Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gra kotrastów

Joanna Kornecka

Architektura tego domu opiera się na przeciwieństwach. Biały tynk zestawiono z surową stalą w kolorze rdzy, a frontowa bezokienna fasada występuje w kontrze do lekkich przeszkleń od strony ogrodu.

Przeszklone płaszczyzny sprawiają, że ogrodowa elewacja w dzień jest dyskretnie transparentna, za to wieczorem rozbłyska światłem, ukazując efektowne wnętrza stal kortenowska jest uniwersalna. nie szkodzi jej żadna pogoda i nie wymaga pielęgnacji. Do tego pięknie się starzeje, nabierając rdzawej patyny.
Przeszklone płaszczyzny sprawiają, że ogrodowa elewacja w dzień jest dyskretnie transparentna, za to wieczorem rozbłyska światłem, ukazując efektowne wnętrza stal kortenowska jest uniwersalna. nie szkodzi jej żadna pogoda i nie wymaga pielęgnacji. Do tego pięknie się starzeje, nabierając rdzawej patyny.
wizualizacje omi media production

Dla kogo?

Dla trzyosobowej rodziny. Układ pomieszczeń jest jednak na tyle elastyczny, że bez problemu znajdzie się miejsce dla kolejnego jej członka, a także dla gości.

Działka

Nie mniejsza niż 650 m2, najlepiej o kształcie wydłużonego prostokąta. Od frontu może być ograniczona ulicą obsadzoną drzewami, a od tyłu dużym ogrodem.

Kształt domu

Ten nowoczesny budynek to kompozycja przesuniętych względem siebie prostopadłościanów, wyróżnionych dodatkowo odmiennym materiałem wykończeniowym. Parter oblicowany ciemną blachą kortenowską stanowi optyczną bazę domu i ujednolica część wejściową. Dzięki temu garaż dostawiony do tej części budynku nie jest najbardziej widocznym elementem. Od strony ulicy dominuje biały, nadwieszony nad parterem kubik. Akcentuje i osłania on główne wejście. W wysuniętej części znajduje się łazienka. Bezokienna fasada jest opozycją do elewacji ogrodowej zaprojektowanej z ogromnych tafli szkła. Na parterze rozsuwane szyby umożliwiają połączenie salonu z ogrodem, a na piętrze panoramiczne okna zapewniają maksymalne doświetlenie pokoi. Monolityczna bryła kryje świetliste wnętrza, a rdza, śnieżnobiałe ściany i chłodne tafle szkła stanowią minimalistyczną oprawę dla otaczającego krajobrazu.

Plan

Dom zaprojektowano na planie litery L. To pozwala na wydzielenie części ogrodu widocznej i dostępnej tylko dla właścicieli, a przede wszystkim na radykalne oddzielenie strefy prywatnej od ogólnodostępnej. Podobny podział dostrzec można w rozplanowaniu wnętrz. Na parterze, w części frontowej, znajduje się gabinet połączony z osobnym pomieszczeniem, które może pełnić dowolną funkcję, na przykład pracowni lub biblioteki. Stanowi on niezależną część domu, do której można wejść z ulicy. Drugie wejście prowadzi do głównej części domu, czyli strefy dziennej. Salon został połączony z jadalnią i aneksem kuchennym. Po rozsunięciu panoramicznych okien ta gościnna i jasna przestrzeń powiększa się dodatkowo o powierzchnię tarasu.

Na piętrze zagospodarowano część prywatną: pokój gościnny z łazienką, dwie sypialnie oraz sypialnia rodziców z garderobą i własną łazienką. Zastosowane zamiast tradycyjnych okien duże tafle szkła sprawiają, że pokoje na piętrze otwierają się na ogród, zacierając granicę między wnętrzem a otoczeniem.

Na zewnątrz

Celowo zastosowany efekt kontrastu nadaje bryle rzeźbiarski charakter. Ciemny, oblicowany blachą kortenowską parter, stanowi solidną bazę domu. Kondygnacja nad nim jest biała i przez to wizualnie lekka, a od ogrodu niemal w całości przeszklona. Grafitowe profile okienne efektownie odcinają się od jasnych płaszczyzn elewacji.

Wewnątrz

Wnętrza są na tyle dobrze oświetlone, że urządzono je w szarościach i odcieniach brązu. Przestrzeń dzienna skupia się wokół nowoczesnego kominka. Na podłodze położono dębowe deski z wyraźnym usłojeniem, a całość lekko spatynowano, aby nadać wnętrzu przytulny charakter. Na tle podłogi efektownie prezentują się wygodne skórzane kanapy. Ustawiono przy nich stoliki z polerowanej stali. W dzień odbijają się w nich promienie słoneczne, a wieczorem ogień z kominka.

Z czego budować

Dom został zaprojektowany w technologii tradycyjnej. Stopy i ławy fundamentowe są monolityczne, żelbetowe, a ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych. Na zewnątrz zastosowano system okładzin wentylowanych, z idealnie gładkim, cienkowarstwowym tynkiem. Budynek jest energooszczędny, zbliżony do standardu domu pasywnego. W konsekwencji koszty jego eksploatacji będą ograniczone do minimum.

Skomentuj:

Gra kotrastów