Gra kotrastów

Przeszklone płaszczyzny sprawiają, że ogrodowa elewacja w dzień jest dyskretnie transparentna,
za to wieczorem rozbłyska światłem, ukazując efektowne wnętrza stal kortenowska jest uniwersalna. nie szkodzi jej żadna pogoda i nie wymaga pielęgnacji. Do tego pięknie się starzeje, nabierając rdzawej patyny.

Przeszklone płaszczyzny sprawiają, że ogrodowa elewacja w dzień jest dyskretnie transparentna, za to wieczorem rozbłyska światłem, ukazując efektowne wnętrza stal kortenowska jest uniwersalna. nie szkodzi jej żadna pogoda i nie wymaga pielęgnacji. Do tego pięknie... (wizualizacje omi media production)

Architektura tego domu opiera się na przeciwieństwach. Biały tynk zestawiono z surową stalą w kolorze rdzy, a frontowa bezokienna fasada występuje w kontrze do lekkich przeszkleń od strony ogrodu.

Dla kogo?

Dla trzyosobowej rodziny. Układ pomieszczeń jest jednak na tyle elastyczny, że bez problemu znajdzie się miejsce dla kolejnego jej członka, a także dla gości.

Działka

Nie mniejsza niż 650 m2, najlepiej o kształcie wydłużonego prostokąta. Od frontu może być ograniczona ulicą obsadzoną drzewami, a od tyłu dużym ogrodem.

Kształt domu

Ten nowoczesny budynek to kompozycja przesuniętych względem siebie prostopadłościanów, wyróżnionych dodatkowo odmiennym materiałem wykończeniowym. Parter oblicowany ciemną blachą kortenowską stanowi optyczną bazę domu i ujednolica część wejściową. Dzięki temu garaż dostawiony do tej części budynku nie jest najbardziej widocznym elementem. Od strony ulicy dominuje biały, nadwieszony nad parterem kubik. Akcentuje i osłania on główne wejście. W wysuniętej części znajduje się łazienka. Bezokienna fasada jest opozycją do elewacji ogrodowej zaprojektowanej z ogromnych tafli szkła. Na parterze rozsuwane szyby umożliwiają połączenie salonu z ogrodem, a na piętrze panoramiczne okna zapewniają maksymalne doświetlenie pokoi. Monolityczna bryła kryje świetliste wnętrza, a rdza, śnieżnobiałe ściany i chłodne tafle szkła stanowią minimalistyczną oprawę dla otaczającego krajobrazu.

Plan

Dom zaprojektowano na planie litery L. To pozwala na wydzielenie części ogrodu widocznej i dostępnej tylko dla właścicieli, a przede wszystkim na radykalne oddzielenie strefy prywatnej od ogólnodostępnej. Podobny podział dostrzec można w rozplanowaniu wnętrz. Na parterze, w części frontowej, znajduje się gabinet połączony z osobnym pomieszczeniem, które może pełnić dowolną funkcję, na przykład pracowni lub biblioteki. Stanowi on niezależną część domu, do której można wejść z ulicy. Drugie wejście prowadzi do głównej części domu, czyli strefy dziennej. Salon został połączony z jadalnią i aneksem kuchennym. Po rozsunięciu panoramicznych okien ta gościnna i jasna przestrzeń powiększa się dodatkowo o powierzchnię tarasu.

Na piętrze zagospodarowano część prywatną: pokój gościnny z łazienką, dwie sypialnie oraz sypialnia rodziców z garderobą i własną łazienką. Zastosowane zamiast tradycyjnych okien duże tafle szkła sprawiają, że pokoje na piętrze otwierają się na ogród, zacierając granicę między wnętrzem a otoczeniem.

Na zewnątrz

Celowo zastosowany efekt kontrastu nadaje bryle rzeźbiarski charakter. Ciemny, oblicowany blachą kortenowską parter, stanowi solidną bazę domu. Kondygnacja nad nim jest biała i przez to wizualnie lekka, a od ogrodu niemal w całości przeszklona. Grafitowe profile okienne efektownie odcinają się od jasnych płaszczyzn elewacji.

Wewnątrz

Wnętrza są na tyle dobrze oświetlone, że urządzono je w szarościach i odcieniach brązu. Przestrzeń dzienna skupia się wokół nowoczesnego kominka. Na podłodze położono dębowe deski z wyraźnym usłojeniem, a całość lekko spatynowano, aby nadać wnętrzu przytulny charakter. Na tle podłogi efektownie prezentują się wygodne skórzane kanapy. Ustawiono przy nich stoliki z polerowanej stali. W dzień odbijają się w nich promienie słoneczne, a wieczorem ogień z kominka.

Z czego budować

Dom został zaprojektowany w technologii tradycyjnej. Stopy i ławy fundamentowe są monolityczne, żelbetowe, a ściany fundamentowe murowane z bloczków betonowych. Na zewnątrz zastosowano system okładzin wentylowanych, z idealnie gładkim, cienkowarstwowym tynkiem. Budynek jest energooszczędny, zbliżony do standardu domu pasywnego. W konsekwencji koszty jego eksploatacji będą ograniczone do minimum.

dom i wnętrze na wideo

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Sofa "Stella" ze sklepu Who's Perfect w Berlinie. Dywan i świecznik znalezione na berlińskim pchlim targu. Regał według projektu gospodyni wykonał miejscowy stolarz Krzysztof Kaczmarski. 

Dom w Brodnicy otwarty na naturę
  •  Drewniany dom na wakacje
  • 
Wbrew pozorom dom jest dwupoziomowy (z poziomem -1). Otoczony rozległą zielenią rozrośnie się niebawem o kolejną działkę i bliźniaczą "dobudówkę"


Dom z akwarium
Skomentuj:
Gra kotrastów
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX