Malowanie płytek krok po kroku - jaką farbę wybrać, jak malować?

mapind
28.06.2017 07:46
A A A
Metamorfoza łazienki - płytki zostały pomalowane farbą NOXAN Hydropox

Metamorfoza łazienki - płytki zostały pomalowane farbą NOXAN Hydropox (Fot. mat.prasowe)

Malowanie płytek w łazience czy kuchni to świetny sposób na odświeżenie wnętrza, bez gruntownego remontu. Podpowiadamy, jak i jakimi farbami malować płytki, by wyglądały jak nowe.

Do malowania płytek ceramicznych służą specjalne farby. Ich wytrzymałość na wilgoć jest bardzo wysoka, a farby po wyschnięciu tworzą twardą, odporną na uszkodzenia i ścieranie powierzchnię. Powłoka ta jest odporna na detergenty i środki myjące. Jeśli już wybrałaś farbę i przygotowałaś wałki możesz przystąpić do pracy.

Malowanie płytek: przygotowanie podłoża

Aby farba mocno trzymała się podłoża, trzeba je odpowiednio przygotować. Powierzchnię płytek należy dokładnie umyć i odtłuścić, czyli zmyć ją wodą z detergentem. Jeśli płytki będą zabrudzone, farba nie będzie się trzymać i odpryśnie. Warto też płytki odkamienić specjalnym środkiem. Wszelkie detergenty musisz porządnie spłukać! Przyjrzyj się dokładnie każdej płytce. Jeśli są w nich pęknięcia, wypełnij je akrylem, fugą lub masą wodoodporną. Nadmiar materiału zeszlifuj. Jeśli nie chcesz zdejmować szafek, ich krawędzie, a także miejsca łączenia płytek ze ścianą, zabezpiecz taśmą papierową. Gdy już wszystko zrobiłaś, a płytki wyschły, możesz przystąpić do malowania.

Malowanie płytek: gruntowanie

Płytki maluje się dwa razy. Pierwszą warstwą jest farba do gruntowania . Należy używać jej zgodnie z instrukcją, nie eksperymentować, bo Twoja praca przyniesie marny efekt!  Farby gruntowe z reguły są dwuskładnikowe, jeśli więc trzeba je rozcieńczyć wodą w stosunku 10:1, to tak zrób. Na tym etapie malowania musisz się spieszyć – farba po wymieszaniu musi być zużyta w ciągu 2 godzin. Podkład nakłada się również na fugi, dlatego warto malowanie zacząć właśnie pokrycia farbą fug. Możesz użyć pędzelka, ale uważaj, aby nie zostawił on włosów. 

Gdy fugi są pomalowane, pokryj farbą całą powierzchnię. Najlepiej sprawdza się wałek z krótkim włosiem, nie nadaje się natomiast piankowy. Malowanie zacznij od kąta, przemieszczając się w kierunku wyjścia z pomieszczenia.  Farbę nakładaj wałkiem,  naprzemiennie: pionowo i poziomo. Po malowaniu ostrożnie zdejmij taśmy, bo gdy farba na nich wyschnie, będzie to bardzo trudne!  Uporałaś się? Masz czas do następnego dnia! Farba gruntowa musi porządnie wyschnąć. Chroń  powierzchnię przed kurzem!

Malowanie płytek: oczekiwanie

Ponownie przyklej taśmę taśmę zabezpieczającą. Nałóż drugą warstwę (bez rozcieńczania wodą) i koniec!  Chyba, że malujesz fugi na inny kolor, to teraz jest na to czas. Zrób to bardzo ostrożnie, aby nie zachlapać pomalowanych kafelków. Farba schnie 3-4 dni, ale jeszcze przez tydzień powierzchni lepiej nie zmywać i mocno chlapać wodą. Dodatkową ochronę daje pomalowanie płytek bezbarwnym lakierem, ale nie jest to konieczne.

JAKIE FARBY DO MALOWANIA PŁYTEK >>

Zobacz także

cztery kąty na wideo

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX