadczy o głębokim kryzysie.
Wszyscy stanęliśmy w obliczu wyzwania jak utrzymać i zarządzać firmami pomimo wielu niewiadomych, rosnących kosztów i spadającej marży. Myślę, że wielu z nas dokonało dogłębnej analizy swoich kosztów funkcjonowania, schodząc do przysłowiowej złotówki. Podsumowując niestety kondycja naszego sektora nie jest dobra, jedna kryzys nauczył nas, że można zrobić wiele rzeczy inaczej i taniej oraz pozwolił spojrzeć na wiele aspektów z całkiem innej perspektywy.
Prognozy dla rynku budowlanego w Polsce na rok 2025 wskazują na umiarkowany wzrost koniunktury, co daje dużą nadzieję.
Na I półrocze 2025 r. w segmencie baterie planujemy 2 duże premiery. Pierwsza to kolekcja baterii łazienkowych Malaga – to nowoczesna linia dostępna w wielu kolorach, w tym modnym kolorze gun metal czy też rose gold. Drugą premierą będzie kolekcja Moza 316 L wykonana ze stali nierdzewnej, tym razem wyprodukowaliśmy baterie ze stali, a nie mosiądzu - nowy materiał dopasowany do nowoczesnych wnętrz. Szykujemy też uzupełnienie o nowe zawory i głowice dla naszych grzejników aluminiowych. Jesteśmy otwarci też na wykonywanie odlewów wysokociśnieniowych z różnych stopów aluminium wraz z pełną obróbką mechaniczną i malowaniem. W naszej fabryce posiadamy zaawansowane technologie oraz zespół ekspertów z dużym doświadczeniem, a co za tym idzie możemy zagwarantować produkcję wysokiej jakości asortymentu. Oprócz grzejników możemy z aluminium odlewać, np. korpusy silników, lamp ulicznych, krzyżaki do krzeseł czy też inne detale o wadze do 8 kg.
Na koniec 2024 roku sektor budowlany w Polsce wykazuje pozytywne oznaki ożywienia, pomimo wyzwań, z jakimi zmagała się cała branża w ostatnich latach.
Po trudnym okresie związanym z pandemią, wzrostem kosztów materiałów i problemami z dostępnością surowców, sytuacja na rynku budowlanym zaczęła się stabilizować.
W drugiej połowie 2023 roku oraz w pierwszej połowie 2024 roku, Polska odnotowała wyraźny wzrost liczby rozpoczętych budów mieszkań, osiągając znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Jest on efektem rosnącego popytu na mieszkania, a także większej liczby inwestycji w sektorze renowacji budynków.
Dodatkowo, Polska korzysta z napływu funduszy unijnych i Krajowego Planu Odbudowy (KPO), co przyczyniło się do zwiększenia aktywności inwestycyjnej w sektorze mieszkaniowym i publicznym.Pomimo globalnych trudności, takie jak spadki produkcji w Unii Europejskiej, krajowy rynek budowlany prezentuje się stabilnie, a prognozy na 2025 rok sugerują dalszy wzrost popytu na wyroby stolarki budowlanej.
OKNOPLAST, patrząc w przyszłość, planuje w 2025 roku dalszy rozwój oferty produktowej, szczególnie w obszarze innowacji technologicznych. Firma skupia się na dostosowywaniu produktów do rosnących oczekiwań rynku, w tym na unowocześnianiu rozwiązań energooszczędnych. W obliczu trudności na rynkach zagranicznych, OKNOPLAST skupia się na ekspansji na rynkach, gdzie popyt na produkty stolarki budowlanej rośnie. Zróżnicowana oferta, nowoczesne rozwiązania oraz ciągłe inwestycje w badania i rozwój sprawiają, że firma będzie mogła utrzymać wysoką jakość swoich produktów, odpowiadając na potrzeby klientów zarówno w kraju, jak i za granicą.
Polski rynek budowlany wchodzi w ten rok ze sporym bagażem wyzwań, ale również z nadzieją na stabilizację i rozwój. Kluczowymi czynnikami sukcesu będą skuteczne wykorzystanie środków z KPO, odpowiedź na krajowe potrzeby oraz dostosowanie się do planowanych zmian legislacyjnych.
Dla budownictwa mieszkaniowego 2024 rok był trudnym okresem. Mniejsza od oczekiwanej ilość inwestycji i marazm na rynku pierwotnym wpłynęły na stosunkowo niską liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. Dane za okres od stycznia do listopada pokazują 178,8 tys. mieszkań, tj. 10,6 % mniej niż w roku poprzednim.
Przyczyny należy upatrywać m.in. w niskiej dostępności kredytów inwestycyjnych i ich bardzo wysokiemu oprocentowaniu, co przy rosnących cenach mieszkań spowodowało efekt wyhamowania. Po wygaśnięciu rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, w ramach którego udzielono 66,8 tys. kredytów o wartości łącznej 27,2 mld zł – mimo wyborczych obietnic – rząd wycofał się z jakiejkolwiek pomocy skierowanej do młodych nabywców mieszkań. Mimo tak trudnej sytuacji producenci materiałów budowlanych i deweloperzy wykazali stosunkowo wysoką aktywność i determinację w realizacji celów ekonomicznych. Leier Polska SA kończy rok z przyzwoitym wynikiem. W trudnym okresie podjęliśmy inwestycje rozwojowe i tak w sezonie 2025 roku zaoferujemy klientom poszerzoną ofertę betonowej kostki brukowej oraz oczekiwane przez rynek ceramiczne pustaki szlifowane – do murowania na zaprawy cienkowarstwowe albo pianokleje. Do tego dochodzi stale poszerzana oferta prefabrykatów żelbetowych, jak płyty stropowe, ściany, balkony, biegi schodów.
Sektor budowlany w Polsce znajduje się obecnie w fazie wyraźnego spowolnienia, wywołanego ogólnym osłabieniem aktywności inwestycyjnej w gospodarce. W ostatnim roku można było zaobserwować spadek liczby przetargów publicznych, mniej rozpoczętych inwestycji deweloperskich, mniej wydanych pozwoleń na budowę. Na tę trudną sytuację wpłynęło kilka istotnych czynników. Jednym z nich są utrzymujące się nadal na wysokim poziomie stopy procentowe co zmniejsza liczbę potencjalnych kredytobiorców i inwestorów w nieruchomości i tym samym tłumi popyt w szczególnie wrażliwym na ten czynnik segmencie budownictwa mieszkaniowego i prywatnego. Nie lepiej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o realizację projektów infrastrukturalnych. I tu z kolei przyczyny upatrywać można w dużym opóźnieniu w uruchomieniu środków unijnych i związanego z nimi KPO. Trafiają one na rynek zbyt wolno i upłynie jeszcze sporo czasu, zanim wejdą w fazę realizacji. Dodatkowo na pierwszoplanowe wyzwanie branży budowlanej ponownie wyrastają stale rosnące koszty pracy. Nie dziwi więc, że w tak wymagającej sytuacji z jaką obecnie mamy do czynienia firmy działające w branży dbają o to, aby ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna i dopasowana do potrzeb rynku. Również my w Stalprodukt-Zamość dbamy o to, by co roku w naszej ofercie pojawiały się nowości produktowe. W 2025 roku planujemy poszerzyć paletę kolorystyczną naszych drzwi o nowe, ciekawe wybarwienia, zaprezentować nowe rodzaje przeszkleń oraz wprowadzić do oferty drzwi panelowe łączące w sobie takie zalety jak trwałość i wytrzymałość, doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz łatwość w montażu.
![Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/eq/shutterstock-2535133709.jpeg)
Cały rok 2024 był trudny i pełen wyzwań dla całej branży budowlanej, a jego końcówka nie odbiegała znacząco od tej tendencji. Przewiduje się jednak, że sytuacja ta ulegnie zmianie już w roku bieżącym, m.in. w związku z napływem funduszy unijnych oraz pilną potrzebą modernizacji starych obiektów i uzupełnienia niedoborów na rynku mieszkaniowym. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od słabszej koniunktury w poprzednim roku współpracujący z nami producenci osiągnęli doskonałe wyniki. Dzięki temu nie tylko zrealizowaliśmy zakładany plan sprzedaży stolarki z PVC-U, lecz nawet osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki niż w roku 2023. Nasze oczekiwania na przyszłość są bardzo optymistyczne, co pozwala nam pozytywnie patrzeć na już trwające oraz nowe wdrożenia rynkowe. W naszej ofercie będziemy koncentrować się m.in. na rozwiązaniach modernizacyjnych i nowym systemie okiennym FocusIng z PVC-U o głębokości zabudowy 70/76 mm czy technologiach dla budownictwa modułowego. W tym drugim obszarze planujemy wdrożenie kompleksowego systemu Schüco Perfect obejmującego wysokiej jakości, energooszczędne okna i drzwi przesuwne wraz z wyposażeniem dodatkowym. Nasze innowacje na nadchodzące kwartały m.in. w obszarze systemów z aluminium i nie tylko, zaprezentujemy podczas styczniowych targów BAU w Monachium.
Dynamiczny rozwój rynku budowlanego oraz zmieniające się wymagania energetyczne sprawiają, że przyszłość branży okiennej rysuje się w bardzo interesujących barwach. Firma Swisspacer, czołowy producent ciepłych ramek dystansowych, jest gotowa na nadchodzące wyzwania. wskazuje na kluczowe trendy, które będą kształtować rynek okien w najbliższych latach.
Klienci oczekują dziś od okien czegoś więcej niż tylko funkcjonalności. Liczy się przede wszystkim jakość, trwałość oraz estetyka. Coraz większą rolę odgrywa również dopasowanie kolorystyczne elementów, takich jak ramki dystansowe. Swisspacer oferuje je aż 17 kolorach, co pozwala na pełną harmonię wizualną z profilem okna.
Oprócz estetyki dwukomorowe szyby zespolone są już standardem na rynku ze względu na prawne wymagania termiczne jak i rosnące oczekiwania ze strony klientów. Ciepła ramka dystansowa jest ich naturalnym uzupełnieniem, ponieważ poprawia izolacyjność cieplną i wyraźnie ogranicza straty energii a jednocześnie zapobiega zjawisku kondensacji pary wodnej.
Polska branża okienna odnosi znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych. W ponad 90% okien eksportowanych przez polskich producentów to rozwiązania z ciepłą ramką dystansową w szybie zespolonej. To dowód na to, że jakością i parametrami technicznymi przewyższamy wiele lokalnych ofert i to nie tylko w Europie.
W 2025 roku klienci będą szukać okien, które łączą wyjątkowe właściwości termoizolacyjne z nowoczesnym designem. Ciepłe ramki dystansowe Swisspacer idealnie wpisują się w tę wizję, oferując trwałość, efektywność i estetykę na najwyższym poziomie.
Różne opinie na temat kondycji rynku budowlanego możemy dzisiaj usłyszeć..., zarówno pozytywne jak i negatywne, ale sektor budowlany to dość szerokie zagadnienie, więc sprecyzujmy, że chodzi o budownictwo mieszkaniowe. W kwestii nowych mieszkań, nowych domów jednorodzinnych w 2024 roku, można było zauważyć wśród indywidualnych inwestorów pewien moment wyczekiwania na pojawienie się mechanizmów wspierających zakup/ budowę mieszkania/domu, jakie były zapowiadane przez środowiska rządzące – preferencyjne warunki kredytowania ( kredyt 0% itp.). Jak już wiadomo, takich narzędzi wsparcia (póki co) nie będzie. Część inwestorów godząc się (lub nie...) z tym faktem, podjęła wysiłek inwestycyjny w celu pozyskania nieruchomości. Potwierdzają ten fakt także pracownie architektoniczne, które sprzedają projekty domów gotowych, że w końcówce 2024 można było zauważyć lekką tendencję wzrostową sprzedaży projektów.
Z kolei w obszarze budynków wymagających termomodernizacji zainteresowanie jest duże, ale wymaga zaangażowania dodatkowych sił i środków by można był optymalnie wykorzystać fundusze przeznaczone na ten cel. Z informacji od NFOŚiGW wiemy, że program wspierający te działania – „Program Czyste Powietrze" jest modyfikowany i w związku z tym nabór wniosków wstrzymany jest do wiosny tego roku. Liczymy, że nowe zasady wyeliminują nieuczciwych pośredników, a środki na termomodernizację zostaną optymalnie wykorzystane, zapewniając inwestorom zdecydowanie lepsze i tańsze użytkowanie swoich domów i mieszkań
Po latach intensywnego wzrostu, rynek budowlany w Polsce zmaga się z wyzwaniami, które wpływają na jego dalszy rozwój.
Jednym z głównych problemów są rosnące koszty energii w tym paliw, które bezpośrednio przekładają się na koszt inwestycji, co zmusza wielu inwestorów do ponownego przemyślenia budżetów i harmonogramów realizacji projektów.
Innym istotnym czynnikiem jest również niedobór pracowników w branży budowlanej. Polska zmaga się z deficytem wykwalifikowanej siły roboczej, co skutkuje rosnącymi kosztami pracy i opóźnieniami w realizacji inwestycji.
Na rynku mieszkaniowym zaobserwujemy pierwsze pozytywne symptomy związane ze wzrostem ilości rozpoczynanych inwestycji, który został odnotowany w czwartym kwartale roku 2024.
Z kolei rynek biurowy stoi przed wyzwaniem związanym z dostosowaniem powierzchni do nowych trendów pracy zdalnej oraz zwiększającymi się wymaganiami w zakresie certyfikacji budynków
Rosnące ceny utrzymania budynków mieszkalnych będą skłaniać inwestorów do podejmowania decyzji o wykonaniu termomodernizacji swoich domów, a w przypadku budowy nowych budynków kluczową rolę zacznie odgrywać jego energooszczędność.
Rosnąca świadomość inwestorów będzie przekładała się również na wybór materiałów i producentów oferujących materiały przyjazne środowisku, których parametry będą stabilne w czasie i będą mogły być poddane recyklingowi – powtórnemu ich wykorzystaniu.
Sektor budowlany jest dzisiaj filarem polskiej gospodarki. W naszym kraju działają duże firmy, które produkują m.in. stolarkę otworową, szkło, dachy, chemię budowlaną i masę innych produktów, a także wysokiej jakości urządzenia i systemy, bez których żaden nowoczesny obiekt by nie powstał.
Rok 2024 był pełen wyzwań dla sektora budowlanego – od niestabilnej sytuacji makroekonomicznej, przez światowe konflikty zbrojne, po krajowy spadek liczby inwestycji. Pomimo trudności, VELUX Polska utrzymuje silną pozycję rynkową i stawia na dalszy rozwój, czego dowodem są wprowadzone na rynek rozwiązania, jak regulowana rynna środkowa czy czarne okna dachowe. Poszerzając ofertę, odpowiadamy na realne potrzeby naszych partnerów i użytkowników, koncentrując się na funkcjonalności, designie i energooszczędności.
Liczymy, że 2025 rok przyniesie ożywienie gospodarcze, wspierane środkami z Krajowego Planu Odbudowy. Jak wynika z Barometru Zdrowych Budynków, aż 70% budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, dlatego szczególny potencjał widzimy w ich renowacji. To wyzwanie, ale także szansa na tworzenie zdrowszych, zrównoważonych i bardziej komfortowych przestrzeni.
Dla VELUX Polska rok 2025 to moment wyjątkowy – świętujemy 35-lecie działalności. Przez ten czas zmieniliśmy polskie poddasza, tworząc pełne światła, funkcjonalne wnętrza i budując kategorię stolarki okiennej. W sposób istotny wpływamy na polską gospodarkę jako duży pracodawca, lider produkcji okien oraz inwestor współpracujący z polskimi dostawcami.
Efektem ciężkiej pracy i zaangażowania jest zdobyte zaufanie klientów i partnerów, które w mojej ocenie, jest największą miarą osiągniętego sukcesu firmy.
To jak postrzegamy kondycję sektora budowlanego w Polsce na koniec 2024r. moim zdaniem w większości zależy od konkretnej branży, w jakiej pracujemy i produktów, jakie oferujemy klientom. Pracując u generalnego dystrybutora rekuperatorów i central wentylacyjnych klasy premium, których odbiorcami - ze względu na szerokie portfolio, są zarówno inwestorzy prywatni, jak i duzi rynkowi gracze szukający rozwiązań komercyjnych lub przemysłowych, nie widzę załamania, które sygnalizują inne firmy z branży HVAC. Rozmawiając z naszymi klientami – instalatorami i projektantami zauważyłem, że jakość faktycznie się broni i wypracowana przez lata pozycja w takim roku jak zeszły procentuje. Początek roku 2024 faktycznie przyniósł mniej zapytań i projektów, ale z każdym kolejnym kwartałem sytuacja ta poprawiała się. Po roku 2023, w którym widać było spadek na rynku domów jednorodzinnych, rok 2024 charakteryzował się ustabilizowaniem sytuacji. Równie stabilnie – przynajmniej z mojej perspektywy było na rynku komercyjnym. Podsumowując zeszły rok warto też wspomnieć o konkurencji. Szczególnie w segmencie rekuperacji domowej po raz pierwszy od kilku lat zobaczyłem prawdziwą, ostrą, często bezpardonową i nieetyczną walkę o klienta. My postawiliśmy przede wszystkim na obsługę posprzedażową i promocję swoich wartości, dlatego również z tego wyszliśmy obronną ręką.
Jak pokazuje raport na temat potrzeb mieszkaniowych i inwestycyjnych „Dobry klimat do zamieszkania”, przygotowany na zlecenie współpracującej z Viessmann Fundacji Świadomi Klimatu, klienci z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w kierunku nieruchomości wyposażonych w efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania technologiczne. Gotowi zaakceptować wyższe koszty początkowe inwestycji, oczekują, że użytkowanie domu lub mieszkania będzie komfortowe, bezobsługowe, przyjazne dla środowiska, jak również dla domowego budżetu, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym. Coraz bardziej świadomi swych potrzeb klienci, oczekują ich realizacji i w tym kierunku będzie rozwijał się w kolejnych latach rynek nieruchomości. Jako producent systemów grzewczych, oferujemy rozwiązania dla zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych, spełniające te potrzeby. Nasze produkty, zwłaszcza połączone w systemy hybrydowe, zapewniają niezależność, bezpieczeństwo i racjonalność ekonomiczną. Pomagają użytkownikom redukować koszty eksploatacji i dbać o środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu na co dzień. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, nie tylko wspieramy inwestorów w realizacji nowoczesnych projektów, ale także pomagamy kreować rynek nieruchomości przyszłości, zgodny z oczekiwaniami klientów.
Sytuacja na koniec 2024 r. jest zdecydowanie lepsza niż na początku tego roku. Ten rok dla wielu firm i podwykonawców był ciężki, wiele firm ogłosiło niewypłacalność, dostrzegliśmy też m.in. spadek liczby inwestycji i przetargów, a także dość spore wzrosty kosztów materiałów, wysokie stopy procentowe i presję inflacyjną. Jednak widzimy, że koniec roku przyniósł nadzieję i stabilizację, co cieszy. W WIŚNIOWSKI radzimy sobie z hibernacją branży budowlanej dobrze, głównie dzięki komplementarności naszej oferty. Jak wiadomo, jesteśmy jedną z nielicznych firm, która oferuje kompleksowe wyposażenie domu lub inwestycji – już nie tylko bram i ogrodzeń, ale i drzwi, okien, czy drzwi tarasowych oraz fasad. Dzięki temu możemy kompensować spadki jednej grupy produktowej, wzrostem sprzedaży w innej. Obserwujemy także pozytywne sygnały, w tym zwiększoną aktywność w segmencie budownictwa infrastrukturalnego oraz przemysłowego, a także komercyjnego. Wsparcie ze środków unijnych oraz inwestycje publiczne napędzają rozwój, szczególnie w obszarze zrównoważonego budownictwa i modernizacji energetycznej. Także w 2025 r. nasza oferta będzie skoncentrowana na tych obszarach, oferując produkty tzw. „ciepłe” i dostosowane do ekomodernizacji. Naszym priorytetem jest dostarczanie produktów i usług, które wspierają efektywność kosztową oraz ekologiczną inwestycji.
- Więcej o:
Rynek budowlany w Polsce. Kondycja i perspektywy
Dziś i jutro w branży budowlanej
„Chudziak” pod podłogą na gruncie - ekspert radzi
Jaka ekipa budowlana, taka jakość wykonania
Organizacja budowy - dobry plan to podstawa!
Blacha na dachy, czyli czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego
Rynek budowlany w Polsce – kondycja i perspektywy
Jakich domów szukają Polacy?