Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosiarki do zadań specjalnych

Konrad Bobiński

Gdy powierzchnia działki jest nierówna, a trawnik znajduje się na terenie pagórkowatym, wówczas warto pomyśleć o zakupie kosiarki specjalnie dostosowanej do tego typu warunków.

Trawniki zakładamy na wyrównanej, płaskiej jak stół powierzchni. W ogrodzie mamy też skarpy czy pagórki porośnięte trawą. Ją też trzeba kosić. Tylko czym? Większość modeli kosiarek sprzedawanych w sklepach projektowana jest z myślą o działce pozbawionej wzniesień, toteż w takich warunkach sprawdzają się nie najlepiej. W sytuacji, gdy wykorzystujemy je na innym terenie, ich wydajność spada lub stają się po prostu bezużyteczne. Potrzebne więc są kosiarki do zadań specjalnych.

Podkaszarki i kosy - urządzenia tego typu dzielimy na spalinowe i elektryczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się te ostatnie, pod warunkiem że są wyposażone w głowice ze zmianą kąta nachylenia, mają regulowaną długość trzonka i silnik o mocy powyżej 400 watów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy podkaszarka wyposażona jest w termik wyłączający silnik, gdy jego temperatura staje się zbyt wysoka. Podkaszarki produkują między innymi takie firmy jak Bosch i Gardena.

Natomiast wybierając kosę spalinową, należy pamiętać o tym, aby ze względu na bezpieczeństwo nierówności kosić wyłącznie żyłką. Kosy produkuje Stihl i Stiga.

Poduszkowce - taką potoczną nazwę noszą urządzenia, które zamiast jeździć po ziemi, unoszą się nad nią dzięki tworzącej się poduszce powietrznej. Umożliwia to pracę niemal na każdej powierzchni. Kosiarki poduszkowe są wyjątkowo zwrotne i lekkie, ich obsługa nie wymaga dużej siły fizycznej. Ich dodatkową zaletą jest to, że niektóre modele wyposażone są w kosz, do którego zasysana jest ścięta trawa. Takie urządzenia oferują Bosch i Flymo. Nie ma oczywiście rozwiązań doskonałych. Pamiętajmy więc o tym, że zbyt wysoka trawa uniemożliwia pracę poduszkowca.

Kosiarki spalinowe. To półprofesjonalne rozwiązanie skierowane jest do posiadaczy dużych ogrodów ze skrajnymi pochyłościami. Zastosowanie specjalnego silnika dwusuwowego sprawia, że maszyna taka może pracować nawet pod kątem przekraczającym 15 stopni. Odróżnia ją to od typowej kosiarki z silnikiem czterosuwowym.

Dla wymagających. Nowością na rynku jest rozwiązanie firmy Stiga, która wprowadziła do sprzedaży pierwszą kosiarkę samojezdną z napędem na cztery koła! Dzięki temu niezwykłemu pomysłowi będzie można kosić nawet najbardziej pagórkowaty trawnik bez większego wysiłku. Model ten ma hydrostatyczną skrzynię biegów, pozwalającą kierującemu dostosować prędkość do każdej sytuacji. Agregat tnący umieszczony z przodu i sterowanie przegubowe zapewniają zwrotność i wygodną pracę.

Skomentuj:

Kosiarki do zadań specjalnych