Praca w domu - gdzie postawić biurko?

wysłuchała: Michalina Jankowska

Zapytaliśmy kilka osób, które pracują w domu, jakie rozwiązanie polecają, gdy w mieszkaniu nie ma miejsca na gabinet. Gdzie zatem postawić biurko? W sypialni, a może w pokoju dziennym? A jakie jest Wasze zdanie?

Biurko - najważniejszy mebel w gabinecie
Biurko - najważniejszy mebel w gabinecie
Fot. Homebook

Praca w domu - biurko w pokoju dziennym

Grażyna Kalinowska, 2 pokoje, 2 osoby dorosłe (prowadzą firmę rachunkową), dwoje dzieci w wieku przedszkolnym:

Mały pokój zajmują dziewczynki, wdrugim dzieje się cała reszta. Nie tylko tam śpimy iprzyjmujemy gości, ale także pracujemy wdzień. Stoi biurko zkomputerem, regał zsegregatorami, sprzęt audio itv. Drugi kąt do pracy mamy w... kuchni. Kiedy jedno znas idzie spać, adrugie musi popracować, przenosi się tam. Nie wyobrażam sobie pracy wsypialni – nie umiałabym zasnąć, gdyby obok ktoś pracował. W trochę większym mieszkaniu miejsce do pracy na pewno urządziłabym wpokoju dziennym.

23341364 https bi
Fot. Shutterstock

Hanna Chróścicka, 3 pokoje, 2 osoby dorosłe (malarka i przedsiębiorca):

Moja pracownia malarska zawsze była wpokoju dziennym. Teraz mieszkamy we dwójkę, ale do niedawna mieszkała znami córka, więc do wyboru była tylko sypialnia ipokój dzienny. Farby iterpentyna mocno pachną iwsypialni mogłoby to przeszkadzać. Poza tym, ja najlepiej się czuję wcentrum domowego życia – woddzielnym, zamkniętym pokoju nie byłabym się wstanie skupić na pracy. Kiedy „odzyskaliśmy” pokój córki, nie chciałam tam przenieść pracowni. Swoje domowe biuro urządził tam mąż, który wcześniej „urzędował” z komputerem idrukarką wprzestronnym przedpokoju.

Monika Czajkowska, 2 pokoje, 2 osoby dorosłe (graficzka i jubiler), dziecko w wieku szkolnym:

Wmałym mieszkaniu, w którym jeden pokój jest przeznaczony dla córki, apokój dzienny jest jednocześnie sypialnią ijadalnią, nie mamy zbyt dużo możliwości. Albo wygospodarowujemy miejsce przy rodzinnym stole, albo, mając wmiarę dużą kuchnię ikawałek wolnego blatu, lokujemy się tutaj. Jeśli jednak mielibyśmy sypialnię ioddzielnie przestrzeń dzienną – gdzie trudno się skupić, bo gra telewizor, ktoś wpada wodwiedziny – wolałabym urządzić miejsce do pracy wsypialni. Zdecydowanie bardziej cichej, gdzie zazwyczaj goście nie mają dostępu imożna zamknąć drzwi, bywskupieniu popracować.

Piotr Hendel 4 pokoje, 2 osoby dorosłe (wydawca i dyrektorka sprzedaży), 2 dzieci w wieku przedszkolnym i 2 dzieci w wieku szkolnym:

Wszystko zależy od możliwości aranżacji danych pomieszczeń ipotrzeby np. wyłączenia się, zamknięcia drzwi, żeby się skupić. Ale zakładając, że mam wybór, stanowczo jestem za salonem czy pokojem dziennym. Sypialnia jest miejscem, które pozwala odpocząć, zrelaksować się, naładować baterie, oderwać się po ciężkim dniu właśnie od pracy. Nie wyobrażam sobie kąta do pracy wsypialni. Nawet telewizora tam nie mamy, żeby była taką właśnie oazą. Do tego dochodzi kwestia pracy np. wieczorami. Małżonka może chcieć spać, podczas gdy ja piszę coś do „Czterech Kątów” – ciężko byłoby to pogodzić, gdybym pracował wtym samym pomieszczeniu, wktórym ona chce odpocząć.

Praca w domu - biurko w sypialni

Katarzyna Kowalska, 3 pokoje, 2 osoby dorosłe (historyczka i menedżer):

To, że biurko zkomputerem stacjonarnym stanęło wsypialni, to przypadek. Po prostu, kiedy kilka lat temu urządzaliśmy mieszkanie, akurat tam był wygodny kąt. Paradoksalnie nawet się sprawdziło – teraz na ekranie komputera oglądamy złóżka filmy. Alaptopy, na których pracujemy, ustawiamy tam, gdzie nam wdanej chwili najwygodniej: na stole wkuchni, wsalonie, anawet, ozgrozo!, na podstawce włóżku.

23341362 https bi
Fot. Shutterstock

Barbara Piątek, 3 pokoje, 2 osoby dorosłe (tłumaczka i informatyk), 2 dzieci w wieku szkolnym

Przy dwójce urwisów jest ciągle dużo ruchu igwaru. Oboje zmężem wdomu pracujemy głównie wieczorami. Próbowaliśmy ustawić biurko zkomputerem wtzw. salonie, ale trudno było się wtym miejscu wyizolować iskupić na pracy wymagającej koncentracji. Po namyśle przenieśliśmy biurko do sypialni. Umeblowaliśmy ją wtaki sposób: pod oknem jest biurko, amiędzy biurkiem ałóżkiem zrobiliśmy przegrodę wysokości ok. 1,50 m –taką ściankę zespoloną zzagłówkiem. Dzięki temu jedno znas może spać, gdy drugie pracuje.

Joanna Zawadzka, 2 pokoje, 2 osoby dorosłe (redaktorka i renowator antyków):

Mieszkamy we dwoje zmężem wdwóch pokojach. Ja jestem redaktorką, mąż renowatorem antyków, wzwiązku ztym tylko moja praca jest możliwa do wykonywania wdomowym biurze. Miejsce do pracy mam wsypialni ze względu na metraż obu pokoi – wsalonie byłoby zdecydowanie mniej wygodnie, gdyby tam zaaranżować aneks do pracy. Jednak zadbałam oto, by praca wsypialni „znikała”. Mam sekretarzyk, wktórym zamykam komputer iwszelkie papiery. Kładąc się spać lub budząc oporanku, nie patrzę na „biuro”. Bardzo polecam to rozwiązanie.

Dorota Zabrodzka, 2 pokoje, 2 osoby dorosłe (historyczka sztuki i psycholog)

Żadne ztych miejsce nie jest idealne, ale jednak stawiałabym na sypialnię. Gdy wpadną goście, zawsze można odejść od komputera, zamknąć za sobą drzwi (tym bardziej, gdy łóżko jest niepościelone) ipodjąć ich herbatą czy kawą. Rozwiązanie takie jest wygodniejsze także wtedy, gdy wsalonie mamy telewizor. Jeśli pracuję wieczorem, amąż ogląda mecz, nie przeszkadzamy sobie nawzajem. Miejsce do pracy wsypialni można tak oświetlić, by paląca się lampka nie zakłócała drugiej osobie snu.

Więcej pomysłów na urządzenie domu znajdziecie w magazynie CZTERY KĄTY>>

Skomentuj:

Praca w domu - gdzie postawić biurko?