Nowe wzornictwo: nasze odkrycia

Latające roboty, ubrania od Toma Dixona, no i pierwsze w historii nagrody Projektant Roku wyróżnienie dla kobiety. To nasze odkrycia w świecie wzornictwa.
1 I MIEJSCE

Projekt Mab, urządzenie do oczyszczania powietrza. Jego autorem jest Adrian Perez Zapata z Kolumbii. I MIEJSCE Projekt Mab, urządzenie do oczyszczania powietrza. Jego autorem jest Adrian Perez Zapata z Kolumbii. fot. mat. prasowe

ELECTROLUX Design Lab

To organizowany od 11 lat konkurs przeznaczony dla najmłodszych projektantów i studentów wydziałów wzornictwa. Nie ograniczają ich kontrakty ani budżety, dlatego mogą dać upust nieskrępowanym wodzom fantazji. W tym roku w finale znalazły się tak niezwykłe pomysły jak: latające miniroboty oczyszczające powietrze, czy drukarka 3D, dzięki której można stworzyć zdrowy posiłek. I chociaż prac nie da się jeszcze zrealizować, firma Electrolux, która jest organizatorem konkursu, bacznie je analizuje. W końcu jeszcze dziesięć lat temu lodówka i pralka, którą można sterować za pomocą telefonu, wydawały się czystą fantazją. Dziś to codzienność.

więcej na www.electroluxdesignlab.cow

I MIEJSCE (na zdjęciu powyżej)

Projekt Mab, urządzenie do oczyszczania powietrza. Jego autorem jest Adrian Perez Zapata z Kolumbii.

 

 fot. mat. prasowe

 

II MIEJSCE

Atomium, drukarka 3D do produkowania (sic!) zdrowej żywności. Projekt: Luiza Silva, Brazylia.

 

 fot. materiały prasowe

 

III MIEJSCE

Breathing Wall, ściana filtrująca powietrze. Koncepcja: Jeabyun Yeon z Korei Południowej

2  fot. mat. prasowe

TOM DIXON

Ogłosił ?Jestem projektantem mody?, gdy dla firmy Adidas stworzył swoją pierwszą kolekcję ubrań. Na pomysł jej powstania wpadł podczas ubiegłorocznych Targów w Mediolanie. ?Targi to tydzień wytężonej pracy i szalonej zabawy w jednym. W dodatku pogoda w kwietniu bywa kapryśna. Okazało się, że brakuje mi ubrań, które nadawałyby się na tę okazję. Postanowiłem więc je zaprojektować?. Ten pomysł spodobał się szefom firmy Adidas. Efektem współpracy Dixona z tą marką są m.in. T-shirty, buty oraz kurtki, które można przekształcić w... śpiwory.

 

 fot. mat. prasowe

 

KOLEKCJA TOMA DIXONA DLA FIRMY ADIDAS

Przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, gdyż projektant przyznaje, że uwielbia ubrania w stylu unisex.

więcej na www.tomdixon.net

3  fot. mat. prasowe

Projektant Roku

Została nim Joanna Leciejewska. Wyróżnienie przyznawane od dwudziestu lat przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego po raz pierwszy trafiło w ręce kobiety. Joanna Leciejewska (ur. 1976) jest absolwentką Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uchodzi za bardzo wszechstronną designerkę. Ma na swoim koncie projekty opakowań, oświetlenia, mebli, naczyń. Ostatnio zaprojektowała również profesjonalną lornetkę. Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że Leciejewska nagrodę otrzymuje za ?połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika?.

więcej na www.iwp.com.pl

 

 fot. mat. prasowe

 

TEA TEA ? zestaw naczyń do herbaty. Ich kształt oscyluje między europejską współczesnością, a tradycją wschodnich czarek. Jedyną ozdobą naczyń są charakterystyczne uchwyty.

 

 fot. mat. prasowe

 

EXCENTRIC to luksusowe urządzenia audio. Łączą najwyższej jakości dźwięk z wysmakowaną formą.

 

 fot. mat. prasowe

 

4 YOU ? kolekcja dla Meble Vox. Pozwala łączyć funkcje sypialni, pokoju dziennego i jadalni. Współautor ? Piotr Kuchciński.

Skomentuj:
Nowe wzornictwo: nasze odkrycia
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX